E-Bay’da Nasıl Satış Yapılır?

ebayda satış yapmak

E-Bay’da Nasıl Satış Yapılır?

E-Bay’da satış yapmak için ilk olarak üyelik yapmanız gerekir. Bunun için E-Bay sayfasını açtığınızda üyelik olarak karşınıza ‘’Bireysel’’ ve ‘’Kurumsal’’ olarak iki seçenek çıkacaktır. Bireysel alandan bilgilerinizi doldurmanız daha kolay olacağı gibi kurumsal seçeneğini kullandığınızda şirketinizle ilgili bilgiler vermeniz gerekebilir. Ayrıca bireysel hesap açacağınız zaman sizden banka hesap bilgileriniz ya da kredi kartı bilgileriniz istenebilir. Bunlarla birlikte ‘’Paypal’’ denilen farklı bir ödeme yönteminizin de olması gerekir. Çünkü banka hesabı ve kredi kartı bilgileri yerine dünyanın her yerinde geniş bir kullanım ağına sahip olan Paypal e-mail üzerinden bilgi veren sistemdir.

E-Bay Şirket Hesabı Mı Bireysel Hesap Mı?

Eğer ufak tefek ürünler satmayı planlıyorsanız ve bu satışlar aylık olarak 1000 dolar civarı kazanç getirmeyecek türden olacaksa bireysel hesabı tercih edebilirsiniz. Ancak 1000 dolar üzerinde kazanç sağlayacağınız şekilde toptan ürünleri pazarlama gibi bir fikriniz varsa şirket hesabı açmanız daha doğru olur. Çünkü Paypal hesabınıza aktarılan paraların çokluğu nedeniyle E-Bay sizi durduracak ve faturalarınızı görmek isteyecektir. Bu durumda ise Paypal hesabınızdaki paraları çekemez duruma gelirsiniz. Şirket hesabı açtığınızda ise kendinize bir web sayfası açarak buradan da ürünlerinizi satışa sunmanızda fayda var.

Eğer hem ufak tefek ürünler satacağım hem de ara sıra toptan ürünlerde satacağım düşüncesindeyseniz o zaman hem şirket hem de bireysel hesap açarak ürünleriniz daha kolay satabilirsiniz. Bu sayede bir sorun yaşamayacağınız gibi istediğiniz ürünleri de satma imkanına kavuşabilirsiniz.

E-Bay’da Satış Yapmanın Sırları

Eğer E-Bay gibi bir satış mecrasını seçmişseniz satış yapmak adına ilk olarak farklı hesaplar açıp kendi ürünlerinizden bazılarını alarak ürün hakkında olumlu yorumlar düşmeniz gerekir. Bu sayede diğer alıcılara da, E-Bay sayfasına da kendinizi güvenilir olarak göstermiş olursunuz.

e-Bay üzerinden satış yapmak istediğinizde satacağınız ürünlerin fotoğraflarını da bulundurmanız ve belli başlı açıklamalarda eklemeniz gerekir. Eğer fotoğrafınız ve açıklamalarınız olmazsa alıcılar ürünlerinizi yetersiz bulacak ve satın almak istemeyecektir. e-Bay üzerinde uygun fiyatlı ürünler satacaksanız profil bilgilerinizin çok fazla detaylı bir şekilde sunulması gerekmez. Ancak pahalı ürünler satacaksanız profil bilgileriniz daha detaylı olmalı.

E-Bay üzerinde ne tür ürünler satıldığına dikkat edin ve hangi ürünlerin ilgi gördüğünü tespit ettiyseniz o alanda ürünler sunmaya çalışın. Ürün satışlarınızda kargo, depolama, tedarikçi gibi durumlara da dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca e-Bay üzerinde açık artırmalı seçenekler olduğu gibi hemen al seçeneği olan ürünlerde bulunur. Siz ise hangisinden satış yapacağınıza karar vermeli ve ona göre satışlarınızı yapmaya başlamalısınız. Satışlarınızda müşterilerinizle olan ilişkilerinize dikkat edin ve satış yapıldıktan sonra ürünü doğru bir şekilde göndermeye özen gösterin. Güçlü satıcı konumuna yükselmek için çabalayın.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d