KANADA’DA EĞİTİM ALABİLECEĞİNİZ EN POPÜLER BÖLÜMLER

Carleton-University1

Yurtdışında eğitim olanaklarının yaygınlaşmasıyla birlikte artık öğrenciler bulunduğu ülkelerin dışında farklı arayışlara gitme yollarına başlamışlardır. Gelişen internet ağları, ülkeler arası kolay ulaşılabilirlik ve teknoloji sayesinde bir başka ülkede sunulan burslara, yüksek kaliteli öğrenim imkanına ve üniversitelerin sağladığı fırsatlara daha rahat erişebilme şansı yakalanır olmuştur. Yurtdışı öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Kanada, bugün dünyanın dört bir tarafından aldığı göçlerle şekillenen çok kültürlü yapısı, refah yaşam standartları, soğuk kış günlerini size unutturacak eşsiz doğal güzellikleri, İngilizce ve Fransızca dil seçenekleri, ekonomik zenginliği, Montreal, Toronto, Vancouver gibi canlı ve hareketli şehirleri ile dikkat çeker. Gelin Kanada’da eğitim alabileceğiniz en popüler bölümlere, üniversite seçeneklerine ve mezuniyetten sonra kariyer yapma imkanlarına birlikte göz atalım.

TIP

Kanada’da okumak için üniversite bölümleri arasında tüm dünyada olduğu gibi tıp bölümünün yeri ayrıdır. Zira öğrenciler zorlu eğitim hayatlarının sonrasında yüksek standartlarda yaşam ve saygınlık nedeniyle bu alanda öğrenim görmeyi tercih ederken, ülkedeki çoğu eğitim kurumu ve hükümet, bilimsel araştırmalar ve tıbbi çalışmalar üzerine yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları ile adından söz ettirir. Kanada’da tıp okulları için giriş koşulları her kurum arasında değişiklik gösterirken, İngilizce yeterliliğiniz için IELTS ya da TOEFL gibi test sonuçları ve tıp fakültesine giriş sınavı olan MCAT test puanınızı almanız gerekir. Kanada tıp alanında eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için ideal bir yerdir. Her geçen gün ortaya çıkan yeni hastalıklar ve ülkedeki vasıflı tıp personeli eksikliği, mezuniyetten sonra kolayca iş bulmanıza imkan sağlar. Ülkedeki en iyi tıp okulları arasında;

  • Özellikle araştırma çalışmalarıyla dikkat çeken Toronto Üniversitesi, öğrencilerini yaşam bilimleri ve tıbbi bilimlerin her sektöründe eğitir, akademik işbirlikleri ile staj ve araştırma olanağı sunar, burslar, fonlar ve hibelerle de ödüllendirir.
  • McGill Üniversitesi, Kanada’da ilk kurulan tıp fakültesidir. Özellikle Anestezi Araştırma ve Yapay Hücreler Enstitüleri tüm dünyada kabul görmüş başarılara imza atarken, yaşlanma ve yaşa bağlı tıbbi sorunlar üzerine araştırma çalışmalarıyla bilinir.
  • Queen’s Üniversitesi tıp fakültesi, sağlıkla ilgili çalışmalarda dünya çapında üst sıralarda yer alır. Özellikle sağlık bilimleri ve biyomedikal alanlarda yoğunlaştırılmış araştırmalarıyla dikkat çekerken fon, burs ve hibe yardımları ile öğrencilere destek sağlar.

BİLGİSAYAR BİLİMLERi

Kanada’da okumak isteyen uluslararası öğrencilerin ilk tercih ettiği konulardan olan bilgisayar bilimleri, geniş yelpazedeki araştırma fırsatları ve çalışma programları ile dünyanın en iyi bilgisayar bilimleri bölümleri arasındadır. Yazılım mühendisliği ve tasarım, oyun tasarımı, yapay zeka, programlama dilleri, bilgi sistemleri ve bilgi teknolojisi gibi konuları içeren bölümün, 2022’ye kadar, sağlık ve tıp gibi istihdam olanağının daha da büyüyeceği öngörülmektedir. Zira ülke Blackberry, Shopify, Hootsuite gibi teknoloji alanında uluslararası tanınırlılığa sahip firmaları ile adından söz ettirirken, Kanada’nın Amerika ve Japonya’dan sonra dünyanın en büyük oyun geliştiricisi olduğunu da belirtmekte fayda var. 4 yıl süren bilgisayar bilimleri üzerine uzmanlık almanız halinde kariyer seçenekleriniz artarken, ülkede hem lisans hem de lisansüstü düzeyde büyük başarılara imza atan en iyi okul, özellikle bilgisayar bilimlerinin Nobel Ödülü olarak kabul edilen Turing Ödülüne sahip Toronto Üniversitesidir. Aynı zamanda Waterloo Üniversitesi ise Microsoft ve Google gibi şirketlere mezunlarını göndermesi ile tanınırken bu firmaların kız öğrencilere sunduğu burs imkanları ve Amerika, Çin, Brezilya, Fransa gibi ülkelerle olan ortak araştırmaları göz doldurur.

ECZACILIK

Eşsiz doğal güzellikleri, dost canlısı insanları, yüksek kaliteli, uygun maliyetli eğitim seçenekleri ile bugün Kanada, dünya çapında tanınırlılığa sahiptir. Özellikle bilim ve tıp alanıda dahil olmakla birlikte ülke olarak toplamda 25 Nobel Ödülü alan Kanada’nın bu başarısı uluslararası öğrencilerinde dikkatini çekmiştir. Her yıl özellikle eczacılık bölümünde eğitim almak için gelen öğrencilerin sayısı giderek artarken, bu alanda eğitim veren üniversitelerin çoğunun devlet üniversitesi olmasının ve hükümet tarafından sunulan burs ve fon yardımları ile asistanlık imkanı sunmasının etkisi büyüktür. Yüksek yaşam standartları ile tanınan bölüm mezunları, hastalıkların artışı ve yeni ilaçların keşfi ile daha çok istihdam olanağı bulurken bu alanda master derecesi alarak biyo-teknoloji, moleküler biyoloji, klinik eczacılık, ilaç ve aşı dağıtım sistemleri gibi konularda uzmanlaşmanızı sağlar. Eczacılık eğitimi için Kanada’da üniversiteler şu şekildedir;

  • Kanada’nın en eski ve en kaliteli araştırma enstitüsü olan Dalhousie Üniversitesi, özellikle kanser, kalp-damar ve kas hastalıkları, Huntington ve Parkinson hastalıkları, epilepsi ve zararlı madde kullanımı üzerine odaklanmış farmakolojik  araştırmalarıyla dikkat çeker.
  • Waterloo Üniversitesi; eczacılık alanında ilaç keşfi, nanotıp, moleküler farmakoloji üzerine  lisans öğrencilerine sunduğu uzmanlık konuları ile tanınır. Aynı zamanda lisans öğrencilerine staj, burs ve asistanlık garantisi verir.

kanada ünv

PETROL MÜHENDİSLİĞİ

Petrol denince aklımıza daha çok Ortadoğu ülkeleri gelse de Kanada günümüzde, Suudi Arabistan ve Venezuela’dan sonra dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi durumundadır. Ham petrol ve doğalgazın çıkarılması, petrol rezervlerinin bulunması ve üretilmesini amaçlayan petrol mühendisliği, Kanada’da üniversite bölümleri denilince ilk akla gelenler arasındadır. Kanada’da olduğu gibi tüm dünyada istihdam olanağının ve yüksek ücretli maaşın garanti olduğu bölüm için önümüzdeki 100 sene boyunca kariyer imkanı bulabileceğinizi ve geleceğinizi garanti altına alabileceğinizi söylemekte fayda var. Petrol mühendisliği eğitimi için Kanada’da üniversiteler şu şekildedir;

  • Calgary Üniversitesi, petrol mühendisliği üzerine öğrenim görebileceğiniz en iyi kamu araştırma okullarından biridir. Üniversitenin amacı petrol sanayinde yetkinlik seviyelerini karşılayacak öğrenciler yetiştirmek için iyi bir lisans derecesi sunmaktır. Giriş koşulları arasında İngilizce yeterliliğin yanı sıra GRE testine girmeniz yer alır.
  • Alberta Üniversitesi, Kanada’nın en kaliteli petrol mühendisliği lisans ve yüksek lisans dereceleri sunar. Giriş için lise not ortalamanızın yüksek olmasına dikkat etmenizde fayda var.

MBA

Kanada günümüzde OECD raporlarına göre %90.6 ile okuma-yazma oranı en yüksek ülkeler arasında yer alırken, ülkedeki refah yaşam imkanı her yıl Kanada’da eğitim için bulunan uluslararası öğrenci sayısını artırır. MBA okumak için 4 yıllık bir lisans derecesine sahip olmak yeterliyken, eğitim aldığınız bölüme bakılmaksızın ki günümüzde özellikle moda tasarımı eğitimi alan çoğu öğrenci özgeçmişlerini MBA diploması ile güçlendirir. Kanada’da üniversite bölümleri arasında dünya çapında en çok iş olanağı sağlayan konulardan olan MBA mezunları; tıbbi ve sağlık hizmetleri yöneticisi, finansal yönetici, operasyon yöneticisi, pazarlama-marka yöneticisi, ürün yöneticisi ve akademik kadrolarda çalışma imkanı bulurlar. Ülkedeki bir üniversiteye başvurmak için genel olarak GPA yani akademik not ortalamanızın en düşük 3.0, GMAT test sonucunun en az 550 olması beklenir.

 

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d