Facebook’tan para kazanmak

facebooktan-nasil-para-kazanilirFacebook, kim tarafından, nerede kuruldu anlatmaya hiç gerek yok. Boşuna kendimizi yormayalım. Şimdi yılda 5 milyar $’ın üzerinde kazanıyor. Muhtemelen kurucusu bile bugün buralara geleceğini tahmin etmiyordu. Ama azmi ve çalışkanlığının yanında şansı da yaver gidince, dünyanın en zenginleri arasına girdi. O yüzden siz de asla pes etmeyin.

Facebook’tan para kazanmak için bilmeniz gerekenler?

-Profil açmak,
-Grup kurmak,
-Fan sayfası açmak,
-Profil yada sayfa onaylatmak,
-Kapanan ya da yayın hakkı alınan bir sayfayı yeniden açtırmak,
-Facebook’ta sponsor reklam vermek,
-Facebook’ta paylaşım yapmak,
-Facebook’ta profil ve kapak resmi oluşturmak,
-Kişileri ve paylaşımları analiz etmek, yani Facebook’ta pazarlama stratejileri belirlemek.

Kısaca bu konular hakkında bilgi sahibi olmanız, Facebook’tan para kazanmak için oldukça önemlidir. Bu makale içerisinde bu konulara çok fazla girmeyeceğiz. Çünkü bunların her biri, ayrı ayrı ele alınması gereken konular.

Facebook’tan para kazanma yolları

Eğer kendi hesabınız (profil) üzerinden para kazanmayı düşünüyorsanız kazanç oldukça sınırlı olacaktır. Çünkü bol takipçisi olan bir profile sahip olsanız bile, ulaşacağınız insan sayısı sınırlıdır.

Emek verilmiş Facebook sayfaları, milyonlarca beğeni alma şansına sahip oldukları için daha verimlidir. Fakat açmış olduğunuz sayfaya bol beğeni almanız lazım. Asıl önemli olan da bu zaten. Belli bir kitleye ulaştıktan sonra Facebok’tan para kazanmak için dört seçeneğiniz var.

1. Satış ortaklığı yaparak Facebook’tan para kazanmak

2. Web sitenize ziyaretçi çekerek Facebook’tan para kazanmak

3. Youtube kanalına ziyaretçi çekerek Facebook’tan para kazanmak

4. Reklam alarak Facebook’tan para kazanmak

Reklam veren bulmak için webmaster forumları en uygun alanlar. Wmaracı, R10, İyinet gibi forumlara üye olun. Forum içinde arama yaparak Facebook konu başlığını bulun. Daha sonra Facebook sayfanızın özelliklerini, reklam fiyatlarını ve iletişim bilgilerinizi açıkça gösteren bir ilan bırakın. Kısa sürede forum içinden veya forum dışından reklam vermek isteyenler sizinle iletişim kuracaktır. Ayrıca, forumlara üye olmadığı halde reklam vermek isteyenler de çıkacaktır. Bu yüzden ilana forum dışı iletişim bilgilerinizi eklemeyi ihmal etmeyin.

Facebook’tan para kazanmak için yukarıya yazdığım dört yöntemden hangisini isterseniz kullanmakta özgürsünüz. Şimdi, bu yöntemleri kullanarak Facebook’tan nasıl para kazanılır, açıklamaya çalışalım.

Facebook’tan nasıl para kazanılır?

1. Facebook profili açarak para kazanmak

İnternet kullanan biri iseniz, muhtemelen Facebook hesabınız da vardır. Eğer yoksa hemen bir tane hesap açmanız gerekiyor. Şimdi kendi Facebook hesabından nasıl para kazanılır, açıklayalım.

Facebook’u aktif olarak kullanıyorsanız, zaten arkadaş çevreniz vardır. Öncelikle arkadaş sayınızı arttırın. Daha sonra takipçi sayınızı arttırın. Facebook takipçi ne demek bilmiyorsanız, kısaca şöyle anlatayım.

Arkadaşlarınızın dışında, sizi uzaktan tanıyan ya da paylaşımlarınızı beğenen kişilerin, sizi takip etmesidir. Takipçilere sahip olmak için, ilk olarak bu ayarı açmanız gerekiyor. Bunun için, sağ üst köşeden”Ayarlar” menüsüne girin ve sol menüden ”Herkese Açık Gönderiler” kısmına basarak, ”Beni Kimler Takip Edebilir” bölümünü ”Herkese Açık” şeklinde ayarlamanız gerekiyor.

Facebook arkadaş ve takipçi sayınız yüksek olursa, başka bir şeyle uğraşmadan para kazanabilirsiniz, fakat kazanç fan sayfaları kadar verimli olmaz.

2. Facebook grubu kurarak para kazanmak

Son dönemlerde etkisini kaybeden Facebook gruplarından para kazanmak sanıldığı kadar zor değil. Bunun için ilk olarak kendinize bir sektör belirleyin. Tabii ki bunun için öncelikli olarak, yukarıda adı geçen Fecabook’tan para kazanma yollarından hangisini kullanacağınıza karar vermeniz lazım.

Satış ortaklığı mı yapacaksınız, reklam mı alacaksınız, yoksa sitenize ziyaretçi mi çekeceksiniz? Bunun kararını verdikten sonra, uygun bir isim bularak bir grup oluşturun. Grubunuza üyeleri davet edin. Bunun için arkadaşlarınızdan başlayabilirsiniz. Fakat grup sayınız artmadan asla reklam yapmayın. Yoksa yeterli üye sayısına ulaşamazsınız. Facebook gruplarının özelliği, grupları ister kapalı, ister açık, ister özel yapabiliyorsunuz. Yani her isteyen gruba üye olabileceği gibi, isterseniz yönetici onayı ile gruba alım yapabilirsiniz.

3. Facebook sayfası açarak para kazanmak

Sayfalardan da tıpkı gruplar gibi, yukarıda yazdığımız Facebook’tan para kazanmayollarını kullanarak para kazanabilirsiniz. Bunun için tabii ki üye sayınızın fazla olmasının yanında, sayfa üyelerinin aktif olması da oldukça önemlidir.

Facebook sayfalarınızın gruplardan farkı, isteyen herkes üye olabilir, sizin paylaşımlarınızı kendi profillerinde paylaşabilirler. Facebook sayfalarından para kazanmak istiyorsanız, şunları bilmeniz gerekiyor:

-En fazla hangi paylaşımlar beğeniliyor,
-En fazla etkileşim, hangi tür paylaşımlarda oluyor,
-Telif hakkı ihlali yaratabilecek içerikler neler,
-Paylaştığınız içeriklerden en fazla hangileri üyeler tarafından paylaşılıyor.

Bunları belirledikten sonra, Facebook sayfanızın üye sayısını arttırma yöntemlerinden kısaca bahsedeyim.

Facebook sayfasına nasıl üye çekilir?

1- İlk yapılacak olan tabii ki arkadaşlarınızı davet etmek olmalı. İletişim halinde olduğunuz ne kadar insan varsa hemen sayfanıza davet edin.

2- Büyük sayfalara ilgi çekici yorumlar yapın ve yorumun sonuna sayfanızı etiketleyin.

3- Büyük sayfalara ücretli reklam verin. Milyonluk sayfalarda 1 saatlik reklam fiyatı 20-50 TL arasında değişmektedir.

4- Facebook’ta sponsor reklam verin. Bunun için bir kredi kartınız olması gerekiyor. Kredi kartıyla bir bütçe kullanarak, oldukça fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

5- Facebook sayfanızda, kaliteli paylaşımlar yapın. Üyelerinizin hoşuna gidecek içerikleri tercih edin. Özellikle gündemi takip ederseniz, çok faydasını göreceksiniz. Gündemdeki sözleri, kendi espri yeteneğinizle birleştirip, üyelerinizle paylaşabilirsiniz.

6- Sayfanıza paylaşımları zamanlayın. Facebook’un zamanlama özelliği ile, paylaşımlarınızı tek seferde zamanlayabilir, otomatik olarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Saat başı paylaşım yapmanız, sayfanızın aktifliği açısından önemli bir ayrıntıdır. Zamanlama yaparken, insanların sosyal medyada aktif olduğu saatleri hedef alın.

En basit şekilde, bu yöntemlerle Facebook sayfanıza organik üye çekimi yapabilirsiniz. Organik üye, aktif üye anlamına geliyor. Bunu da bir kenara not edelim. Facebook sayfanızın üye sayısı ne kadar fazla olursa, reklam vermek için size başvuran kişi sayısı da o kadar fazla olur.

”Facebook sayfamdan kaç para kazanırım” diye merak ediyorsanız, size şunu söyleyeyim. Bu işlerden ayda 15-20 bin TL kazanan tanıdıklarım var. Ama bu noktaya gelmek için çok çalıştıklarını söylemem gerekiyor.

Kısaca toparlayacak olursak; profil, grup ya da sayfa oluşturarak, Facebook’tan para kazanabilirsiniz. İyi bir araştırmacı olun, sabır ve emek gösterin. İlk başta daha fazla beğeni toplamaya odaklanın. Para kazanma eylemi zamanla gerçekleşir.

Tüm bunlar harfiyen uyguladığı taktirde internetten para kazanmak kaçınılmaz, ancak bunun hemen gerçekleşmesi imkansız. Sosyal medya üzerinden yapılacak para kazanma girişimleri ilk zamanlar çok yavaş gelişir, fakat belli bir seviyeden sonra açığı kapatırsınız.

Büyük şirketler sosyal medya uzmanı arıyor

Günümüzde ticaret faaliyetlerini internet üzerinden yürüten kurumsal şirketler sosyal medya uzmanları da çalıştırıyor. Şirketler, gün içerisinde milyonlarca insan tarafından tıklanan Facebook gibi alanlarda kendini en iyi şekilde ifade etmeye çalışıyor. Sonuçta Facebook gibi alanlarda yürüttükleri çalışmalar bu şirketlere bedava reklam yapma fırsatı ve buna paralel olarak daha fazla potansiyel müşteriye erişim şansı verdiği için kazançları artıyor.

Asıl olan sayfa açmak değil, sayfayı popüler yapmaktır

Facebook’tan para kazanmak için yapılacak en mantıklı girişim bir veya daha fazla sayıda Facebook sayfası açmaktır. Sayfa oluşturmak tabii ki bu işin kolay kısmı, asıl meziyet insanları bu sayfayı beğenmeye ikna etmektir. İnsanlar, Facebook gibi siteleri sosyalleşmek, yani eğlenmek için kullanıyorlar. Bu durumda onlara istediklerini verebilirseniz belki de milyonlarcasını bir araya toplamayı başarırsınız.

Eğer uçuk fikirleriniz yoksa ya da ilgi çekmek konusunda iyi değilseniz, Facebook sayfalarını beğendirmek pek kolay değildir. Zaten 3-5 bin kişi tarafından beğenilen bir sayfanın da hiçbir değeri yoktur. Milyonlarca olmasa bile Facebook üzerinden para kazanmak için en azından 250 bin beğeni almanız lazım ki elde tutulur bir gelir oluşsun. Bunu elde etmek tabii ki yıllar alabilir, fakat olumlu sonuç alındığı taktirde fan sayfanız tıpkı alanında en iyi olan bir blog kadar ekonomik değere sahip olur.

Belki biraz eğlence ya da her zaman popüler olan futbol, Youtube kanalında yayınladığınız popüler videolar veya blog sitenizde yayınladığınız makaleler ilgilerini çekebilir. Bunu anlamanın tek yolu var; denemek.

En mantıklı Facebook’tan para kazanma yöntemi; satış ortaklığı

En mantıklı ve kazançlı olan Facebook’tan para kazanma yöntemi satış ortaklığı yapmaktır. Reklam peşinde koşmak yerine bir affiliate ağına üye olup kolayca dilediğiniz ürünü insanlara tanıtabilir ve karşılığında komisyon alabilirsiniz. Bu şekilde bir uygulama hem çok daha zahmetsiz hem de çok daha iyi para kazandırır.

Eğer satış ortaklığı düşünüyorsanız, hedef kitleye ulaşmaya yatkın fan sayfaları açmanız gerekiyor

250 bin kişi tarafından beğenilen bir Facebook sayfası eğer konulu ise size satış ortaklığından iyi para kazandırır. Konu derken potansiyel müşteri barındırıyor olması gerektiğinden bahsediyorum. Daha çocuk yaşta bireylerin beğendiği bir sayfada kimseye bir şey pazarlamak mümkün değildir. Fakat kadınlar ile alakalı olan bir Facebook sayfası size bayanların ilgi duyduğu her türlü ürüne satış ortaklığı yapma fırsatı verir.

Açtığınız sayfanın kime hitap ettiği, sizin satış ortaklığı yapacağınız ürünleri belirler. Potansiyel müşteriye ulaştığınız zaman 250 bin kişilik bir sayfadan düzenli olarak para kazanırsınız.

Facebook’tan para kazanmanın mantığı nedir?

Facebook’tan para kazanmak için atılacak adımları özetleyecek olursak; ilk olarak insanları size doğru sürükleyecek olan ilginç bir konu bulun ve kendinize bir sayfa oluşturun. Bu konuyu seçerken sadece ilginç olması değil, aynı zamanda satış ortaklığı yapabileceğiniz, yani ortak noktası olan insanları bir araya getirebileceğiniz bir konu olmasına özen gösterin.

Daha sonra diğer sayfalarda ve kendi profilinizde sayfanızın reklamını yaparak insanların ilgisini çekmeye çalışın. İlk aşamada beğeni sayısı çok yavaş artacaktır, ancak gerçekten güzel bir konu bulduysanız, belli bir sayıya ulaştıktan sonra beğeniler çığ gibi artmaya başlar. Sonuçta sosyal bir ortamda paylaşılan ilgi çekici şeyler çok kısa sürede milyonlarca insana ulaşabilir.

Eğer bütçeniz müsaade ediyor ise Facebook reklam servisi, fan sayfanızı kısa sürede popüler yapmak için en etkili yöntemdir. Fakat burada belli bir yatırım söz konusu olduğu için geleceği parlak olan bir proje seçimi yapmaya özen göstermeniz lazım ki harcamalar kısa sürede kazanca dönüşsün.

Tüm bu şartlar yerine geldikten sonra, Facebook sayfanızın konusu ile ilgili olan ürünlere satış ortağı olmanız ve size verilecek olan reklam linklerini insanları fazla rahatsız etmeden arada bir paylaşmanız gerekir. Sayfanızdaki beğeni sayısı arttıkça kazandığınız para da sürekli daha fazla olacaktır.

Tavsiyeler

Ben şimdiden sıkıldım, bu gerçekten fazla zahmetli diye düşünüyorsanız, siz en iyisi farklı internetten para kazanma yöntemleri deneyin ya da daha iyisi hiç bu işlere bulaşmayın. Belli bir süre ciddi çalışırsanız Facebook üzerinden para kazanırsınız. Kendinizi biraz zorlayın ve işinize verin, sonuçta elinize para geçmeye başladığında inanın motivasyon tavan yapacaktır.

Sosyal medyayı para kazanmak için hedef seçenler genelde aynı mantık ile hareket eder ve sürekli aynı projeler üzerinde çalışırlar. Siz tüm bunların arasında sıyrılacak özgün ve bir o kadar farklı bir fikir ile insanların karşısına çıkarsanız emin olun başarı kaçınılmaz olur.

Amacınız sadece Facebook’tan para kazanmak olsa bile diğer tüm sosyal siteleri destek amaçlı kullanmanız hedefe kısa zamanda ulaşmanıza katkı sağlar.  Açtığınız fan sayfası için diğer sosyal sitelerde hesaplar oluşturun ve sayfanıza link verin. Sayfanızda yaptığınız paylaşımları aynı zamanda diğer sosyal sitelerde yayımlayın. Böylece ekstra ziyaretçi kazanmış olursunuz.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 30.0K other subscribers
%d bloggers like this: