Vatandaşlık koşulları Şengen vizesini zora sokabilir

Avrupa Birliği (AB), “altın pasaport” olarak bilinen yabancılara yatırım karşılığı yurttaşlık uygulamasıyla mücadele ederken Türkiye, tam tersine kapsamı genişletiyor. Türkiye’nin bu politikası, yurttaşların Şengen başvurularını tehlikeye sokabilir.

Yaklaşık bir ay önce duyurulan istisnai Türk yurttaşlığına başvuru için satın alınması gereken gayrimenkulün değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmasına ilişkin yönetmelik önceki gün Resmi Gazete’de yayımlandı, yönetmelikle istisnai yurttaşlığa başvuru için bireysel emeklilik sistemine (BES) katılım olanağı da getirildi. Türkiye’nin yatırım karşılığı yurttaşlığın kapsamını genişletmesi, Avrupa’daki benzer uygulamaları yeniden gündeme getirdi. AB, “altın pasaport” olarak bilinen yatırım karşılığı yurttaşlık uygulamasının üye ülkelerde yasaklanması için uzun süredir çaba sarf ediyor.

AB içinde Malta, GKRY ve Bulgaristan’da yakın zamana kadar yatırım karşılığı yurttaşlık uygulaması bulunuyordu. GKRY, Kasım 2020’de uygulamayı durdurdu. Bulgaristan da AB’den gelen telkinler üzerine 9 yıllık süreci şubatta sonlandırdı. AB Komisyonu’nun “Avrupa yurttaşlığı satılık olmamalı” savıyla 2020’de resmen yasaklanmasını istemesine karşın uygulamayı sürdüren tek AB üyesi Malta’da, yurttaşlık için en az 750 bin Avro değerinde gayrimenkul alan yabancının yurttaşlık başvurusu yapabilmesi için ülkede 12 ay kalması ve sabıka kaydının bulunmaması gerekiyor. 

KARADAĞ KOTA KOYDU

Gayrimenkul alımı karşılığında yurttaşlık veren AB’ye aday Türkiye dışındaki tek ülke ise Karadağ. Ülkenin kıyı bölgesinde en az 450 bin, ülkenin kuzeyinde ise 250 bin Avro değerinde devlet onaylı bir gayrimenkul projesine yatırım yapan, ayrıca devlete 100 bin Avro bağışta bulunan yabancılara “yurttaşlığa başvuru hakkı” tanıyor. Öte yandan Karadağ, 2019’da başlattığı yatırım karşılığı vatandaşlık programına en fazla 2 bin kişi kotası koymuştu. 

Mevcut durumda Türkiye, Avrupa’da en az bedel ve koşulla yurttaşlık veren ülkelerin başında geliyor. Yatırım karşılığı yurttaşlığın kaldırılmasını savunan AB’nin ilerleyen dönemde aday ülkelerden de benzer bir istemde bulunabileceği, halen Türk yurttaşları için “hayal” olan AB’ye vizesiz seyahat olasılığının ve “para karşılığı” dağıtılan Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun Şengen başvurularında yitirim haline gelebileceği belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

Previous post Apple may finally do the unthinkable with next year’s iPhones
Next post Türk Lirası’ndaki değer kaybı yüzünden 183 okul ihalesi iptal edildi
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 30.0K other subscribers
%d bloggers like this: