Kitap okumanın 5 faydası

Okumak zihni eğitebiliyor ve sinirsel işlevi, kas hafızasına benzer bir süreçle artırabiliyor. Aynı zamanda bazı uzmanlar yatmadan önce kitap okumanın rahatlatıcı etkileri olduğunu söylüyorlar.

Her gün kitap okuyarak daha nazik, akıllı ve rahat bir birey olabilirsiniz. Okumanın olumlu etkileri her yaşta hissedilir: Okuma becerileri tam olarak gelişmemiş olsa bile, çocuklar basılı materyallere erişip düzenli olarak okuma yapmaktan faydalanabilirler. Çocukları kitap, dergi ve benzeri şeyleri okumaya alıştırmak, onları hayat boyu okur olmaya teşvik etmenin harika bir yoludur.

1 Okumak zekânızı geliştirebilir

Gelişmiş okuma becerilerine sahip olanların, hayatlarının ileriki dönemlerinde diğerlerinden daha zeki olduğu kanıtlandı. 2014 yılında yayımlanan ve bin sekiz yüz doksan adet aynı evi paylaşan tek yumurta ikizlerini içeren çalışma, erken kazanılmış okuma becerilerinin hem sözel sınavlarda (kelime bilgisi) hem de akıl yürütme gibi diğer sınavlarda daha başarılı olmayı sağlayan faktör olduğu ortaya çıktı. Okuma yeteneği öğrenebilen bir şey olduğundan, çalışmayı yürüten araştırmacılar küçük çocuklara güçlü okuma becerileri öğretmeye daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

2 Okumak empati kurma yetinizi artıyor

Kitap okumak sizin yalnızca daha akıllı olmanızı sağlamaz, aynı zamanda sizi daha iyi bir insan yapar. 2013 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, zamanını kurgu okuyarak geçiren insanlar, diğer insanların ne hissettiklerini daha rahat kavrayabiliyorlar. Çünkü edebiyat okuyucuları kendileri dışındaki olaylar ile kişileri düşünmeye ve okudukları karakterlerle empati kurmaya itiyor.

3 Okumak stresi azaltıyor

Uzun bir gün sonunda stresli mi hissediyorsunuz? Kitap okumak, rahatlamak için başvurulabilecek en iyi yollardan biri. 2009 yılında yapılan bir araştırma, sadece otuz dakikalık bir okumanın otuz dakikalık yoga yapmaya benzer, stresi azaltan etkilere sahip olduğunu kanıtladı. 

4 Okumak beyninizi değiştirebilir

Bir kitabı okumayı bıraktıktan sonra bile, okumanın etkileri beyninizde hâlâ hissediliyor. 2013’de yapılan araştırmaya göre insanlar, güçlü bir anlatıya sahip kurguları okuduklarında, beyinleri saatlerce hatta günlerce farklı davranmaya devam ediyor. Okuyucuların beyinleri, okumayı kestikten birkaç saat sonra bile sol temporal kortekste (dili algılamaktan sorumlu bölge) daha fazla bağlantı olduğunu gösteriyor. Bu, okumanın zihni eğitebileceği ve sinirsel işlevi, kas hafızasına benzer bir süreçle artırabileceği anlamına geliyor.

5 Okumak gece telefonunuza bakmamanız için iyi bir caydırıcı

Gün boyunca okumak için fazla meşgulseniz yatma vakti, rutininize iyi bir kitabı dahil edin. Yatmadan önce kitap okumak, çoğumuzun yaptığı bir şey olan telefonda amaçsızca gezinmenin yerini tutabilir. Araştırmalar gece akıllı telefon kullanımının insanların uykuya dalmasını zorlaştırdığını ve uyku kalitesinde genel bir düşüşe yol açtığını gösterdi. Öte yandan bazı uzmanlar yatmadan önce kitap okumanın rahatlatıcı etkileri olduğunu söylüyorlar.

Bir Cevap Yazın

Previous post Grip Virüsüne Karşı 10 Besin
Next post Mahatma Gandi kimdir?
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: