Green Card Başvuruları Nasıl Yapılır? Green Card Başvuruları

DİKKAT GREEN CARD BAŞVURULARI BAŞLADI.

Green Card başvuruları 2 Ekim 2019 itibariyle Amerikan hükümeti tarafından resmi olarak başlatılmıştır. Hemen başvuru yapmak için tıklayın. https://dvlottery.state.gov

ÖNEMLİ AÇIKLAMA: Green Card 2019 Başvuruları İçin Geçerli Bir Pasaportunuzun Olması Gerekiyor. Eğer Pasaportunuz Yoksa Hemen Almaya Çalışın.

Amerika vatandaşı olma yollarından bir tanesi de Green Card’dır. 2019-2020-2021 Green Card başvurusu yaparak vatandaş olma şansını yakalayın. Bu yazıda Green Card başvurusu nasıl yapılır, bunu açıklayacağız.

Öncelikle Green Card başvurusu tamamen ücretsizdir; başvuru için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Green Card reklamları görüyor iseniz kesinlikle bu tarz sitelerden green card başvurusu yapmayınız. Bu arkadaşlar herkesin bilgilerini sisteme giriyorlar ve yüzlerce başvuru ile sizin başvurunuzu da beraberinde yapıyorlar. Dolayısıyla çıkma ihtimali zaten düşük olan bu şansınızı bu web sitelerine para ödeyerek tamamen kaybetmiş oluyorsunuz.

Green Card, Amerika vatandaşı olmayan ve olmak isteyen kişilerin eş ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarına ABD’de oturma ve Amerika’da çalışma izni veren resmi bir kimlik kartıdır. Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) adı ile anılan bu kimlik kartı kişinin göçmenlik statüsünü belirtmek için kullanılır.

Türkiye’nin durumu maalesef içler acısı.. Her geçen gün güzel ülkemiz daha da kötüye gitmekte ve halkımız, insanımız fakirleşmektedir. Dolayısıyla yeni kapılar, yeni umutlar arayışımız ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Amerika’da yaşam ve çalışmaktır.

Green Card için yaş sınırlaması vs. yoktur. Evli, bekar, öğrenci, çalışan, lise mezunu, üniversite mezunu vs. vs. durumunuz ne olursa olsun Green Card’a başvuru yapabilirsiniz. Yalnız en az lise mezunu olmanız gerekmektedir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her yıl sonbahar döneminde Green Card başvuruları için DVLottery nin sistemi açılır. Başvuru sonuçları da genelde yaz dönemine doğru (Mayıs-Haziran gibi) açıklanır. Başvurunuzu ancak sistem açıldığı zaman yapabilirsiniz. Green Card’a başvuru aşamalarını aşağıda sıraladım:

1. Green Card resmi başvuru web sitesi olan DV Lottery web sitesine tıklayın. https://www.dvlottery.state.gov/

2. Açılan sayfadan başvurunuzu yapmak için “Begin Entry” butonuna basın. Burada ki diğer bölümler Instructions size talimatları vermektedir. Photo tools ise fotoğrafınızı test etmenizi sağlamaktadır. Doğru fotoğraf yüklediğinizden mutlaka emin olun, çünkü çoğu kişi fotoğraftan elenmektedir deniliyor.

Green Card Başvuru Ekranı

3. Fotoğrafınızı yüklemeden önce fotoğrafınızı online olarak kontrol etmenizi öneririz. Online green card fotoğraf kontrolü için tıklayın. Önemli bir konuda Kasım 2016’dan beri gözlükler fotoğraflarda kabul edilmeyecektir. Gözlüğünüzü çıkartıp fotoğraf çektirin. Ayrıca dilerseniz fotoğrafınızı USA’nin resmi web sitesinde ki yönergeleri izleyerek de kontrol edebilirsiniz. USA fotoğraf anlatım detayları için tıklayın.

4. Öncelikle sistem Türkçe karakter kabul etmiyor. Örneğin İsminiz Tülay Yiğit ise siz bunu “Tulay Yigit” olarak girebilirsiniz. Sizden istenen tüm bilgileri doldurun, Adınız, Soyadınız varsa İkinci Adınız, Cinsiyet, Doğum Bilgileriniz, Adresiniz, Eğitim Seviyeniz, Medeni Durumunuz, Evli iseniz eşiniz ve çocuklarının bilgisi, son soru olan çocuk bilgisine çocuğunuz yoksa 0 yazmanız gerekmektedir. Formda yer alan ve doldurmanız gereken e-posta alanı önemli olup buraya geçerli bir e-posta adresi girmenizi tavsiye ederiz.

Green Card Başvurusu Gerekli Bilgiler

5. Tüm bilgileri doldurduktan sonra Continue butonuna bastıktan sonra karşınıza tüm bu bilgileri kontrol edebileceğiniz son sayfa geliyor. Hata eksik ya da yanlış bilgi görürseniz geri dönüp düzeltebilirsiniz. Her şey uygun görünüyorsa doğrula butonuna basıp son sayfaya erişebilirsiniz. Son sayfada da sistem size confirmation number verecektir.

Unutmamanız gereken önemli olay, başvurunuzu tamamladıktan sonra sistem size Confirmation Number verecektir. Bu onay numarasını not alınız, kaydediniz ve unutmayınız.

Green Card Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Green Card başvurunuzu yaptınız ve sonucunu merak ediyorsunuz. Öncelikle green card başvuru sonuçları green card başvurusunu yaptığınız web sitesinde açıklanıyor ve genelde her yıl yaz dönemine doğru (Mayıs-Haziran gibi ) açıklanıyor. https://www.dvlottery.state.gov/ Web sitesinden başvuru sonucunu görebilirsiniz.

1. Web sitesine giriş yapmak için tıklayın.

2. DV Entrant Status Check altında ki “Check Satus”  butonuna tıklayın.

3. Karşınıza gelen yeni ekrandan “Continue” devam butonuna tıklayın.

4. Yeni açılan ekrandan sırasıyla Confirmation Number‘ı, SoyadınızıDoğum yılınızı girip ilerleyin. Eğer confirmation number’a ulaşamıyorsanız ya da hatırlamıyorsanız “Forgot Confirmation Number” a tıklayarak kişisel bilgilerinizi girip onay numaranıza ulaşabilirsiniz.

Green Card Sonuçları

2016’dan 2018’e Türkiye’den Green Card için yapılan başvuru sayıları hızlı bir şekilde artmıştır. 2016‘da sayı 245.493 iken 2018‘de bu sayı 406.929 olmuş. Yani %60‘lık bir artış olmuş. Bu da insanımızın ülkeyi terketme isteğinin giderek arttığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Geçmiş tarihlere ve detaylı istatistiklere buradan ulaşabilirsiniz.

2016-2018 Türkiye Green Card Başvuru Sayıları Kaynak: https://goo.gl/HEAn7L

Bir Cevap Yazın

Previous post Mahatma Gandi kimdir?
Next post Meşhurların başarı sırları
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: