Nasıl yabancı dil öğrenilir?

Ana diliniz dışında bir dil konuşabilmek gerçekten de paha biçilmez bir yetenektir. Tabii bu yeteneği elde edebilmek için de işe bir yerlerden başlamanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere yabancı dil öğrenmeye sağlam bir başlangıç yapmanızı sağlayacak üç adımı paylaşacağız. Öncelikle yeni bir dil öğrenmenin düşündüğünüz kadar zor bir şey olmadığını kavramalısınız. Özellikle bunu uzun bir zaman aralığında yapacaksanız işiniz çok daha kolay bir hale gelecektir. Yabancı dil öğrenmenin yollarından bahsettiğimiz bu yazımızı kesinlikle okumalısınız.

1- Pratik Video İzlemek

Bu kısım aslında tam olarak bir başlangıç sayılmaz fakat kesinlikle oldukça önemli bir adım. Yapmanız gereken tek şey, öğrenmeyi planladığınız yabancı dildeki sizinle ilgili bir konuda herhangi bir videoyu açarak anlamasanız bile izlemeye başlamak. Bu aşamada anlama ya da öğrenme amacı gütmeden sadece gözlem yapıyor olmalısınız. Bunun size katacağı faydalar da olacaktır. Öğrenmek istediğiniz dile karşı aşinalık kazanacak, anlaşılmayan kelimeleri öğrenmeye yönelik teşvik kazanacak, en baştaki seviyenizi görebileceksiniz. Ayrıca bir zaman sonra ilerlemenizi kaydedebilmek için bir hiza noktası belirleyebilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için de pratik videolar izlemelisiniz.

2- Popüler Kelimeleri Bilmek

Dünya üzerindeki herhangi bir dil incelendiğinde şu ilginç oranla karşılaşılır. Dili oluşturan kelimelerin %20’si, günlük hayatta geçen konuşmaların yüzde seksenini oluşturur. Bu da şu anlama gelmektedir: Dilde en çok kullanılan kelimelere odaklanarak anlama ve konuşma seviyenizi çok daha hızlı şekilde ilerletebilirsiniz. Bu sebepten dolayı yapmanız gereken şey öncelikle öğreneceğiniz dildeki en yaygın kelimeleri içeren bir listeye erişmek ve bu kelimeleri gözden geçirmektir. Bunu söylerken kesinlikle kelimeleri ezberlemenizden bahsetmiyoruz. Herhangi bir bağlam olmadan kelime ezberlemenin size çok fazla faydası olmayacaktır. Bu yüzden şimdilik sadece kelimelere olan aşinalığınızı arttırarak kendinizi bir sonraki adıma hazırlamalısınız. Başlangıç seviyesinde bir metinle çalışmaya başlayabilir ve kelime hafızanızı kuvvetlendirebilirsiniz.

3- Okuma/Dinleme Pratiği Yapmak

Üçüncü adımda yapmanız gereken şey, mümkün olduğu kadar basit bir metin ya da cümleyi önünüze alarak onu tabiri caizse sömürmektir. Yabancı dil öğrenmenin yollarından birisi kesinlikle budur. Karşınıza çıkan kaynakları enine boyuna irdelemek ve öğrenmek. Bu doğrultuda seçtiğiniz metin üzerinden şunları yapmalısınız: Her bir kelimeyi sözlükten bakarak ya da çeviri kullanarak öğrenmek, cümlelerin genel yapıları hakkında çıkarımlarda bulunmak, metnin sesli hali varsa dinlemek, yoksa çeviri programlarında kelimelerin telaffuzlarını dinlemek, metnin okunmuş halini sesli olarak mümkünse bakmadan ses tonlarıyla taklit etmek, metni yazmak ya da yazdırmak, kağıt üzerinde notlar almak, anlaşılmayan kelimelerin kullanımlarını internet üzerinden araştırmak, çok vakit kaybettiren ve anlaşılmayan kelimeleri atlayarak sıkılmayı engellemek, öğrenilen yeni kelimeleri ve cümle kalıplarını farklı anlamlar verecek şekilde yeniden tasarlamak.

Bütün bunları yapmak, ilk başladığınız zamanlarda çok zor görünebilir. Fakat doğru şeyleri yaptığınız sürece bu, sizin gelişme kaydetmenizi sağlar ve geliştiğinizi gördüğünüz zaman daha çok çabalamak için istekli olursunuz. Bu adımları uyguladığınızda dil öğrenmeye çok sağlam bir başlangıç yapmış olacaksınız. Bundan sonrasıysa sadece süreklilikle alakalı. Sonuca ulaşmak kesinlikle zor değil. Yeteri kadar çabalayarak, düzenli ve planlı çalışarak siz de istediğiniz yabancı dilleri öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Previous post Reflüye iyi gelen besinler!
Next post Ne yediğinizi bilin
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d