NASA, SpaceX ile anlaştı

NASA için roket hazırlayan bu şirketlerin başında Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX geliyor. Jeff Bezos’un kurucusu olduğu Blue Origin ve önde gelen havacılık şirketlerinden Boeing de NASA için roket ve uzay mekiği üretiyor ama en azından şu an için NASA’nın bu konuda en çok güvendiği şirket Elon Musk’ın şirketi.

Bugüne kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’na pek çok başarılı uçuş gerçekleştiren SpaceX’in kendilerine sunduğu roketlerden bir hayli memnun olan NASA, şirket ile olan anlaşmasını uzatma kararı aldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na düzenli bir şekilde uçuş gerçekleştirmeye devam etme niyetinde olan NASA, 2030’a kadar herhangi bir kesinti yaşanmadan bu uçuşları gerçekleştirebilmek için SpaceX ile beş insanlı uçuş için daha anlaştı.

NASA şubat ayında da Elon Musk’ın şirketinden üç insanlı uçuş satın almıştı. Böylece Musk’ın şirketi tarafından yakın gelecekte gerçekleştirilecek insanlı NASA görevlerinin sayısı sekize yükselmiş oldu. Üstelik gidişata bakılırsa yakında bunlara yenileri de eklenecektir.

Başta da belirttiğimiz gibi Blue Origin ve Boeing de NASA ile işbirliği yapıyor olsa da söz konusu insanlı uçuşlar olduğunda NASA’nın tek tercihi Elon Musk’ın şirketi oluyor. Blue Origin ve Boeing şu ana kadar sadece Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme ve yiyecek ikmali için NASA ile çalıştı. NASA şimdilik astronotlarını bu şirketlerin roketlerine emanet etmiyor.

Bir Cevap Yazın

Previous post İstanbul’da baraj doluluk oranları ne kadar?
Next post Gece yarısı Ekonomi Modeli: Hazine, Merkez Bankası, SPK, BDDK
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d