Yabancı dil öğrenmenin katkıları nelerdir?

Yabancı dile adapte olmak her açıdan çok zorlu bir süreçtir. En az bir yabancı dil öğrenmek adına türlü yöntemlere başvururuz. Hem teorik hem de pratik anlamda yabancı dil öğrenmek, eğitim ya da iş hayatımızda bize yeni kapılar açar. Bu ayrıcalıklardan yararlanmak yabancı dil konusunda bizi motive eder. Yabancı dil bilmenin size katacaklarına biraz daha yakından bakalım.

1. Kavrama Hızınızı Yükseltir

Yabancı dil öğrenmek, doğrudan ya da dolaylı yoldan bir tür beyin egzersizidir. Dil öğrenmek soyut pek çok probleme karşılık vermeyi zorunlu kılar. Bunu da yaşamınızdaki diğer öğrenme süreçlerinize yansıtabilirsiniz. Yabancı dil öğrenen insanların, öğrenme ya da kavrama hızında önemli bir artış olduğu saptanmıştır.  Bu süreç aynı zamanda bellek kapasitenizi de genişletir.

Dil öğrenme süreçlerinde esasen sadece o dili öğrenmekle kalmazsınız, bundan sonra diğer yabancı dilleri öğrenmeye dair de çok önemli doneler elde edersiniz.  En azından yabancı dil bilmenin temel kurallarını ve mantığını algılamanız kolaylaşacaktır. Mesela İspanyolca öğrendikten sonra Portekizce öğrenmeniz kolaylaşır. Fransızca öğreniyorsanız İspanyolca öğrenme olasılığınız artar. Aynı zamanda Latin kökenli pek çok dil arasında binlerce ortak kelimenin bulunması işinizi epey kolaylaştıracaktır.

2. Sayısal Kabiliyetiniz Yükselir

İlla matematikle ilgili olarak doğuştan bir yeteneğe sahip olmak durumunda değilsiniz. Yepyeni bir dil öğrenmek suretiyle matematiksel problemlerin çözümünde etkili olabilirsiniz. 2007 senesinde ABD’de bu konuda yapılan kapsamlı bir araştırma, söz konusu iddiayı destekliyor. İkinci bir dil becerisi olan öğrencilerin yabancı dil bilmeyen öğrencilere kıyasla daha yüksek bir okul performansı gösterdiği kanıtlanmıştır. Yabancı dil sürecini diri tuttukça sayısal zekânız da bu durumdan olumlu etkilenecektir.

3. Yabancı Dil Sizi İyi Bir Dinleyici Yapar

Yabancı dil öğrenme süreçlerinde ister istemez iyi bir dinleyici olmaya odaklanırsınız. Bu zaten yabancı dil bilmenin temel kuralları arasında yer alır. Eğer bunu yapmazsanız sözcüklerin tonlamalarında, telaffuzlarda ciddi sorunlar yaşanabilir. Kendinizi iyi bir dinleyici olarak yetiştirirseniz bunun size büyük geri getirileri olur. Samimi ilişkiler kurmanın ilk kuralı karşı tarafın sözünü hiç kesmemek ve ilgiyi azaltmadan dinlemektir. Yabancı dil bu pratiği size dolaylı yoldan sağlayacaktır.

4. Öz Güven Sağlar

Araştırmalar fazla dil bilen insanların öz güvenlerin çok daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Zaten kendiniz için bir hedef belirledikten sonra o hedefe başarılı bir şekilde ulaşmışsanız otomatik olarak öz güveniniz yükselir. Ana dili İngilizce olan biriyle 1 dakika konuşabilmek bile sizin güveninizi yükseltir. Seviyenizi daha da artırma noktasında bu durum size cesaret verir. Ayrıca dil öğrenme becerinizin artması, sosyal yaşamınıza da doğrudan yansır. Medeni cesaretinizdeki artış, insanlarla daha kolay iletişim kurmanızı sağlar.

5. Beyin Hastalıklarının Önüne Geçer

İnsanlar sağlıklı olma noktasında genelde dış görünüşleriyle alakalı organlarına kıymet veriyor. Oysa sağlıklı olmanın temel koşullarından biri de beyindir. Yaşamsal fonksiyonlarımızın temel yapı taşı olan beynimiz olmadan vücuttaki diğer organların hiçbir önemi yoktur. Bu nedenle temel öncelik her zaman beyinde olmalıdır. Yapılan araştırmalar yabancı dil öğrenen insanlarda unutkanlık, bunama gibi rahatsızlıkların görece çok daha az görüldüğüne işaret ediyor. Yabancı dil sinirsel yollara çeşitlilik katar. Bu sayede bilgi beyinde çok daha verimli şekilde işlenir.

6. Kendi Dilinizi Geliştirirsiniz

Bu durum, yabancı dil öğrenme süreçlerinde genelde atlanan bir detaydır. Yabancı dile odaklanırken aslında bir yandan da kendi dilinizi geliştirdiğinizi fark etmezsiniz. Yabancı dil öğrenmek, anadili besleyen bir süreçtir. İyi bir şekilde dil öğrenmek için kendi ana diliniz üzerinden kıyaslamalar yapmak durumundasınız. Kendi dilinizin gramerine hakim olmadan yabancı dile adapte olamazsınız.

7. Yaratıcı Zekanız Artar

Dil öğrenme süreçleri genelde bir yapboza benzetilir. Parçaları birleştirmek adına yaratıcı olmak zorundasınız. Biri size bir şey söylediğinde bazı sözcükleri anlar, bazılarını ise kafanızda mantıklı bir şekilde tamamlamaya çalışırsınız. Burada tamamen yaratıcı zekanın varlığı devreye girecektir.

8. Kültür Düzeyinizi Artırır

Yabancı dil öğrenirken doğa olarak o ülkelerin kültürleriyle de ilgilenirsiniz. Bu zaten kaçınılmaz bir süreçtir. Karşınıza sürekli yerel kültüre ait kodlar çıkacaktır. Yeni dil yeni insanlarla etkileşimi sağlar. Dil, insanın yetiştirdiği kültürel atmosfere dair doneler sunar.

9. Kariyerinize Yön Verir

İş başvurularında genelde size sorulan soruların başında bildiğiniz yabancı diller gelir. İyi bir kariyer yapmak adına yabancı diller size pek çok kapıyı açacaktır. Yabancı dil sayınız pozisyonunuzu, maaşınızı doğrudan etkileyen bir faktördür. Hele küreselleşmenin bu denli bir noktaya evrildiği günümüzde  yabancı dil bilenler hemen fark yaratıyor. Yakın zaman sonra ikinci bir dil bilmek sıradan bir işleve dönüşecek gibi görünüyor.

10. Yeni Gezi/Seyahat Deneyimleri Tadarsınız

Yabancı dil bilmenin belki de en özel tarafı yepyeni kültürlere yepyeni ülkelere kucak açabilecek olmanızdır. Çoğu kişi sadece yabancı dil konusundaki başarısızlığından dolayı yeni kültürlerle tanışamıyor. Oysa yeni öğrenilen her dil size yeni seyahat şansları verir. Örneğin Portekizce öğrendikten sonra Portekiz’e gitmek, oraya bir turist olarak gitmekten çok daha farklı ve keyifli bir deneyim yaşatacaktır. Yaptığınız seyahatin kalitesinin ciddi anlamda yükseldiğine şahitlik edebilirsiniz. Sizler de yepyeni kültürler ve insanlar tanımak, kariyerinizde yepyeni bir pencere açmak, yaratıcılığınızı ve beyin sağlığınızı geliştirmek adına bir an önce yeni bir dil öğrenmeye çalışın.

Bir Cevap Yazın

Previous post Yanlış bilgi tuzağına nasıl düşüyoruz?
Next post Walter Benjamin’den yazarlık teknikleri
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d