Samanyolu Galaksisi’nde “Dev Bir Ayna” Keşfedildi

Astronomlar, Samanyolu Galaksisi’nde “dev bir ayna”ya benzediği için “evrenin en yansıtıcı doğal nesnesi” olarak nitelendirilen bir ötegezegen buldu.

Astronomlar, Samanyolu Galaksisi’nde “dev bir ayna”ya benzediği için “evrenin en yansıtıcı doğal nesnesi” olarak nitelendirilen bir ötegezegen buldu. Astronomlar, LTT9779b adı verilen ötegezegenin Dünya’dan yaklaşık 264 ışıkyılı uzaklıkta bulunduğunu ve Güneşbenzeri bir yıldızın yörüngesindeki turunu 19 saatte tamamladığını açıkladı. Araştırmada, Avrupa Uzay Ajansı’nın “CHEOPS Teleskobu”nun verileri kullanıldı.

Ötegezegenin çapının Dünya’dan yaklaşık 4, 7 kat büyük olduğu ve yıldızının çevresinde, Merkür’ün Güneş’e mesafesinden daha yakın bir yörüngede döndüğü, gezegenin sadece bir yüzeyinin yıldızına bakması nedeniyle bir tarafında sürekli gündüz diğer tarafında ise sürekli gece yaşandığı belirtildi. LTT9779b’nin titanyum ve silikatlardan oluşan metalik bulutlarla çevrili olduğunun düşünüldüğü ve bu sebeple gelen ışığın yaklaşık % 80’ini yansıttığı, bunun da ötegezegeni “evrenin en yansıtıcı doğal nesnesi” yaptığı kaydedildi. Karşılaştırma açısından, Dünya’dan görülebilen gökyüzündeki en parlak nesne olan Venüs’ün, gelen ışığın yaklaşık % 75’ini, Dünya’nın ise yaklaşık % 30’unu yansıttığı belirtildi.

LTT9779b’nin yüzeyinin, yıldızından gelen yoğun radyasyon nedeniyle erimiş lavdan bile daha yüksek olan 18000 derece sıcaklıkta olduğu ifade edildi. Araştırmanın yazarlarından Prof. Dr. James Jenkins, “LTT9779b uzaydaki dev bir ayna. Gezegendeki bulutların damlacıklar halinde yoğunlaşabileceğini ve atmosferin bazı bölgelerine titanyum yağmuru yağabileceğini düşünüyoruz”açıklamasını yaptı. Fransa’daki Côte d’Azur Gözlemevi’nden astronom Prof. Dr. Vivien Parmentier, LTT9779b’nin yıldızına bu kadar yakın olmasına rağmen bir atmosferi olduğu düşünüldüğünde “var olmaması gereken bir gezegen” olduğunu belirterek, “Süper yansıtıcı bulut örtüsü muhtemelen gezegenin çok fazla ısınmasını ve atmosferinin yok olmasını önlüyor” dedi. Parmentier, atmosferlerini tutacak kadar büyük olan bu sıcaklıktaki diğer tüm gezegenlerde sıcaklık yüzünden bulut görülmediğini ve bu nedenle kömür gibi karanlık olduklarını, LTT9779b’nin bu açıdan da benzersiz bir örnek olduğunu sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

Previous post World’s hottest week – level 1
Next post İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamaya dikkat edin
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: