Almanya’ya turist vizesiyle gidenler iş bulursa kalabilecek

Almanya’ya Avrupa Birliği (AB) dışından nitelikli iş gücünün göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısında ek iyileştirmelere gidildi. Yasanın son hali bu hafta mecliste oylanacak.

Meslek diploması ve deneyimi bulunan nitelikli iş gücü, diplomasının Almanya tarafından tanınmasını beklemeden Almanya’ya gelebilecek. İyi eğitimli nitelikli iş gücünün sadece eğitimini aldığı meslekte değil, benzer alanlarda da çalışması mümkün olacak.

Almanya‘ya turist vizesiyle gelen, ancak burada iş bulan kişilerin artık önce ülkelerine geri dönerek çalışma izni için yeniden işlem yapması gerekmeyecek.

İş bulan kişi, yasada belirlenen niteliklere uygun bir iş teklifi aldığında doğrudan Almanya’da çalışmaya başlayabilecek. Nitelikli iş gücünün ailesini yanına alması da kolaylaştırılacak.

İlticaya başvurmuş kişilere kolaylık

İyileştirmelerden bir diğeri de, ilticaya başvurmuş kişilere, iş bulmaları durumunda istihdam piyasasına dahil olma imkanı tanınması.

Böylece mülteci statüsüne kavuşmamış kişiler ilk kez statü değiştirme ve oturma izni alma fırsatına sahip olacak. Ancak bu düzenleme, sadece iltica başvurusu 29 Mart itibarıyla işlemde olan kişiler için geçerli olacak.

Almanya hükümeti, bu düzenlemelerle yılda ek 75 bin iş gücünün ülkeye kazandırılmasını hedefliyor. Yeni göç yasasında ‘fırsat kartı’ denen düzenlemeyle bir puanlama sistemi çerçevesinde yabancı iş gücünün iş aramak için Almanya’ya gelmesi de kolaylaştırılıyor.

Bir Cevap Yazın

Previous post Canan Karatay’dan sünger yerine bez kullanın uyarısı! Süngerler neden zararlı?
Next post China makes UFO – level 1
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: