Tunus Cumhurbaşkanı Said, 57 hakimi görevden aldı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, imzaladığı kararnameyle yolsuzluk ve terör soruşturmalarını engellediği gerekçesiyle 57 hakimi görevinden aldı. Said, yaptığı konuşmada yargıyı kendini temizlemesi için uyardığını söyledi.

Saidnin konuşmasından saatler sonra 57 hakimin görevden alınmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazetede yayınladı. Görevden alınanlar arasında Yüksek Yargı Konseyinin eski başkanı Youssef Bouzaker de bulunuyor.

TUNUSTA SİYASİ KRİZ

Cumhurbaşkanı Said, geçen yıl 25 Temmuzda ülkenin tehlikede olduğu gerekçesiyle dönemin başbakanını görevden alırken, meclisin yetkilerini dondurmuştu. Tunus halkına hitap eden Said, “Ülkenin kurumları çöküyor. Ülkede yağmalamalar yaşanırken, iç savaşın çıkması için para toplayanlar var. Bana verilen sorumluluklara göre Tunustaki durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü hal önlemlerinin alınması gerekiyor. Kritik bir dönemden geçiyoruz. Hiç kimsenin Tunus’a kendi malı gibi davranmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Said 22 Eylül 2021de ise imzaladığı kararnameyle yetkilerini genişleterek yürütme organını kendisine bağlamıştı. Said son olarak Şubat 2022de Yüksek Yargı Konseyinin feshedildiğini duyurmuştu.

Bazı siyasi kesimler Saidi darbe yapmakla suçluyor.

Bir Cevap Yazın

Previous post Çok fazla anlam katılan bir kavram: Başarı
Next post İntihar riski beyinde okunabiliyor
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d