Tumblr’dan para kazanmak

tumblrdan-nasil-para-kazanilir-644x396

Yahoo tarafından satın alındıktan sonra çok daha popüler olan ücretsiz blog servisi Tumblr, diğer tüm rakiplerine nazaran farklı bir yapıya sahiptir. Kendisini farklı yapan özelliği ise blog servisi olmasının yanında sosyal bir platform olmasıdır. Tumblr üzerinden blog açan internet kullanıcıları sadece blog yazmakla kısıtlı değildir. Bu platformda uzun blog yazılarından ziyade resim, müzik, gif, animasyon ve çeşitli videolar paylaşılıyor.

Tumblr’dan nasıl para kazanılır?

Tumblr, yapı olarak aslında biraz Facebook fan sayfalarına benziyor. İstediğiniz Tumblr sayfasını takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz sayfa tarafından yayınlanan tüm içerikler sizin ana sayfanızda görüntülenir. Ayrıca paylaşılan içeriği beğenmekle kalmayıp isterseniz tek bir tıklama ile reblog yaparak kendi Tumblr sayfanızda yayımlama şansınız var. İşte bu özelliği sayesinde özellikle sosyal medyadan backlink almak isteyen web siteleri popüler Tumblr sayfalarına reklam veriyor.

Başta Google olmak üzere tüm arama motorları Tumblr’dan web sitelerine gelen linkleri doğal oldukları için çok değerli buluyor. Bu platform Google sıralamasında yükselmeyi hedefleyen blog sahipleri için çok değerli bir backlink kaynağı olduğu için webmaster forumlarında Tumblr’dan para kazanmak için çalışma yapan yüzlerce girişimci var.

Tumblr’dan para kazanmak için nasıl bir çalışma yapmak gerekiyor?

Öncelikle çok sayıda takipçiye ihtiyacınız olduğuna göre yapılacak olan ilk şey açtığımız Tumblr blog sayfasını olabildiğince ilginç içerikler ile doldurmak. Tabii ki bu işlemi düzenli ve sürekli bir şekilde yapmanız oldukça önemli. İlk başta popüler Tumblr sayfalarını incelemek oldukça işinize yarayabilir. Böylece Tumblr üzerinde vakit geçirmeyi seven insanların nasıl paylaşımlardan hoşlandığını anlamış olursunuz. Bunlara benzer bir Tumblr blog açarak çok daha kısa zamanda binlerce takipçi edinme şansınız olacak.

Daha çok gif ve animasyon tarzında resimler paylaşan Tumblr blogların popüler olduğunu söyleyebilirim. Bu tarz bir girişim ile kısa zamanda hedefe ulaşmanız kaçınılmaz olur. Zaten Tumblr üzerinde her gün milyonlarca gif paylaşılıyor. Bunlar arasından en iyileri seçerek reblog yapsanız bile kısa zamanda açtığınız blog takipçi kazanır. Belli bir sayıya ulaştıktan sonra Tumblr’dan para kazanmak için backlink çalışmaları yapabilirsiniz.

Sosyal SEO çalışması yaparak Tumblr’dan para kazanmak mümkün

Popüler bir Tumblr blog sahibi olduktan sonra yapacağınız tek şey webmaster forumlarında ”backlink” konusuna ilan bırakmak olacak. Zaten vermiş olduğum konu başlığını (backlink) webmaster forumlarında incelerseniz Tumblr’dan para kazanmak için backlink çalışması yapan girişimcilere mutlaka rastlarsınız.

Tumblr’dan para kazanmak diğer sosyal sitelere oranla biraz daha fazla teknik bilgi gerektirdiği için aslında ileri seviye internet kullanıcılarına hitap ediyor. Tüm bunları yürütmek için en azından SEO ve backlink kavramını iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü belirli bir takipçi edindikten sonra Tumblr’dan para kazanmak için yapılacak en mantıklı girişim talep edenlere sosyal backlink sağlamaktır. Kesinlikle ciddi emek isteyen bir çalışma olmasına rağmen popüler bir Tumblr blog sahibi forum sitelerini iyi kullanırsa bu işten ciddi para kazanabilir.

Tumblr alt yapı olarak aslında bir blog servisi olsa bile internetten para kazanmak için çok daha farklı fırsatlar sunuyor. Amacınız blog yazarak para kazanmak ise blogger çok daha uygun bir servis olmasına rağmen Tumblr sosyal açıdan değerli olduğu için çok değerli bir backlink kaynağıdır. Tüm web sitesi ve blog sahipleri, hatta seo çalışması yapan bir çok profesyonel, Tumblr gibi değerli bir sosyal alandan backlink almak için can atıyor. Bu doğal olarak belli bir talep anlamına geliyor. Eğer bu alanda biraz tecrübeniz varsa yatırım gerektirmeyen bir girişim olduğu için en azından denemenizi tavsiye ederim.

Burada adı geçen ”sosyal backlink” kavramı; Google arama sonuçlarında zirvede çıkmak isteyen projeler için referans link anlamına geliyor. Bir blog sahibi olduğunuzu düşünün, içerik olarak oldukça zengin olduğu halde henüz kimse tarafından ziyaret edilmiyor. Bunun nedeni, henüz referans açısından yetersiz olmasıdır.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d