Twitter’dan para kazanmak

twitterdan-para-kazanmak-644x358

Twitter, temeli 2006 yılında atılmış ve günümüzde 330 milyonu aşkın kullanıcıya sahip önemli sosyal ağlardan bir tanesidir. Kullanım amacı; bireylerin veya şirketlerin etrafında olup bitenlere karşı tepkisini veya kendilerine özgü fikirlerini 140 karakterlik kısa mesajlar halinde yayınladığı bir alandır. Her geçen gün aktif kullanıcı sayısı hızla artan Twitter, sanatçı, iş adamı, öğrenci ya da ev hanımı fark etmeksizin herkes tarafından kullanılan bir sosyal platformdur.  Aslında bir nevi sosyal haberleşme merkezi haline gelmiş Twitter ile tanınmış kişiler ya da şirketler, kendilerini takip edenlere veya medyaya açıklama yapmaktadır. Aynı şekilde devlet büyükleri de son zamanlarda sosyal, siyasi ya da bireysel konulardaki fikirlerini Twitter aracılığı ile yapmayı tercih etmektedir. Fakat son yıllara baktığımız zaman Twitter ve benzer sitelerin sırf bu amaçlar için değil, aynı zamanda para kazanmak için kullanıldığı gözden kaçmıyor.

Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?

Bu platformdan kazanç için birkaç seçenek bulunmaktadır. Fakat internet üzerinden yapacağınız birçok kazanç girişiminde olduğu gibi Twitter’dan para kazanmak için de takipçi sayınızı en üst düzeyde tutmanız gerekir. Popüler hesaplara sahip olmak elbette kolay değil, fakat doğru hamleler ve mantıklı girişimler ile Twitter takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi ilk olarak kayıt olmanız gerekiyor.  Sonraki adımda bu platforma ait her detayı iyi öğrenmeli ve sürekli aktif olmalısınız. Tüm bunların dışında tabii ki asıl olan takipçi sayısıdır. Reklam verecek olan bireyler veya şirketler, Twitter ile para kazanmak isteyen kişilerin takipçi sayısını esas almaktadır. Zaten bu işin kilit noktası tamamen takipçi edinmek ile alakalı olduğu için odaklanmanız gereken konu kesinlikle budur.

Twitter’dan Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanma yöntemleri, çalışma saatleri esnek bir yapıda olmasından dolayı, her girişimci kendi önceliklerini belirleme ayrıcalığına sahiptir. Zaten bu tür girişimleri çekici yapan bu özelliktir.

1. Satış Ortaklığı İle Para Kazanmak

Twitter’dan para kazanma teknikleri içinde en verimli sonuç veren sistem, satış ortaklığıdır. Satış ortaklığı veren network’lere dahil olarak herhangi bir ürünün satışına ortak olabilir ve sizin referans linkiniz ile ürünleri paylaşıp satışına aracılık edebilirsiniz. Ne kadar kazanacağınız ise tamamen reklam gücünüz ve aracılık ettiğiniz ürünler ile ilintilidir. Örneğin ürün başına %50 kar anlaşması yaptıysanız, satmış olduğunuz 130 TL’lik üründen size düşen pay 65 TL olacaktır.

2. Reklam Tweet’leri Atarak Para Kazanmak

Aktif ve geniş kitleye hitap eden bir Twitter hesabı ile reklam yapabilir ve önemli gelirler elde edebilirsiniz. Örneğin, firmalar reklam metinlerini size vererek belirli ücretler karşılığında sizden bunları Tweet atmanızı isteyebilir. Bu şekilde sizin reklam gücünüzü kullanmak isteyen birçok birey ve kurum olacaktır.

3. Sponsor Almak

Şirketler, ürünlerini tanıtmak için takipçi sayısı zirve yapmış hesaplara sponsor olabiliyor. Bunun için özellikle Twitter’ı tercih eden büyük şirketler, markayı ön plana çıkarmak için ciddi bedel ödemekten hiç çekinmiyor. Ünlülerin paylaştığı fotoğraflar içinde kendi ürünleri yer alsın diye ufak bir servet ödeyen firmalar var. Aslında sponsorluk sadece ünlüler için geçerli bir kazanç fikri değil. Eğer sahip olduğunuz Twitter hesabı yeterli sayıda takipçiye sahipse, sponsor olmak isteyen markalar mutlaka olacaktır.

4. Firmalara Ait Ürünleri Satmak

Herhangi bir markanın reklamını yaparak, Twitter’dan para kazanmanızmümkündür. Satılan mal başına hesaplanan ücretler, takipçi sayınızın miktarına oranla değişiklik göstermektedir. Böyle girişimler için internet reklamcılığı hakkında araştırma yapmalı ve pazarlama tekniklerini en iyi şekilde uygulamalısınız.

5. Kendi yaptığınız el işlerini satmak

Bilhassa ev hanımlarının üzerinde yoğunlaştığı konulardan biri de, kendi yaptığı ürünleri satışa çıkartmaktır. Örneğin, birbirinden lezzetli kurabiyeler yaparak, özel günler için ya da yemek firmalarından toplu siparişler alabilirsiniz. Bunun için ”#kurabiye” gibi etiketler kullanarak çok daha fazla müşteri bulabilirsiniz. Bunun dışında el işi, örgü bebek ya da ilginç şapkalar yaparak aile bütçenize katkıda bulunmanız olağandır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Uzman bir Twitter kullanıcısı olmak

Henüz yeni bir hesap açmış veya yeterli takipçiye sahip olmayan girişimciler Twitter’dan para kazanamaz. Öncelikle hesabınınızı en verimli şekilde yönetmeli ve kısa sürede bol miktarda takipçi edinmelisiniz.

2. Ticari hesaplar oluşturun

Bireysel eğlence yerine, potansiyel müşterilerin dikkatini çekecek kampanya ve içerikler sunan hesaplar açın. Bunlar hedef kitleye daha kolay ulaşmanıza vesile olacak ve sizi bir adım öne taşıyacaktır.

3. Pazarlamak bir sanattır

İnternet reklam ve pazarlama sektöründe kazandıran ayrıntıları ve teknik bilgileri en ince ayrıntısına kadar öğrenmelisiniz.

Firmalar, ürünlerini satacak aracı kişilerin, takipçi sayısını temel alarak karar vermektedir. Yani Twitter’dan para kazanma ihtimaliniz tam olarak takipçi edinmenize odaklıdır. O halde bu işe yeni başlayanlar veya takipçi sayısı henüz yeterli olmayanlar takipçi sayısını nasıl arttırabilir?

Twitter Takipçi Sayısını Nasıl Arttırılır?

1- Sürekli aktif profil çizin. Her gün gündeme uygun düzenli ve anlamlı Twitler atmanız size daha fazla takipçi kazandırır.

2- Eğer web siteniz varsa dikkat çeken kısmına “beni takip et” ikonu ekleyin. Ayrıca iletişim sayfanızda Twitter adresinize yönelen bir bağlantı olmalı.

3- Etiket (hashtag) kullanmayı ihmal etmeyin. ”#parakazanmak”gibi etiket kullanmanız durumunda Twitter ana sayfasında arama yapan tüm kullanıcılar, paylaşmış olduğunuz içeriğe kolayca erişebilir. Hashtag, herhangi bir konu hakkında yayınladığınız mesajın başına ”#” işaretinin konmasına denir. Bu sistem ile takipçi sayınızın hızla arttığını göreceksiniz.

4- Kesinlikle harika bir profil resminiz olmalı. Tabii ki resim ve arka plan bilindik fotoğraflar yerine dikkat çekici, merak uyandıran görsellerden oluşmalı. Ayrıca Twitter üzerinden satış ortaklığı yapan kişilerin profil resmini sektöre uygun seçmesi daha mantıklıdır.

5- İlginç ve popüler olanı paylaşın, gündemden konuları, ilgi çekici bir dille ifade ederek kişilerin dikkatini çekebilirsiniz. Bu durumun düzenli olması halinde, takipçilerin sadık kalması ve sizi başkalarına önermesi kaçınılmaz olacaktır.

6- Takip ettiğiniz kişiler arasında muhakkak ünlü isimler olmalı, özellikle sosyal medya ile yakından ilgilenen ünlülere yapacağınız mantıklı yorumlar, farklı kişilerin hatta o ünlünün dikkatini bile çekebilir.

7- Sosyal içerikli anketler, ödüllü yarışmalar, soru-cevap şeklinde içerikler takipçi kazanmaya elverişlidir.

8- Retweet önemlidir. Takip ettiğimiz kişilerin mesajlarını retweet etmeniz halinde, mesajın takipçilerimizin ekranına düştüğü sisteme retweet denir. Gündemde olan herhangi bir olayı, etkili bir dille yorumlamanız, kişilerin muhakkak dikkatini çekecektir. Örneğin, ana haberlerden esinlenerek en önemlisini retweet atabilirsiniz.

9- Düzenli aralıklarla twit atın, hemen her gün Twitter hesabınız üzerinden mesaj yazmalı ve bunlar gündemden ya da bilgi verici nitelikte olmalıdır. 1 gün mesaj yazıp, 3 gün pas geçmek, takipçilerin sizi unutmasına sebep olmaktadır.

Kimler Twitter’dan Para Kazanabilir?

Twitter’dan para kazanmak için uygun aday olmak tamamen sizin elinizde. Bunun için diplomanız olmasına ya da herhangi bir kurs almanıza gerek yoktur. Ev hanımları gündelik işlerinden kalan zamanlarda, çalışanlar mesai saati dışında ya da öğrenciler mola aralarında dahi bu platformdan para kazanabilir.

Akılcı programlar yapılması halinde, günümüzde minimum 2 saat ile internetten ek gelir elde etmeniz son derece kolay olmaktadır. Yapmanız gereken şey, Twitter kullanımını, hesap açma ve Twitter ile alakalı tüm teknik bilgileri öğrenmeniz gerekir. Sisteme tam olarak hakim olmanız halinde, düzenli ve sabırlı olmanız ikinci aşamadır.

İnternetten para kazanmak için Twitter’ı tercih edecek kullanıcılar bu sayfada yer alan detayları uygulamayı başarırsa kısa sürede popüler hesaplar arasına girmeyi başarabilir.

Sonuç

Abd merkezli bir sosyal platform olan Twitter, kısa sürede bu alanda zirveye çıkmayı başardı. Şu anda büyüme oranında belli bir duraksama yaşanıyor olsa bile en fazla ziyaret edilen sosyal paylaşım siteleri arasında yer alıyor. Hal böyle olunda bizim gibi internetten para kazanmak isteyen bireysel internet kullanıcıları ve bedava reklam peşinde koşan kurumsal firmalar için kazanç fırsatları ortaya çıkıyor.

Milyonlarca insanı bir araya toplayan Twitter gibi alanlar her zaman internetten kazanç fırsatı sunar. Sonuçta insanlar burada her ne kadar vakit geçirmek için bulunuyor olsa bile, onlara cazip fırsatlar sunarsanız bir şeyler pazarlamayı başarabilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle bu platformda yer alan insanlara ulaşmanın bir yolunu bulmanız gerekiyor. Bunu ancak sizi takip etmelerini sağlayarak başarabilirsiniz. Ayrıca, insanların yazdıklarınıza değer verip sizi takip etmesi için, ünlü olmanız veya yaratıcı olmanız gerekiyor.

En son hatırladığım kadarıyla yaratıcı bir arkadaş bir karikatür kahramanı yaratıp, Twitter ve Facebook üzerinde milyonlarca takipçi edinmişti. İşte böyle bir fikir size milyonlarca insana ulaşma şansı tanıyacağı için Twitter üzerinden para kazanmafırsatı elde edebilirsiniz. Olağan dışı fikirler üretmek gerçekten zordur, fakat bu konuda yetenekli olan insanlar, Twitter ve Facebook gibi alanlardan kısa sürede ufak bir servet kazanabilir.

Aslında bazen çok saçma gibi gözüken fikirler üzerine kafa yoran insanların elde ettikleri başarı bizi şaşırtıyor. Yok canım, bunu yaparak bu kadar para kazanmış olması hiç mantıklı değil, demekten kendimizi alamıyoruz. Twitter henüz bu kadar yaygın değilken hiç birimiz bu derece popüler olacağını ve bireysel internet kullanıcılarına para kazanma fırsatı sunacağını aklımızdan geçirmedik. Şimdi, geriye dönüp baktığımızda neden bu işe daha önce biraz kafa yormadığımız için pişmanlık duyuyoruz. Aslında çok geç sayılmaz, sizi bu konuda biraz düşünmeye davet ediyorum.

İlk olarak takipçi sayısı milyonları bulan sıradan kullanıcıların bunu nasıl başardığını araştırmak size bu konuda fikir verebilir. Zaten Twitter üzerinden para kazanmanınmantığı tüm diğer sosyal alanlar ile aynıdır. Amacımız olabildiğince çok insana ulaşmak ve satış ortaklığı yaptığımız linkleri twit atmak suretiyle tanıtmaktır. Bunu yaparken dozunu çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Aşırı reklam paylaşmak takipçi sayınızda kayıplara yol açabileceği gibi yeni takipçiler bulmakta zorlanmanıza, hatta hesabınızın kapatılmasına neden olabilir.

Daha önce Facebook, Twitter ve Youtube gibi siteleri satış ortaklığı yaptığım ürünleri tanıtmak amacıyla kullanmış biri olarak, sosyal alanların bedava reklam için çok etkili olduğunu söyleyebilirim. Her bir sosyal paylaşım sitesi ayrı dinamiklere sahiptir ve bu alanları kullanarak internetten para kazanmak için o sitenin kurallarına uymanız gerekir. Sonuçta belli kuralları olan bu platformlar diğer kullanıcıları rahatsız edecek davranışlar sergilemeniz durumunda hesabınızı kapatabilir.

Eğer sosyal alanları kullanarak internetten para kazanmayı düşünüyorsanız, bu durumu göz ardı etmezseniz sizin açınızdan iyi olur. Twitter ve Facebook sadece reklam yapmak amacıyla oluşturulan profilleri temizlemek için son zamanlarda çeşitli güncellemeler yapıyor. Onca emek harcayıp belli bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra Twitter hesabınız veya Facebook sayfanız bir anda silinebilir.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 30.0K other subscribers
%d bloggers like this: