[Araştırma] Egzersizden sonra vücutta tokluk molekülü oluşuyor

Bilim insanları egzersiz sonrası vücutta açlığı ortadan kaldıran bir bileşik oluştuğunu keşfetti.

Yapılan araştırmada ‘lac-phe’ olarak bilinen bir molekülün insan vücudunda doğal olarak bulunan iki kimyasal bileşiğin (laktat ve fenilalalin) bir birleşimi olduğu anlaşıldı.

Stanford Üniversitesi’nin yayınladığı habere göre, Stanford Tıp Fakültesi ve Baylor Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından tanımlanan molekülün yoğun egzersiz sonucu ortaya çıktığı ve iştahı bastırmak için beyne gittiği anlaşıldı.

Lac-phe terlediğinizde aktif hale geliyor ve acıkmanızı engelliyor. Araştırmayı yürüten Jonathan Long bu molekülün bir diyet hapı gibi çalışmadığının altını çiziyor. Fakat obezite gibi metabolik hastalıkların tedavisinde kullanılacak ilaçlar için faydalı olabileceğini belirtiyor. Ancak bunun için zamana ihtiyaç var.

Lac-phe egzersizin obezite karşıtı etkisinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Lac-phe sayesinde gıda alımı yaklaşık yüzde 30 oranında baskılanıyor ve bu sayede vücut ağırlığı ve yağ azalırken glikoz toleransı artıyor.

Jonathan Long ve ekibi spor salonuna gidildiğinde vücutta meydana gelen moleküler değişiklikleri inceledi. Araştırmalarında fareleri kullanan bilim insanları, egzersiz sırasında küçük moleküllerin nasıl değiştiğini anlamak için fareleri koşu bandında tempolu şekilde koşturdu. Egzersizden önce ve sonra ‘kütle spektrometrisi’ adındaki aletle farelerdeki molekül düzeyini ölçtüler. Egzersizden sonra farelerde kütlesi 236 olan bir molekül buldular. Farelerden sonra yarış atlarında da aynı sonucu aldılar. Fakat bu aşamada molekülün ne olduğunu bilmiyorlardı.

Yine Stanford Üniversitesi’nden benzer konularda çalışan Profesör Michael Snyder’ın, bir süre önce egzersizin insan vücudu üzerindeki moleküler etkisini analiz eden bir çalışmasına rastladılar. Buradan edindikleri bilgilerle molekülün kimyasının ‘laktat’ ve ‘fenilalanin’ kombinasyonu olduğunu deşifre edip makale olarak yayınladılar.

kegel egzersizi
boy uzatma egzersizleri
nefes egzersizi
nefes egzersizleriSon 12 aydaki anahtar kelime hacmi, 0 ile 100 arasında bir ölçekte.On iki ay önceOn bir ay önceOn ay önceDokuz ay önceSekiz ay önceYedi ay önceAltı ay önceBeş ay önceDört ay önceÜç ay önceİki ay önceGeçen ay1006745555555676767676755
bel fıtığı egzersizleri
egzersiz
kegel egzersizi nedir
skolyoz egzersizleri
boyun egzersizleri
egzersiz hareketleri

Bir Cevap Yazın

Previous post Özel okullarda kayıt kaosu
Next post WhatsApp’tan yeni özellik: Süreli mesajları getirdi
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: