CEZA: TIMEOUT

Çocuklarınızı cezalandırırken bir kez daha düşünün!

Çocukları cezalandırmak için hem evde hem de okulda çok sık kullanılan bir yöntem var: timeout!

Yani söz dinlemeyen çocuğu belli bir süre odada tek başına bırakma. Bu yöntem genelde işe yarıyor çünkü çocuk bağlı olmak istediği anne ve babasından ayrı kalıyor. Bu o kadar büyük bir korku ki çocuk için, elbette sonuç veriyor.

Ama bu uygulamanın açtığı yaralar tahmin edildiğinden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

ÇOCUK ve BAĞLILIK

Çocukların en fazla ihtiyacı olan şey bağlılık.

Çocuklar elbette en yakınındaki kişilere, yani anne ve babaya bağlı olmak istiyor. Siz çocuğa ’10 dk cezalısın, git odana’ dediğinizde çocuğu aslında en fazla ihtiyacı olan şey ile tehdit etmiş oluyorsunuz. Bir anlamda bu bağlılığı ya da sevgiyi koşullu hale getiriyorsunuz.

Hiç kimse anne ve babasından koşullu sevgi beklemez.

ÇOCUĞUN SİZDEN UZAKLAŞMASI

Siz çocuğu büyürken sürekli bu şekilde tehdit ettiğinizde ve sevgiyi koşullu hale getirdiğinizde aranızdaki bağ kopuyor.

Bu bağ koptuktan sonra da çocuğun herhangi bir konuda yardıma ihtiyacı olduğunda gideceği yer siz değil, akranları ya da bir başkası oluyor. Günümüzde çocukların bir çok konuda zor duruma düşmelerini sağlayan şey yardım için anne ve babasına değil, akranlarına başvurmasıdır. Ergenlik çağındaki çocukların aile ile bağının zayıflaması bu yüzdendir.

ÇOCUĞU GERİ KAZANMA: BASİT BİR TEKNİK

Çocuğunuz ile aranızda bağı tekrar kurmak için çok fazla teknik var.

Çocuğunuzun en fazla keyif aldığı oyunları/aktiviteleri muhtemelen biliyorsunuzdur. Bu oyunları oynamak için çocuğun sormasını beklemeyin. Çocuğa fırsat vermeden siz sorun ve o oyunu oynamak istediğinizi söyleyin. Bu çok ama çok etkili bir yöntem.

Eğer çocuk sormuşsa bile, ‘evet hadi oynayalım’ demek yerine, ‘ben de sana bunu soracaktım’ ya da ‘bütün gün bunu bekledim, hatta şunu da yapalım’ diyerek eli büyütün. Çocuk ne kadar küçükse size yaklaşması da o kadar hızlı olacak bu yöntem ile.

Yani çocuk kapıyı çalmadan önce, kapıyı siz açın ve daveti siz gönderin.

Bir Cevap Yazın

Previous post Green Card başvuruları başladı
Next post Amerikalı bazı siyasiler Hamas’ın saldırısını biliyor muydu?
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d