Kandırılmışız: Dünya’nın Etrafında Dolanan Uydulardaki İnsanlar Yerçekimsiz Ortamda Değillermiş

Madem öyle o astronotlar nasıl öyle havada uçabiliyorlar dediğinizi duyar gibiyiz.

Eğer uyduların bulunduğu yüksekliğe kadar bir bina inşa edilse ve biz o binanın en üst katında yaşasak, aynı şu an kendi evimizde gezinebildiğimiz gibi gezinebilirdik etrafta. Çünkü gerçekte o yükseklikte, şu an bize uygulanan yerçekiminin %90’ı yine uygulanacaktı. Zaten düşününce 400000 km uzaklıktaki ay’ın dünya etrafında dolanmasını sağlayan yer çekimi nasıl olurda 400 km uzaklıkta dönelen uyduları etkilemez yani.

Peki madem uydudaki insanlara uygulanan yerçekimi ile bize uygulanan yerçekimi neredeyse birbirinin aynısı, o halde onlar nasıl havada süzülüp, dönelip, türlü garip hareketler yapabiliyorlar?

Uydulardaki insanların yerçekimini hissetmemesinin sebebi aslında serbest düşüşte olmaları. Sürekli düşüyorlar ve fakat aynı zamanda hiçbir zaman yere de ulaşmıyorlar çünkü bunu engelleyecek bir yatay hızları var.

Dünya’nın şekli itibariyle yatayda her 8000 metrede bir yeryüzünde yaklaşık 5 metrelik bir alçalma olur.

Bununla birlikte serbest düşüşte olan bir cisim 1. saniyede 5 metre aşağıya düşer. Yani biz serbest düşüşte olan bir cisme yatayda 8000 m/sn’lik bir hız verirsek bu cisim yere hiçbir zaman ulaşamaz ve dünya etrafında yörüngeye oturur.

Aynı şekilde eğer bir taşı yere paralel olarak 8000 m/sn’lik bir hızla fırlatsak taş serbest düşüş halinde bütün dünyanın etrafını dolaşır ve gelip sizi kafanızın arkasından çatank diye vurur.

Bir Cevap Yazın

Previous post Gözlerin, İnsanların ‘Ne Zaman Ölebileceklerini’ Gösterebileceği Keşfedildi
Next post Einstein yine haklı çıktı! 1 milimetrelik mesafede bile zaman farklı akıyor
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: