9 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ

Zeki insanların karşısındakini etkilemek için kullandıkları manipülasyon tekniklerini biliyor muydunuz?

1) Planlı Yönlendirme

En tehlikeli manipülasyon yöntemi olarak bilinir. İnsanlar, kendilerine verilen tembel, çalışkan, fedakâr gibi rollere zamanla alışırlar. Ancak bu durumu değerlendirmek isteyen zeki kişiler, zamanla bu kişileri istediği sıfata göre konumlandırır.

2) Korkut ve Rahatlat

Kimi zeki insanlar, karşısındaki kişiyi kontrolünün altına alabileceğine inanarak acımasız davranmaya başlar. Bu yöntemi kullanarak karşısındaki kişiyi korkutmayı tercih ederler. Davranışları karşısında korkan kişiler ise artık tekliflere açık olur.

3) Ben Franklin Etkisi

Kendisinden hoşlanmadığınız yahut olumlu olumsuz bir duygu beslemediğiniz bir insana iyilik yaptığınızda aranızdaki enerjinin ve duyguların pozitif yönde değişmesidir.

4) Suyuna Gitmek

Konuşmaya ilk başladığınızda gergin bir ortam varsa bu tekniğe başvurulur. Sohbet esnasında karşınızdaki kişi gerginse, karşısına geçip gözlerine baktığınız an kişiyi etkileyerek uzlaşma sağlanabilir.

5) Müttefik Duruş

Zeki insanların, fikirlerini kabul ettirmek için genellikle bu tekniğe başvururlar. Bu yöntemin kuralı ise konuya başlarken uzlaşmaktır. Çünkü bir konu hakkında daha olumlu yaklaştığınızda karşınızdaki kişinin sizi onaylaması çok daha yüksektir.

6) Daha Fazlasını İstemek

Zeki kişiler, insanları çok iyi analiz ederek önce isteğinden fazlasını gösterip, sonrasında her istediğini kolayca elde eder. Örnek verecek olursak, ilk önce bir kişiden çok uç bir ricada bulunup ardından daha olabilir asıl istediğini yaptırabilir.

7) Mahrum Bırakmak

Bu teknik özellikle sosyal yaşam ve aile ortamında kullanılır. Bu teknikle birlikte insanların itaat etmesini sağlarlar. Babanızın harçlığınızı sürekli kısıtlaması bu duruma örnek verilebilir.

8) Tek Çare

Bu yöntemle karşısındaki insanı çaresiz bırakır. Temel kural; ‘Problem üret, tepkileri ölç, yardım istemelerini sağla ve çözüm sun’ şeklindedir. Bu yöntemle birlikte karşısındaki kişiye sorun yaratır ve müracaat edeceği kişinin kendisi olmasını planlar.

9) Vücut Diliyle Bilinçaltı Manipülasyonu

Dikkat ederseniz zeki insanlar genellikle sohbet içerisinde kafalarını sallayarak konuşurlar. Bu tavırdan dolayı karşısındaki kişi de konuşulan konuya onay vermeye başlar.

Bir Cevap Yazın

Previous post Güven kazanmanın şifresi: Şeffaflık
Next post Beyin Hakkında 5 Gizem
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d