Başarılı bir serüven: Yemek Sepeti

Piyasa değeri: 2.8 milyar euro
Çalışan sayısı: 2800 kişi
Kurye maaş: 6000 TL

Yemek sepeti ilk siparişini yazıcı ve faksla almıştır. Günde 1-2 sipariş alan şirket, ilk kez 2004 yılında günde 1000 siparişe ulaşmıştır. Günümüzde ise günde 600.000 sipariş almaktadır.

Yemek Sepeti’nin kurucusu ve CEO’su olan Nevzat Aydın, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. 2000 yılında eticaret eğitimi için bir Startup merkezi olan San Francisco’ya gitti. Burada okurken Amerika’daki başarılı girişimleri inceledi.

Henüz telefonla dahi sipariş verilemeyen yıllarda internetten yemek siparişi fikri ilgisini çekiyor ve bu fikri yakın arkadaşları olan Cem Nüfusi ve Melih Ödemiş’e anlatıyor. Ve Yemek Sepeti’nin hikayesi 3 kurucu ortak ile 40 metrekare’lik bir ofiste başlıyor.

Hemen restoran görüşmelerine başlayan bu ekip, görüştükleri ilk 15 restorandan red cevabı alıyor. İlk etapta restoranları ikna etmekte zorlansalar da, 26 restoran ile zor da olsa anlaşıyorlar. İlk 10 yıllık sürenin, ilk 5 yıl para kazanmadan hayatta kalmaya çalışıyor.

Fikirlerine olan inancı ve iyi bir ekip olmaları, şirketin istikrarını korumadan çok büyük etken oluyor. iPhone ile mobil üzerinden sipariş almaya başlıyorlar. 2010’nun sonları 2011’in başlarına günde 28-29 bin sipariş alan Yemek Sepeti, 900 bin kullanıcıya ulaşıyor.

Yemek Sepeti, Mayıs 2015’te Almanya merkezli Delivery Hero şirketi tarafından 589 milyon dolar karşılığında satın alındı. Şirketin hisselerinin tamamı (%100) bu şirkete satıldı.

Nevzat Aydın, şirketin CEO’luk görevini 1 Kasım 2021 tarihinde Mert Baki’ye devretmiştir. Bu hikaye Türk internet tarihinde başarılı bir serüven olarak geçmektedir.

Bir Cevap Yazın

Previous post Tarihte Yaşanmış En Kötü 10 Enflasyon Örneği
Next post Başarı İçin Tam Olarak %15 Başarısız Olmak Gerekiyor
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: