Çocuklara dijital kitap mı, yoksa basılı kitap mı okumalı?

Bir araştırmaya göre, 1-8 yaş arasındaki çocukların resimli kitapları kâğıttan okuması okuduklarını daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Dijital kitap çocukların dikkatini hikâye içeriğinden uzaklaştırabiliyor. Peki, dijital ve basılı kitaplar çocuklara nasıl etki ediyor?

Dijital dünyanın yenilikleri her yeni günde artarak hayatımıza girmeye devam ediyor. Dijitalleşmeye bazı insanlar sıcak bakarken bazıları ise negatif etkileri olduğu kanaatinde. Review of Educational Research’te (RER) Stavanger Üniversitesi’nden araştırmacılar, “Çocukların Kitap Okumalarının Kağıt ve Ekran Üzerinde Karşılaştırması: Bir Meta-Analiz” başlıklı yeni bir makale yayımladı.

Makalede, çocukların kitapları ekrandan okuyarak mı yoksa kağıttan okuyarak mı daha iyi anladığı anlatılıyor. Bu araştırma için, May Irene Furenes ve meslektaşları, yaşları 1-8 arasında değişen toplam bin 812 çocuğu içeren 39 çalışmanın sonuçlarını analiz etti.

DİJİTAL KİTAPLARIN POZİTİF VE NEGATİF ETKİSİ

Araştırmacılar, çocukların anne-babalarından ayrı kitap okurken dijital kitap kullanmalarının yararının olabileceğini söylüyor. Çocuklar kitap okurken kullandıkları uygulamalarda kelime tanımları sağlayan, gömülü sözcükler gibi gelişimler çocukların kelime öğrenimini geliştirebiliyor.

Online sözlükler ise çocuklara hiç şüphesiz çok büyük kolaylık sağlıyor. Bazı araştırmalarda çocukların dijital kitap okumayla daha çok meşgul oldukları görülüyor. 2017’de yapılan bir araştırmada 3 ve 4 yaşındaki çocuklar kağıttan okurken daha dikkatsiz ve dijital kitapta olduğundan daha çok zaman harcadıklarını ortaya koymuştu.

Ancak, çocuklar hikâye okurken, uygulamaya gömülü kısa oyunların varlığı küçük çocukların kitapları yeterince anlamamasına yol açıp dikkat dağınıklığı oluşturabiliyor. Dijital özellikler çocukların anlama yeteneğini engelleyebiliyor.

YETİŞKİNLER, ÇOCUKLAR VE KİTAPLAR ARASINDA KÖPRÜ OLMALI

Makalede yetişkinlerin çocukların basılı kitap okumasındaki arabuluculuğunun önemi üzerinde de duruluyor. Basılı kitapların okunması sırasında yetişkinlerin arabuluculuğu çocuklara tek başına dijital kitap okumaktan daha çok etkide bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Previous post Zekayı Geliştiren Yöntemler
Next post Pompeii kenti
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d