Kuzey Kore’de Covid ölümleri başladı! Kim’den ‘ağır sonuçları olur’ tehdidi

Kuzey Kore, Covid 19 salgınının dünyaya yayılmasından iki yıl sonra, ülkedeki ilk ölüm vakalarını duyurdu.

Devlet televizyonu Omicron varyantı tespit edilen 6 kişinin öldüğünü bildirdi. Aynı haberde 187 bin kişinin ateş gibi şikayetler nedeniyle karantina aldığında olduğu da kaydedildi.

Kuzey Kore daha önce hiç Covid-19 ölümü görülmediğini iddia etse de gözlemciler, virüsün ülkede uzun süredir var olduğuna inanıyor. Yayınlanan haberde başkent Pyongyang’da salgın olduğu ve karantina önlemlerinin uygulanacağı duyuruldu. Net vaka sayısı açıklanmazken ülke genelinde ise 350 bin civarında kişinin bazı semptomlar gösterdiği ifade ediliyor.

Perşembe günü ülkenin lideri Kim Jong-un’un “ulusal acil durum” ilan ederek salgını bitirme sözü vermişti. Buna göre virüsün yayılmasını engellemek için yerel kapanma uygulamaları ve işyerlerinde toplanmaya yönelik sınırlamalara gidilecek. Güney Kore hükümeti, vakalar üzerine Kuzey’e insani yardım teklifini yenilediğini söyledi. Pyongyang’dan henüz yanıt gelmedi.

Bugüne kadar Kuzey Kore, bir dizi acımasız halk sağlığı önlemi sayesinde büyük bir Covid-19 salgınını önleyebildi. Sınırlı test kabiliyetine sahip, tıbbi altyapısı yetersiz ve kendisini dış dünyadan izole eden Kuzey Kore’de bir salgın hızla ölümcül olabilir. Kuzey Kore’nin katı Kovid-19 önleme tedbirlerini uygulamayan birkaç üst düzey yetkiliyi görevden alan ve ‘ağır sonuçlar’ konusunda uyarıda bulunan Kim Jong Un’un ise umudu kaybolmuş gibi görünmüyor.

KCNA’nın bildirdiğine göre Kim, ülkenin “beklenmeyen Covid-19 salgınının” üstesinden geleceğini söyledi. Kuzey Kore’nin sınırları, Pekin ile hayati öneme sahip ticaret üzerindeki zincirleme etkilere rağmen virüsü uzak tutmak için Ocak 2020’den bu yana kapalı.

AŞI ORANI BİLİNMİYOR

Kuzey Kore'de Covid ölümleri başladı! Kim'den 'ağır sonuçları olur' tehdidi

Kuzey Kore, ulusal Covid-19 aşı programını reddediyor. Ülke geçen yıl yurt dışından tedarik edilecek milyonlarca AstraZeneca ve Sinovac aşısı teklifini kabul etmemişti. Bu durumun ülkenin 25 milyon nüfusunun savunmasız bıraktığı düşünülüyor. Kuzey Kore’nin zayıf sağlık sisteminin virüsle ne kadar etkin mücadele edebileceği konusunda da endişeler var.

Kuzey Kore’nin Covid-19 ile mücadelesinde ana yöntem, dışarıyla bağlantısını tamamen kesmek olmuştu. Ocak 2020’de sınırlarını kapatan ilk ülkelerden biriydi. Ancak bu durum temel ihtiyaç malzemelerinin ülkeye girmesini de engelledi. Bunun sonucunda ülke ekonomisi darbe aldı ve gıda kıtlığı yaşandı.

Bir Cevap Yazın

Previous post EU lawmakers back effective ban on new fossil-fuel cars from 2035
Next post Elon Musk’ın Twitter anlaşması geçici olarak askıya alındı
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d