Dosya paylaşarak para kazanmak

dosya-paylasarak-nasil-para-kazanilir-644x330

İnternet ortaya çıktığı ilk günden bu yana milyarlarca dosya veya doküman indirmiş olmalıyız. Kişisel olarak sadece kendiniz bile internetten binlerce dosya indirmiş olmalısınız. İhtiyacımız olan bilgiye erişmek için artık internet tek başına yeterli oluyor, hatta kütüphaneye gitmek yerine e-kitap indirmeyi tercih ediyoruz. Online dosya paylaşımı bu kadar popüler olunca doğal olarak bu talebi karşılamak için pek çok şirket harekete geçti. Dosya paylaşım sitelerinden para kazanmak geçmiş yıllarda çok daha aktif olarak uygulanan bir internetten para kazanma yöntemiydi. Bu siteler üzerinden paylaşılan dosya veya dokümanların telif haklarını ihlal ettiği çok kez dile getirilince, pek çok dosya paylaşım servisine ciddi cezalar kesildi, hatta bir kısmı kapatıldı. Bu olaylar dosya paylaşım servisleri arasında ciddi bir çöküşe sebep oldu ve telif hakları ihlalinin önüne geçmeye çalışmak için pek çok yeni önlem almaya başladılar. Tüm bu karmaşa dosya paylaşımı yaparak internetten para kazanmaya çalışan binlerce insanı olumsuz etkilediği için bu olaylardan sonra bu şekilde para kazanmak tüm popülerliğini yitirdi.

Son zamanlarda bu alanda tekrar girişimler yapan internet kullanıcıları olduğunu görüyoruz. Açılan yeni dosya paylaşım servisleri geçmiş yıllara oranla daha düşük kazanç getiriyor ve telif konusunda çok daha sert davranıyor olsalar da, forumlarda bu işi yaparak internetten para kazananlar olduğunu görüyoruz. Şimdi, bu servisler bize nasıl para kazandırıyor bu özetlemeye çalışalım. Dosya paylaşımı yapılan servislerin büyük bir kısmı hızlı bir şekilde indirme işlemi yapabilmeniz için sizden abone olmanızı ve bunun karşılığından belli bir ücret ödemenizi talep eder. Ayrıca bu sitelerden dosya indirmek istediğinizde karşınıza çeşitli reklamlar çıkacaktır. Dosya paylaşım servislerinin gelir kaynağı yayınladıkları reklamlar ve ücretli abonelik satın alan internet kullanıcılarıdır. Eğer bu servislerden doya indirmek için ücretli abonelik satın almazsanız yine de dosyaları indirebilirsiniz, ancak indirme hızı çok yavaş olacaktır.

Dosya indirme servisleri elde ettikleri geliri dosyaları sisteme yükleyen girişimciler ile paylaşarak olanların çabaları karşılığında hak ettikleri kazancı almalarını sağlar. Sonuçta sisteme indirilecek olan dosyaların bir şekilde yüklenmesi gerekiyor. Bunu internetten para kazanmak isteyenler yaptıkları için dosya paylaşım siteleri karşılığını ödemek zorunda kalıyor. Günümüzde Yandex disk gibi ücretsiz ve bir o kadar profesyonel hizmet veren servisler olduğu için paylaştıkları dosyalardan para kazanmak istemeyenler zaten bunları kullanmayı tercih ediyor. Yandex disk, ücretsiz ve sınırsız doya paylaşımını sunuyor ve indirmek istediğiniz sayfada kafanızı karıştıran onlarca reklam yayınlanmıyor.

Paranın kaynağını ve neden dosya paylaşımı yapanlara komisyon ödendiğini açıkladığımıza göre şimdi bu sistemle internetten nasıl para kazanır, cevaplamaya çalışalım. Bu sistemi kullanan girişimcilerin büyük bir kısmı forumları veya sırf bu iş için açtıkları blog sitelerini kullanıyor. Eğer elinizde paylaşılacak değerli bilgiler varsa bunları forumlarda ilgili alanlara yapacağınız açıklamalar ile insanlarla paylaşabilirsiniz. İlk olarak dosya paylaşım servislerinden birine üye olarak paylaşmak istediğiniz dosyaları upload etmeniz lazım. Size yüklediğiniz her bir dosya için ayrı bir paylaşım linki verilir ve her bir indirme karşılığında belli oranlarda para kazanırsınız. Dosya paylaşımından para kazanmak indirme sayısı ile orantılı olduğu için çok ciddi oranlar yakalamanız lazım. Milyonlarca kişi tarafından indirilen dosyalar paylaşmayı başarırsanız bu işten para kazanırsınız. Fakat bu gerçekten çok fazla çalışmanız gereken bir internetten para kazanma biçimidir.

Yüklediğiniz dosyalar belli bir süre sonra popülerliğini kaybeder. Sürdürülebilir kazanç için sürekli yeni bir şeyler paylaşmanız ve bunları uygun alanlarda tanıtmanız gerekiyor. Eğer bu işe ara verirseniz bir süre sonra kazanç düşmeye ve zamanla tamamen yok olmaya mahkumdur. Ben sırf bu yüzden sürdürülebilir kazanç getiren internetten para kazanma yollarını kullanmaktan yanayım. Bu kadar büyük çaba harcamanıza rağmen son derece vasat bir gelir vadeden, hatta sadece sürekli çalışmanız durumunda para kazandıran bu sistemi tavsiye etmiyorum. Paylaşma nedenim ise, en azından bu kazanç sistemi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktır. Elinizde çok talep görecek ciddi bir kaynak yoksa bu işe kalkışmaya hiç gerek olduğunu sanmıyorum. Böyle bir uğraş yerine blog yazarak para kazanmak gibi sürdürülebilir kazanç vadeden bir yöntemi tercih etmenizi öneriyorum.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 30.0K other subscribers
%d bloggers like this: