Meşhurların başarı sırları

Sıfırdan başarı hikayeleri, hepimizin ilgisini çeker. Sıfırdan zengin olan kişilerin hepsi bir yerden başlamalıydı. Sıfırdan başlayıp kendilerini refaha erdiren 177 kişiyi 5 sene boyunca inceleyen Thomas Corley, milyonerliğe kendi imkanlarıyla ulaşmış kişilerin ortak özelliklerini Alışkanlıklarını Değiştir, Hayatını Değiştir adlı bir kitapta topladı. Bu yazıda sizlerle sıfırdan başarı hikayeleri’nin 10 özelliğini paylaştık.

1. Düzenli olarak kitap okuyorlar.

Zenginler eğlenmekten ziyade öğrenmeye yatırım yapıyorlar. Corley’nin araştırmasına göre, zenginlerin %88’i günde en az 30 dakikasını kitap okumaya ayırıyorlar. Sıfırdan başlayıp zengin olan kişiler’in en çok okuduğu kitap tipleri: başarılı kişilerin biyografileri, kişisel gelişim ve tarih.

2. Spor yapıyorlar.

Corley’nin araştırmasına göre zenginlerin %76’sı her gün en az 30 dakika spor yapıyor. Çoğunlukla yapılan spor tipi – kardiyo, yani koşma, yüzme, bisiklete binme gibi.

3. Diğer başarılı insanlarla vakit geçiriyorlar.

Sıfırdan Başarılı Olmak

Corley, “Sadece birlikte sıkça vakit geçirdiğiniz insanlar kadar başarılısınız.” diyor. Zenginler hedef-odaklı, geleceğe pozitif bakabilen ve coşkulu kişilerle vakit geçirmeyi tercih ediyor.

Corley sürekli şikayet eden insanlardan kaçınmamız gerektiğini söylüyor. Psikolojide “vampir”e benzetilen bu kişilerin çevresindekileri de aşağı çektiği, onların enerjisini emdiği bir gerçek.

4. Sıfırdan başarı hikayeleri kendi hedeflerine odaklanıyorlar.

Nasıl Zengin Olunur?

Spandex’in kurucusu Sara Blakely, fikrini ilk hayata geçirmeye çalıştığında birçok kişinin fikrini saçma bulduğunu, ancak onun yine de inanarak fikri için savaştığını başarı hikayesinde anlatıyor.

Corley, “Kendi hedeflerinize ve hayallerinize odaklanmak eninde sonunda en büyük başarıyı ve en büyük zenginliği getiriyor.” diyor.

Çoğu kişi bir başkasının hayallerini gerçekleştirmeye çalışırken, mesela ebeveynlerinin, zenginler sıklıkla kendi hayallerini gerçekleştirmeye çalışan insanlar oluyorlar.

“Tutku işi daha eğlenceli hale getiriyor.” diyor Corley. “Tutku, kişinin engelleri, zorlukları ve reddedilmeyi aşması için gereken enerji ve odağı kişiye sağlıyor.”

5. Sıfırdan başlayıp zengin olan insanlar erken kalkıyorlar.

Sıfırdan Nasıl Başarılı Olunur?

Corley’nin araştırmasında incelediği zenginlerin yaklaşık %55’i iş saatlerinden 3 saat önce kalkıyorlar. Bunu yapmalarının amacı sıklıkla günün akışını bozacak şeylerin önüne geçmek, örn. yoğun trafiğe kalmamak, çocukların okula bırakılması, çok uzayabilecek bir toplantıyı erken saate çekmek, vb.

Corley, bu tarz aksamaların psikolojimizde bir etkisi olduğunu savunuyor: “Olaylar sizin planladığınızın dışında geliştiğinde, hayatınız üzerinde bir kontrolünüz olmadığı hissini yaşabilirisiniz. Bu yüzden de işinizden 3 saat önce kalkıp o gün kendiniz için gerçekleştirmek istediklerinizi yapmak, size bu kontrol hissini bahşedecektir.”

6. Birden çok gelir kaynakları var.

Çok zengin olmak istiyorum.

Corley, sıfırdan zengin olan insanların birden çok gelir kaynağı olduğunu belirtiyor. “Benim çalışmamda 3 sihirli sayıydı. İncelediğim zenginlerin %65’i ilk milyon dolarlarını yapmadan önce 3 farklı gelir kaynağı yaratmıştı.”

Bu gelir kaynakları arasında, gayrimenkul kirası, borsa hisseleri ve başka bir işletme ortaklık var.

7. Sıfırdan zengin olan insanların düzenli olarak danıştıkları danışmanları (mentor)ları var.

Bir danışmanla çalışmak istiyorum.

Corley, bir danışmanla çalışmanın kişiyi zenginlik elde etmede fast-track’e (hızlı yola) soktuğunu belirtiyor.

Corley bir danışmanla çalışan kişilerin sadece olumlu bir his almak için değil, o kişinin tecrübesinden öğrenmek, nelerin yapılıp nelerin yapılacağını danışmak için destek aldıklarını belirtiyor.

8. Hayata dair olumlu bir bakış açıları var.

Corley uzun vadede başarının ancak kişinin hayata ve geleceğe dair olumlu bir bakış açısı olursa olabileceğini savunuyor. Çoğu kişinin aslında duygularının ve düşüncelerinin pek farkında olmadığının da altını çiziyor: “Eğer düşüncelerinizi dinlemek için bir durursanız, aslında çoğunun pek de pozitif olmadığının farkına varırsınız.”

Uzun dönemli psikoterapi, hem bu olumsuz duygu ve düşüncelerin farkına varılmasına hem de onların yapıcı ve yaratıcı faaliyetlere aktarılmasına yardımcı olur.

9. Sıfırdan başarılı olan insanlar sürüyü takip etmiyorlar.

Hayatta Nasıl Başarılı Olunur?

Corley, insanların uyum sağlamaya ve bir gruba ait hissetmeye doğal bir yatkınlığı olduğunu savunuyor; ancak, sürüden ayrılmamanın aslında birçok kişiyi başarıdan alıkoyan bir durum olduğunun altını çiziyor.

Corley, başarılı insanların kendi gruplarını yarattığını ve diğerlerini kendilerine çektiğini belirtiyor.

10. Görgü kurallarına sadıklar.

Adab-ı Muaşeret Kurallarına Uymak

Kendi kendine başarılı olabilmiş insanların sadık olduğu belli görgü kuralları var. Bunlar, en yakınındakilerin ve çalıştığı kişilerin doğum günlerini hatırlamak ve kutlamak, yemek masasında adab-ı muaşeret kurallarına uymak ve çeşitli sosyal etkinliklere uygun giyinmek, vb.

11. Günde 15-20 dakikalarını sadece düşünmeye ayırıyorlar.

Hayatta Başarılı Olmanın Yolları

Zenginler, genelde sabahlarını, kendi başlarına sadece düşünmeye ayırıyorlar. Bu zamanlarda kendilerine hayata, finansal durumlarına, iş tatminlerine ve kendilerini geliştirmeye dair bir takım sorular soruyorlar: “Daha fazla kazanmak istiyor muyum?” “İstiyorsam, neden?” “İşim beni mutlu ediyor mu?” vb.

12. Birlikte çalıştıkları kişilerden geribildirim bekliyorlar.

İş arkadaşlarından geri bildirim almak.

“Eleştiriden korkmak, başkalarından geribildirim almaktan kaçınmamızın temel sebebi. Ancak geribildirim neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ve doğru yolda olup olmadığınızı anlamak için en iyi yol. Ayrıca işinizi ve kendinizi geliştirmek için iyi ve/veya kötü geribildirim kurtarıcınız olabilir.”

Bir Cevap Yazın

Previous post Green Card Başvuruları Nasıl Yapılır? Green Card Başvuruları
Next post Gripten Korunmanın Yolları
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 30.0K other subscribers
%d bloggers like this: