Yapay zeka tüm meslekleri tehdit ediyor

Yapay zeka insanların ne düşündüğünü GÖREBİLİYOR, 55.000 kişi daha işlerini yapay zekaya kaptırdı ve MedPaLM-2 doktorları işinden etmeye hazırlanıyor!

İşte sadece dün yaşanan en önemli gelişmeler:

  1. İngiltere’nin en büyük telekomünikasyon şirketi olan BT Group, 55.000 kişinin işini yapay zekaya devrediyor. Şirket, 2030 yılına kadar işgücünün %40’ından fazlasına denk gelen 55.000 kişilik işi yapay zekaya devredeceğini açıkladı.

Detaylar: https://www.bbc.com/news/business-65631168

  1. Araştırmacılar, insanların tam olarak ne düşündüğünü görebilmek için yapay zekayı kullanmanın bir yolunu buldular. Yapay zeka, MRI kullanarak artık bilim insanlarının insan beyni aktivitesinden görüntüleri yüksek bir doğruluk derecesi ile yeniden oluşturmasını sağlıyor.

Bu yeni yöntem, herhangi bir ek eğitime ve karmaşık derin öğrenme modellerinde ince ayar yapmaya gerek kalmadan yüksek çözünürlüklü görüntüleri yeniden oluşturabiliyor.

Detaylar: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2022.11.18.517004v2.full.pdf

  1. Neuralink’in rakibi Paradromics, beyin implantı için FDA onayına bir adım daha yaklaştı. İlk insan klinik denemelerini 2024’te başlatmayı hedefliyorlar. Yine de Paradromics, tıpkı Neuralink gibi müşterinin kafatasında delikler açmak istiyor.

Detaylar: https://cnbc.com/2023/05/18/brain-implant-company-paradromics-one-step-closer-to-fda-approval.html

  1. Google’ın MedPaLM-2 isimli tıbbi yapay zekası, Tıp lisans sınavı benzeri sorulardan oluşan bir testte %86,5 oranında başarıya ulaştı. Sizce yapay zekanın tehdit etmediği bir meslek kaldı mı?

Detaylar: https://arxiv.org/pdf/2305.09617.pdf

  1. Hemen hemen her nesnenin pozunu, şeklini, ifadesini ve düzenini değiştirmenize yarayan bir yeni bir yapay zeka modeli olan Drag Your Gan duyuruldu. Bu gelişme Photoshop ve benzeri araçlar için yolun sonu gibi görünüyor. https://en.rattibha.com/thread/1659461974130868224
  1. Bütün yapay zeka modellerini aynı anda deneyimlemek isteyenler için ChatALL duyuruldu. ChatALL ile ChatGPT, Bing Chat, Bard, Claude, Alpaca, Vicuna ve daha fazla yapay zeka modelini aynı anda kullanabileceksiniz.

Github: https://github.com/sunner/ChatALL

  1. Meta, özel bir yapay zeka çipi üzerinde çalıştığını duyurdu. Meta, yapay zeka modellerini çalıştırmak için özel olarak tasarlanmış bir çipi Meta Training and Inference Accelerator’ı (MTIA) oluşturma planlarını açıkladı. Bu, standart CPU’lardan daha fazla bilgi işlem gücü ve verimliliği vaat ediyor. MTIA, özellikle yapay zeka bilgi işlem gücüne yönelik artan talep göz önüne alındığında, Meta için çok büyük önem taşıyor.

https://t.co/z8hEmiEd1d

  1. Roundhill Investments, üretken yapay zeka odaklı ilk Amerika Birleşik Devletleri borsa yatırım fonunu (ETF) piyasaya sürdü. $CHAT, üretken yapay zeka teknolojileri geliştiren veya kullanan şirketlerin bir endeksini takip edecek.

Detaylar: https://www.bloomberg.com/press-releases/2023-05-18/roundhill-investments-launches-generative-ai-technology-etf-nyse-arca-chat

Bir Cevap Yazın

Previous post Yeni araştırma: Z kuşağının yüzde 31’i ateist
Next post Daha hızlı öğrenmek için 7 ipucu
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: