Satış ortaklığı ile para kazanmak

affiliate-marketing-nedirOnline Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir?

Size ait olamayan ürünlerin internette reklamını yapıyorsunuz. Bu reklamlar sayesinde satılan her üründen size komisyon veriliyor. Burada yaptığınız eylem satış ortaklığıdır. Bunu daha iyi idrak etmeniz için bir örnek ile açıklayalım;

1. Reklam veren (ürün sahibi); e-ticaret yapmak istediği halde, reklam konusunda pasif olan bir ayakkabı üreticisi düşünün.

2. Satış ortağı (yayıncı); ayakkabı modası üzerine blog yazan birini düşünün.

3. Aracı firma; reklam konusunda pasif olan ayakkabı üreticisi ile elinde reklam potansiyeli olan blog yazarını aynı çatı altında toplayan bir web sitesi düşünün.

Reklam konusunda pasif olan tüm firmalar aracı siteye ürün veya hizmet ekleyebilir. Aslında isteyen her şirket satış ortaklığı ile çalışabilir, hatta böylece pazar payını ciddi ölçüde büyütebilir. Her firma kendi kar marjına göre belli bir komisyon belirler.

Satış ortakları, aracı site üzerinde her ürünün ne kadar komisyon verdiğini görebilir ve buna göre kendi çıkarlarını gözeterek ürün seçebilir. Blog yazarak, sosyal medya üzerinden veya Adwords gibi reklam kanalları ile ürünlerin reklamını yaparlar. Satılan her bir ürün için kendilerine önceden teklif edilen komisyon oranında para kazanırlar.

Aracı siteler, finansal işlemleri ve sitemi oluşturan teknik alt yapıyı sağlamakla görevlidir. Ürün sahipleri aracı siteye ürünlerini ekler. Satış ortakları bu ürünler arasından istediğine ortaklık yapmakta özgürdür. Ürünlerin satıldığı tanıtım sayfaları ürün sahipleri tarafından hazırlanır.

Satış ortakları tarafından yapılan satışları takip etmek için aracı site özel bir sistem kullanır. Satış ortaklarına seçtikleri ürünleri tanıtmaları için özel reklam linkleri verilir. Bu özel reklam linkleri sayesinde yapılan satışlar kolayca takip edilir. Satış ortakları ürünler ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez. Tek görevleri, reklam yapmaktır. Aracı sitelere üye olmak ücretsizdir.

Satış ortaklığı (Affiliate marketing) Nasıl Yapılır?

Sistem son derece basit. Burada sizin üstleneceğiniz görev satış ortaklığı. Yapmanız gereken, ürünleri satın alacak müşteri bulmak. Bunun için reklam şart. Şimdi, satış ortaklığı nasıl yapılır, maddeler halinde açıklayalım.

1. Reklam için gerekli alt yapıyı hazırlamak

1.a. Blog açmak

Reklam için en uygun alt yapı, sektörel blog kurmaktır. Tamamen müşteri odaklı kurulan blog siteleri, satış ortaklığı ile korkunç sonuçlar verebiliyor. Gündem, haber veya genel konuları içeren sıradan bloglar satış ortaklığı için uygun değildir. Eğer satış ortaklığı yapmak için blog açmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey; müşteri gibi düşünmektir. Şöyle düşünün; ayakkabı satın almak için ne tür bir arama yapardınız? Burada arama yapmak için kullandığınız anahtar kelime, size blog konusu hakkında kesin fikir verir.

Blog açtıktan sonra ürünler için tanıtım yazıları hazırlamanız yeterli. Bu tanıtım yazıları içinde satış ortaklığı yaptığınız ürünlerin reklam linklerini vermek suretiyle, potansiyel müşteriyi hiçbir sorumluk almadan satış sayfasına yönlendirmiş oluyorsunuz. Reklam linkleri sizin İD numaranızı içerdiği için her satış, hatta anlık olarak her tıklama takip ediliyor. Tüm bunları istediğiniz zaman aracı site tarafından size tahsis edilen panelden takip edebilirsiniz.

1.b. Sosyal medya

Başta Facebook olmak üzere insanlara kolayca ulaşmaya elverişli olan tüm sosyal medya platformları,  satış ortaklığı için uygundur. Biz burada Facebook fan sayfalarını örnek gösterelim. Daha sonra zaten diğer sosyal siteler için gerekli açıklamayı yapacağım. Satış ortaklığı yapılacak fan sayfası açarken tıpkı blog mantığı ile hareket etmek oldukça önemli, ancak sektörel fan sayfalarına beğeni toplamak çok zor. Siz her ne kadar bu platformu internetten para kazanmak için kullanmayı düşünüyor olsanız bile, insanlar buraya eğlenmek için geliyor. Bu yüzden burada daha çok takipçi odaklı düşünmek lazım. Biraz mizah, futbol falan. Ben işin üstesinden gelirim diyorsanız, tabii ki ilk tercih satış odaklı fan sayfası açmak olmalı.

Açmış olduğunuz fan sayfası takipçi bakımından tatminkar rakamlara ulaştığında, belli aralıklar ile ürünlerin reklam linklerini paylaşmanız satış yapmanızı sağlayacaktır. Sayısal açıdan sıradan bir fan sayfası ile satış ortaklığı yapmak için, en azından 100 bin aktif takipçi gerekiyor.

1.c. Ücretli reklam servisleri

Google Adwords sayesinde potansiyel müşteriye nokta atışı yapmak mümkün. Tabii ki bunun bir bedeli var. Ücret karşılığında reklam yayınlayan bu tür platformlar üzerinden yürütülecek reklam kampanyaları, çok titiz bir şekilde yürütülmek zorundadır. Eğer kazanç, reklam giderlerini karşılıyor, bir de üzerine iyi para bırakıyorsa değmeyin keyfinize. Fakat kazanç, reklam giderleri karşısında eriyip gidiyor, hatta birde zayıf kalıyorsa gemi batıyor demektir. Atlayın kurtarın kendinizi. Açıkçası ücretli reklam servisleri ile satış ortaklığı yapmak tecrübe gerektiriyor.

Adwords gibi alanlara doğrudan bize tahsis edilen reklam linki ve bir kaç kelimelik açıklama ile reklam vermek mümkün. Bilinçsiz yapıldığı zaman ekonomik olarak zarar etmeniz mümkün. Çünkü burada reklam vermek için cebinizden para ödemeniz lazım. Ayrıca reklam için belli bir sermaye şart.

2. Potansiyel müşteriye ulaşmak

Elinizde potansiyel müşteriye ulaşmak için yeterli reklam hacmi varsa, satış ortaklığıresmen para basar. Burada özellikle vurguladığım, potansiyel müşteri (hedef kitle) kelimesini asla göz ardı etmeyin. Bu sistemde para kazandıran ana faktör bundan ibarettir. Ne aradığını bilmeyen, sadece eğlence için bilgisayar başında takılan biri size beş para kazandırmaz. Peki, karşımızdaki kişiyi görmediğimiz halde alışveriş yapmak istediğini veya potansiyel müşteri olduğunu nasıl anlarız?

Aslında bu çok basit. Yukarıda belirttiğim gibi potansiyel müşteriyi yakalamak için en iyi taktik, tıpkı bir müşteri gibi düşünmek kadar kolaydır. Siz bunu, empati veya yerine koyma olarak ta algılayabilirsiniz. Pek çok insan blog sitesi çok popüler olmasına rağmen kazanç konusunda komik rakamlar ile yetinmek zorunda kalıyor. Aslında daha en başta hata yaptıkları nokta, sadece ziyaretçi çekmek amacıyla blog açmak. Satış ortaklığı gibi odaklı projelerde boş ziyaretçi hiçbir anlam ifade etmez. Bunu bir örnek ile açıklamak istiyorum;

Benim, her konuya burnunu sokan, sıradan bir blog sitem olsun. Bu blog, 350 tane makale ve günlük 25 bin ziyaretçiye sahip olsun.

Sizin, ayakkabı modası konulu bir blog siteniz olsun. Bu blog sadece 20 tane makale ve günlük 2 bin ziyaretçiye sahip olsun.

Böyle bir durumda siz, benden her türlü çok daha fazla para kazanma şansına sahipsiniz. Sebebi ise, sadece 2 bin ziyaretçiniz olsa bile, bunların her biri potansiyel müşteridir. Amaçları ayakkabı satın almak olduğu için sizin blog sitenizi ziyaret etmişlerdir.

Burada tek yapmanız gereken nitelikli ürünler sunan bir ayakkabı üreticisine satış ortaklığı yapmaktır. Eğer ürünler marka ise ve reklam konusunda tecrübeniz varsa, her 100 ziyaretçiden biri sizin reklam linkinize tıklayarak ayakkabı satın alır. Burada reklam tecrübesi derken, iyi tanıtım yazıları hazırlamaktan bahsediyorum. Müşteriyi ikna etmek şart. Bu şartlarda tanesi 100 TL olan, 20 tane satışa aracılık yapmış olursunuz. En kötü ihtimal reklam veren firma her satış için %10 komisyon ödemiş olsa, günlük kazanç 200 TL olur. Bunu günde sadece 2 bin tekil ziyaret alan basit bir blog ile başarmak mümkün.

3. Ürün seçimi

Kazanç, her ne kadar güçlü reklam ve potansiyel müşteriyi hedef almaya odaklı olsa bile, ortaklık yapılacak ürünlerin kalitesi bir diğer belirleyici faktördür. Ürün seçimi yapılırken iki faktör göz önüne alınmalı;

3.a. Komisyon oranı

Her şirket kendi maliyet ve çıkarlarını göz önüne alarak belli bir komisyon teklif eder. Burada belirleyici etken, daha çok ürün kalitesi ile alakalıdır. Sonuçta nitelikli ürün üretmenin elbette maliyeti daha fazla. Maliyet arttıkça doğal olarak kaliteli ürünler, sıradan ürünlere göre biraz daha düşük komisyon veriyor.

3.b. Kalite

Ürünlerin kalitesi, seçim yaparken komisyon oranına göre daha fazla ön planda tutmanız gereken belirleyici etkendir. Bunun sebebi ise marka ürünlerin insanlara güven verdiği gerçeğidir. Sıradan bir ürün %20 komisyon verse bile, marka bir ürün %10 komisyon ile daha fazla kar bırakabilir. Çünkü satış oranları arasında bariz bir fark olacaktır.

Ürün seçerken bu ikisi belirleyici rol oynar ve aradaki farkı ölçmek zor değildir. Bunu ölçmek için her ürüne ayrı reklam kampanyası düzenlenir ve daha az kazanç getirenler sınıfta kalır.

Satış ortaklığı, kazançlı ve bir o kadar esnek olması nedeniyle, yıllardır alternatif kazanç fikirleri arasında popüler olmuştur. Temelinde ticaret, reklam ve biraz teknik olması sistemi güvenli yapıyor. Ayrıca her ne kadar temeli ticaret olsa bile, yayıncıya herhangi bir sorumluluk yüklemediği için özgür bir internetten para kazanma yöntemidir.

Affiliate marketing siteminin mantığı nedir?

Online satış ortaklığı, ürünlerini (fiziksel veya dijital hiç fark etmez) daha fazla satmak ve pazar payını arttırmak amacıyla pek çok firmanın kullandığı bir çeşit pazarlama stratejisidir. Satış ortakları, ürünlerini bu sistemle pazarlamak isteyen firmaların web sitesine veya doğrudan binlerce ürünü bir arada bulabilecekleri affiliate ağlarına üye oluyorlar ve kendilerine verilen özel reklam linkleri üzerinden tanıtım çalışmaları yapıyorlar. Bu özel linkler satış ortaklarını tanıyan kodlar içerdiği için bunlar üzerinden gerçekleşecek her başarılı satış, size belli oranlarda komisyon kazandırır.

Satış ortaklığı günümüzde pek çok firmanın pazarlama stratejisinde yer alan çok yaygın bir online ticaret modelidir. Bu sistemde firmaların çıkarları; daha fazla satış ve tabii ki daha büyük pazar payı olarak açıklanabilir. Bireysel girişimciler açısından ise, sermayesiz olarak işe başlama fırsatı ve minimum risk ile en çok kazandıran internetten para kazanma yollarından biri olması çok ilgi görmesine sebep oluyor.

Şimdi sistemin işleyişini size bir örmekle açıklamaya çalışayım. Sizin popüler bir Facebook sayfanız olduğunu varsayalım ve bu sayfanın daha çok bayanlara hitap eden bir konuya sahip olduğunu düşünelim. Sayfanız bayanların ilgilendiği bir içeriğe sahip olduğuna göre, burada hedef kitle bayanlardır. Bayanlara erkek ayakkabısı pazarlama şansımız olmadığını zaten mantık olarak herkes biliyor olmalı!

Satış ortaklığı ile internetten para kazanmanın mantığında potansiyel müşteriyi hedef almak vardır. Bayanlar zaten alışveriş konusunda daha aktif oldukları için satış ortağı olacak yüzlerce, hatta zorlarsanız binlerce ürün bulursunuz. Parfüm, makyaj malzemeleri, ayakkabı, çanta veya elbise gibi her türlü bayanlara hitap eden ürün sizin Facebook sayfanız için idealdir.

Satış ortaklığı veren firmalar nasıl bulunur?

Bu affiliate ağlarından birine kayıt olmanız durumunda tüm ürünlere ulaşma şansınız vardır. Her ürünün kendine özel bir satış sayfası vardır ve satış başına ne kadar komisyon alacağınız bellidir. Bunlar arasında satılma ihtimali yüksek olanlara satış ortağı olduktan sonra, Facebook sayfanızda size verilen tanıtım linklerini paylaşmanız gerekiyor. Yapmanız gereken sadece bundan ibarettir.

Tabii ki reklam için tek seçenek Facebook değil. Diğer sosyal siteler, bloglar, forumlar veya Adwords gibi ücretli reklam servisleri üzerinden reklam kampanyaları yaparak satışları zirveye çıkarmanız mümkün.

Paylaştığınız reklam linklerine tıklayan insanlar doğrudan ürünün satış sayfasına yönlendirilir ve eğer ürünü satın alan olursa komisyon sizin hesabınıza işlenir. Böylece yapılan her satıştan kazandığınız komisyonlar hesabınızda birikir ve 15 günde bir sizin belirleyeceğiniz banka hesabınıza havale edilir. Ürünlere ortak olmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez ve dilediğiniz sayıda ürüne online satış ortaklığı şansınız olduğu için, deneme yanılma yoluyla en çok satılan ürünleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Affiliate marketing yaparak para kazanmanın sırrı: hedef kitleye ulaşmaktır

Online satış ortaklığında potansiyel müşteriye ulaşmayı başaran girişimciler deli gibi para kazanıyor. Önemli olan doğru ürünleri seçmek ve bunları satın alma ihtimali olan insanlara ulaşmaktır. Süs bitkileri ile ilgilenen birine çorap satamazsınız. Bu durum blog siteleri içinde aynıdır. Saksı çiçekleri veya süs bitkileri konulu bir blog siteniz varsa, burada yine bayanlara hitap eden bir konuya sahipsiniz demektir, ancak burada durum biraz daha farklıdır.

Evet, blog içeriğiniz tamamen bayanlara hitap ediyor ama sizin bloğunuzu ziyaret etme amaçları farklı. Muhtemelen böyle bir blog sitesine ulaşan ziyaretçinin amacı saksı çiçekleri hakkında bilgi almak, hatta hoşuna giden bir çiçek çeşidi varsa satın almaktır. Burada yapmanız gereken şey, Ciceksepeti.com gibi bünyesinde saksı çekekleri dahil yüzlerce süs bitkisi barındıran bir firmaya satış ortağı olmaktır.

Ciceksepeti.com satış ortağı kabul eden ve sizin linkiniz aracılığı ile yapılacak her satıştan %25 komisyon alabileceğiniz online ticaret yapan bir şirkettir. Blog veya Facebook sayfanızın içeriğine uygun bir satış ortağı bulmak çok kolaydır. İnternet üzerinden ticaret yapan firmaların yerleşik işletmelere oranla masrafları çok daha düşüktür. Bu yüzden satış ortaklarına yüksek komisyonlar ödemek kar paylarını fazla azaltmıyor.

Satış ortaklığı ne kadar kazandırır?

Satış ortaklarına ödenen komisyon oranları fiziksel ürünlerde %25 dijital ürünlerde ise %75 seviyesine çıkabiliyor. Dijital ürünler; İngilizce veya farklı dillerde eğitim setleri, çeşitli bilgisayar programları veya kursları, web sitesi kurma eğitimleri, e-kitaplar gibi doğrudan bilgisayara indirilebilen ürünlerdir. Bunlar bir kere üretildikten sonra masraf çıkarmadıkları için satış ortaklarına çok yüksek komisyon ödeyebiliyorlar.

İnternetten para kazanma terimine şekil veren, hatta bence dünyanın en değerli bireysel girişim fırsatlarından biri olan affiliate marketing, kesinlikle değerlendirmeniz gereken bir kazanç tekniğidir. Bu sistemi uygulayarak para kazanan biri olarak konu hakkında sizlerle paylaşacağım daha çok bilgi var. Şimdilik umarın sistemin mantığını anlamışsınızdır. Yorum kısmından her türlü desteğe hazır olduğumu belirtmekte yarar var.

Eğer sistem henüz kafanızda şekil almadı ise daha ayrıntılı bir inceleme yapmadan girişimde bulunmayın. Ayrıca para karşılığı reklam vermek suretiyle affiliate marketing yapmak tecrübe gerektirir. Eğer gelir-gider dengesini sağlayacak tecrübeniz yoksa zarar etmeniz mümkün. Bu yüzden ortaklık yapacağınız ürünler için önce minik bütçeler ile deneme reklamları organize ederek fizibilite raporu çıkartın. Böylece hangi ürünlerin ne kadar kazanç potansiyeli sunduğunu tespit ederek karlı ürünleri belirlemiş olursunuz.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d