Blog yazarak para kazanmak

blog-yazarak-para-kazanmak-istiyorum-644x272

Önce elimizdeki blog yazarak para kazanma yollarını inceleyelim.  Eğer blog konusu seçerken kazanç modeline uygun tercih yaparsanız, sonuç çok daha verimli olur.

1. Satış ortaklığı

Tek bir konuyu hedef alan ve bireysel girişim için en uygun olan kazanç modelidir. Tek elden çıkacak çalışma bile harika sonuçlar verebilir. Fakat bu yöntemi kullanmak için iyi bir ön hazırlık yapmak gerekiyor. İlk olarak talep gören, para kazanma fırsatı veren, ancak rekabetin düşük olduğu  bir sektör (niş) bulmak ve blog içeriğini buna göre hazırlamak gerekiyor.

Biz marketing tabiri ile buna niş pazar belirlemek diyoruz. Burada amaç talep gören sektöre odaklanmak, pazarı olabildiğince daraltmak ve böylece rekabeti minimum seviyeye indirmektir. Zaten niş pazar, belli bir talep sebebiyle ortaya çıkan, pazar içinde mini pazar olarak özetlenebilir. Örnek, yöresel lezzetler içinde ”çiğ köfte” niş pazardır.

Niş pazar bulduktan sonra doğru strateji ile bu pazar için blog açmanız lazım. Konu belli, rekabet düşük, talep var, satış ortaklığı yapacak onlarca ürün var, işte size para kazanma fırsatı. Burada bize en büyük avantajı pazara ilk girecekler arasında olmak veriyor. Rakip yoksa, rekabet yoktur. Niş pazar gibi konuları daha sonra tek tek ele alacağız

Aslında blog yazarlığı ve affiliate marketing sistemi birlikte kullanıldığında, internetten para kazanmak için en güçlü silaha sahip olursunuz. Ayrıca bu uygulamada yüz binlerce insana ulaşmak gibi bir kaygı içerisine girmenize gerek yoktur. Potansiyel müşteriye doğrudan erişmenizi sağlayacak niş bloglar, günlük 1500-2000 tekil ziyaretçi alsa bile asgari ücretten iki-üç daha fazla kazandırır.

2. Adsense ile para kazanmak

İnternet reklam sektöründe blog sahipleri, yayıncı olarak bilinir. Bu gruba hizmet eden dünyanın en gelişmiş reklam servisi ise Google Adsense. Bu reklam servisi ile çalışmaya karar veren blog sahipleri tıklama başına para kazanır. Çok güçlü blog siteleri bu sayede kazanç sağlıyor, fakat basit bir proje olumlu sonuç vermez. Eğer blog yazarak para kazanmak için Adsense seçilmiş ise pek çok kategori üzerine binlerce makale yazmak gerekiyor.

Adsense, sizin blog içeriğinizi analiz ederek tam uyumlu reklam yayını yaptığından dolayı tıklanma oranları son derece iyidir. Fakat reklam yayını yaptığınız blog, çok zengin içeriğe sahip olmalı ve ziyaretçi sayınız hatırı sayılır olmalıdır.

Her tıklanan reklam başına kazanç anlayışına dayanan bu sistemde genelde ekip çalışması gerekir. Çünkü tek başına sürekli gündemi takip edip her gün yüzlerce özgün içerik hazırlamak kolay değildir. Ben kişisel olarak bunca çabaya rağmen kazancın biraz az olduğuna düşünüyorum. 100 binlerce ziyaretçisi olan blog üzerinden reklam yayınlamak mantıklı olabilir, fakat bu kadar popüler olmak için harcanan emek, sermaye ve zaman dikkate alındığında kazanç beklentileri karşılamıyor.

3. Reklam Alarak

Ziyaretçi sayısı yüksek olan ve özellikle belli bir sektöre yönelik içerik üreten blog siteleri, sektöre yönelik üretim yapan firmaların ilgi odağı olmaya adaydır. Bu tür projeler aynı zamanda bu saydığımız üç kazanç modelini aynı anda uygulamaya elverişlidir. Tek bir sektör üzerine oynamak iyidir, ancak burada odak noktamız düşük rekabet, yüksek kazanç olmalı. Bazı konular blog yazarak para kazanmak için ideal gözükebilir, fakat sizden önce oraya binlerce girişimci yuvalanmış olabilir. Bu nedenle önce rakip analizi yapmak şart.

Blog yazarak Nasıl Para kazanılır?

1. Konu belirlemek

Konu seçerken yukarıda maddeler halinde saydığımız kazanç modelleri dikkate alınarak proje oluşturulur. Eğer tek başınıza blog yazarak para kazanma hedefiniz varsa, en iyi seçim satış ortaklığı olacaktır. Çünkü genel bir blog ile editör desteği almadan baş etmek çok zor. Oysa belli bir sektör üzerine oynamak her zaman kısa sürede sonuç verir. Bunu kocaman bir süpermarket açmak yerine, sadece manav açmak gibi düşünün. Aslında her ne kadar küçük projeler gibi gözükseler bile, hedef kitleyi tam isabet alan niş bloglar, aylık 15-20 bin TL gibi büyük kazanç getirebiliyor.

İlk olarak blog üzerinde hangi konuya odaklanmanız gerektiğine karar vermeniz lazım. Bunu ufak bir araştırma ile zaten kendiniz çözebilirsiniz. Blog ve affiliate marketing temalı bir girişimde asla genel, yani her konuyu içeren bir blog yazmıyoruz. O tarz bir blog, 10 binlerce ziyaretçi bile çekse, potansiyel müşteriye erişme şansı vermedikten sonra size kazanç getirmez.

Bizim hedefimiz doğrudan ne aradığını bilen ziyaretçileri çekmek ve onlara istediklerini vermek. Forum sitelerinde günlük 10 bin tekil ziyaretçim var, fakat satış ortaklığından para kazanamıyorum diye sitem eden pek çok insan var. Fakat bir bakıyorsunuz yazılan blog, elli tane makale, 15 tane kategori içeriyor ve çoğu müşteri odaklı konular bile değil. Bu yüzden online satış ortaklığı yaparken önce müşteri gibi düşünmeniz gerekiyor. İnsanlara aradıklarını vermediğiniz sürece satış ortaklığından para kazanmayı beklemeyin.

2. Blog Açmak

Blog konusu belirlendikten sonra yazacak yer bulmak hiçte zor değildir. Blogger gibi ücretsiz servislerde kuruş masraf yapmadan hemen yazmaya başlayabilirsiniz. Bu arada 8-10 dolar karşılığında bir domain alarak Blogger üzerinden bedava hosting hizmeti alabilirsiniz. Yani Blogspot uzantısı yerine, kendi alan adınızı Blogger üzerinden kullanma şansınız var. Üstelik bedava.

Eğer niyetiniz profesyonel blog yazarlığı yapmak ise en iyisi biraz daha masraf yaparak WordPress tabanlı bir blog sitesi kurmaktır. WordPress, dilediğiniz domain ile hosting üzerine blog temalı siteler kurmanıza şans tanıyor. Web üzerinde yayın yapan tüm blog tabanlı web siteleri, WordPress ile kurulmuştur. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı binlerce insan tarafından tema ve çeşitli uygulamalar geliştirilen ve bunların büyük bir kısmı ücretsiz olan WordPress, seo açısında en iyi seçenektir.

WordPress ile blog kurmak için domain ve hosting  satın almanız gerekiyor. Bunların size toplam yıllık maliyeti 150-200 TL kadar olacaktır. Bundan çok daha ucuzu var, ancak kaliteli bir hosting gerekiyor. Bunları satın alırken dikkat etmeniz gereken domain seçimidir. Konu ile doğrudan ilişkili olan, hatta mümkünse içinde yükselmek istediğiniz anahtar kelime geçen bir domain alın.

3. İçerik Üretmek

Tam arama motorlarının istediği gibi taze ve özgün yazılar yazmanız gerekiyor. Sayı konusunda fazla sıkıntı yapmanıza gerek yok. Haftada 3-5 makale yayınlamak uygundur. İlk üç ayı atlattıktan sonra bunu haftada bir veya 15 günde bir yapmanız yeterli olacaktır. Hatta içerikler yeterince yorum alıyor ise 3, ayda bir yazmanız bile yeterli oluyor.

Eğer kaliteli makale yazmayı alışkanlık haline getirirseniz, bunlara zamanla bol miktarda yorum alma şansınız da olur. Yorumlar, içeriği daha zengin, özgün ve güncel yaptığı için değerlidir. Bol yorum alan içerikler, arama motorları tarafından hemen fark edilir. Böylece yorumların desteği ile otomatik olarak arama motorlarında zirveyi zorlamaya başlarsınız. Sonuçta değersiz içeriğe yorum gelmediğini arama motorları anlayacak yeteneğe sahiptir. Bu nedenle içerik kalitesi kadar gelen yorumlar da değerlidir.

Şüphesiz sizi en fazla yoracak olan, konu ile alakalı özgün makale yazmak olacak. Bu bazen gerçekten o kadar sıkıcı bir hal alıyor ki, sırf bu yüzden pek çok proje yarıda bırakılıyor. Blog siteleri, özgün içerik ile ön plana çıkan özel projelerdir. Her blog yazarı kendi tarzında yazar. Önemli olan okuyucuya istediği bilgiyi kendi tarzınız ile en iyi şekilde aktarmaya çalışmaktır. Sırf içerik olsun diye yazılacak her makale size bir katkı sağlamaz. İnsanlar aradıkları anahtar kelimeler için uygun içeriği buldukları zaman tatmin olurlar. Tüm bunlar arama motorları tarafından takip ediliyor. Ziyaretçiyi kandırmaya yönelik yapılan her girişim, size zarar verir.

4. Tanıtım Çalışmaları

İlk üç ay boyunca sadece özgün içerik ile beslenen blog siteleri, bu aşamadan sonra arama motorları için uyumlu hale getirilir.  Tüm bu çalışmaya bir bütün olarak SEO adı veriliyor. Daha iyi kullanıcı deneyimi için içerik ve tasarım olarak iyileştirme yaptıktan sonra, özellikle sosyal medya tanıtım için idealdir. Forum siteleri başta olmak üzere çeşitli mecralarda satılan backlink paketleri asla bir fayda sağlamaz. Blog yazarak para kazanmak için SEO kavramını çok iyi bilmeniz lazım. Aslında kilit nokta bu kavram üzerine kurulu. Eğer blog, SEO uyumlu değilse arama motorları sizi yok sayacaktır. Bu durumda dünyanın en güzel blog tasarımı size ait olsa bile, aslında sahip olduğunuz hiçtir.

Önce blog, içerik olarak biraz zenginleşmeli ve daha sonra başta sosyal medya olmak üzere tüm mecralarda tanıtım yapmanız gerekir. Facebook, Twitter, Youtube, İnstagram, forumlar, ilan siteleri, diğer bloglar ve daha pek çok alanda blog sitenizi tanıtarak hızla arama sonuçlarında yükselmesine katkı sağlayabilirsiniz. Madem ki internetten para kazanmak istiyorsunuz doğal olarak ilk aşamada biraz sıkı çalışmak lazım.

Altı ay gibi bir süre sonra belirli bir miktar kazanç gelmeye başlar ve bu sizi fazlasıyla motive edecektir. Siz elinizden geleni yaptığınız sürece blog zamanla daha fazla ziyaretçi almaya başlar. Size kalan tek şey, aralarından kafanıza yatanları seçmek ve ziyaretçileri yönlendireceğiniz linkleri blog sitenize eklemek. Sonra size verilen takip panelinden sizin adınıza yapılan satışları ve hanenize yazılan komisyonları takip edebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Konular

1. Kopya içerik ile beslenen blog siteleri zirve yarışında her zaman dipte kalmaya mahkumdur. Kesinlikle özgün olmak şart.

2. Yazdığınız her bir makale kullanıcı odaklı olmalıdır. Eğer gelen ziyaretçi blog içerisinde yeterince kalmıyorsa, bu iyi bir kullanıcı deneyimi sunmadığınız içindir. Bu durumda yazdıklarınız kalite açısından yetersiz kalıyor olabilir. Akıcı, anlaşılır ve mantıklı bir şekilde içerik üretmek kullanıcı deneyimini zirveye çıkarmak için en iyi yöntemdir. İllaki sayfalar dolusu makale yazmak zorunda değilsiniz, amaç ziyaretçiyi memnun etmek olmalı.

3. İçerik, blog konusu veya kategori ile uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda içerik ile başlık arasında uyum olmayan yazılar başınıza bela olabilir. Şu anda ziyaret ettiğiniz blog, içerik olarak alternatif kazanç üzerine yayın yapıyor. Bunu göze alarak makale yazmaya çalışıyorum. Yapmanız gereken bundan ibaret.

4. Blog konusu sürekli içerik üretmeye elverişli ise bol miktarda özgün makale yayınlamak size daha fazla ziyaretçi getirir. Fakat aynı şeyleri farklı başlıklar altında yazmak hatadır.

5. Potansiyel müşteriyi hedef almak çok önemli. Eğer amacınız blog üzerinden satış ortaklığı yapmak ise, en kısa yoldan hedef kitleye ulaşmanız şart. Bunu şöyle açıklamak istiyorum; bayan ayakkabı modası üzerine bir blog yazdığınızı düşünün. Eğer kaliteli ürünleri olan bir ayakkabı markasına satış ortağı olursanız, bu blog size kesin para kazandırır.

Özellikle şu indirim odaklı online alışveriş siteleri oldukça cazip satış ortaklığı fırsatları sunuyor. Verdikleri komisyon %11 ile %25 arasında değişiyor ve çok kaliteli markaları indirimli sattıkları için talep çok fazla oluyor. Sizin bayanlara hitap eden ayakkabı modası temalı blog siteniz, günde 1000-1500 ziyaretçi alırsa size ortalama olarak aylık 3000 TL para kazandırır. Çünkü burada doğrudan ayakkabı almaya hevesli olan insanlara ulaşmış oluyorsunuz. Bu insanlar böyle bir talep içerisinde olmasalar, zaten ‘’bayan ayakkabıları’’ gibi bir arama yaparak sizin blog sitenizi ziyaret etmezler.

Burada doğrudan hedefe ulaştığınız için sizin blog sitenizi ziyaret eden her 100-150 kişiden biri ürünlerden birini satın alacaktır. Bu istatistiksel bir değerdir ve ortaklık yaptığınız ürünün kalitesine ve fiyatına göre ufak değişiklikler olabilir. Peki, burada masrafınız ne olacak? Blog üzerinden yapılan satış ortaklığında masraf sıfırdır. Çünkü ürünü insanlar ile buluşturmak için reklam vermek yerine, size Google tarafından gönderilen doğal ziyaretçileri kullanıyorsunuz.

Şahsen blog yazacak olan arkadaşlara kişisel tavsiyem reklam yayınlamaya çalışmak yerine online satış ortaklığı yapmalarıdır. Elinizde internetten para kazanmak için böyle güçlü bir silah varken ve bedava satış ortağı olacak binlerce ürün varken, macera peşinde koşmaya hiç gerek yok.

Blog ile web sitesi arasında ne fark vardır?

Blog yazarlığını bu denli özel yapan en büyük etken, Google ve diğer arama motorları tarafından klasik web sitelerine oranla daha fazla değer görmeleridir. Bu değeri hak etmelerinin sebebi ise, sürekli taze bilgiler ile beslenmeleri ve en önemlisi özgün olmalarıdır.

Klasik web siteleri genel olarak kurulduktan sonra çok nadir olarak güncellenir. Bunların amacı; şirket bilgilerini, faaliyet alanlarını ve resmi iletişim kanallarını insanlara ulaştırmaktır. Blog siteleri, genel olarak güncel ve özgün yayın anlayışı ile hareket ettikleri için arama motorları tarafından daha çok ziyaretçi alırlar.

 Sonuç

Burada bahsi geçen proje (blog yazarak para kazanmak) orta vadeli bir yatırım olarak düşünülmeli. Eğer kısa dönemde para kazanmaya yönelik bir girişim istiyorsanız farklı internetten para kazanma yolları ile devam etmeniz gerekiyor. Çok fazla rakip olmayan bir konu seçmiş olsanız bile, blog yazarak para kazanmak için en az 6 ay gibi uzun bir zaman lazım. Bu süre arama sonuçlarında yer edinmek için gereklidir. Belki daha kısa sürede sonuç almak mümkün olabilir, ancak kalıcı veya devamlı kazanç istiyorsanız sabırlı olmanız lazım.

Geçmişte sadece bir hafta gibi kısa sürede zirveye çıkan projeler, artık çok daha zeki olan arama motorları tarafından her yönüyle incelenerek sıralamaya sokuluyor. Eğer SEO adı verilen kavramı biraz biliyorsanız, aslında söylemek istediğimi çok daha iyi anlarsınız. Günümüzde arama motorları, kullanıcı deneyimi odaklı yeni bir algoritma üzerine yoğunlaştı. Zirveye çıkmak isteyen herkes önce ziyaretçilere iyi deneyim yaşatmak zorunda. Bu yüzden ilk hedef para kazanmak değil, ziyaretçiyi tatmin etmek olmalı.

Yukarıda yazdıklarım belki konuya her ayrıntısı ile anlatmıyor olabilir, ancak en azından ne tür bir macera içine gireceğinizi bilmenizi sağlamak için yeterli. Uzun vadede devamlı para kazandıran bir proje olmasına rağmen, emek, sabır ve düzenli çalışma olmadan blog yazarak para kazanmak imkansız.

Blog yazmak eğlenceli ve bir o kadar kazançlı olmasına rağmen bazen içerik üretmek insanı çileden çıkarıyor. Büyük hevesle başlayan milyonlarca blog projesi sırf sahipleri yazmaktan bıktığı için kaderine terk ediliyor. Blog çöplüğüne bir yenisi daha eklenmesin istiyorsanız bunu göz önünde bulundurun.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 30.0K other subscribers
%d bloggers like this: