Green Card Başvuru Süreci: Nasıl Başvuru Yapılır?

Green card başvuruları başladı. 7 kasımda son bulacak. Adım adım nasıl başvuru yapılacak:

United States of America social security and green card with US flag on the background. Immigration concept. Closeup with shallow depth of field.

Başvuru işlemleri sadece bu siteden yapılıyor. Başka sitelere ya da kişilere herhangi bir ücret ödemenize gerek yok !

👉🏻dvprogram.state.gov

Karşınıza gelen bu ekranda DV-2023 Instructions butonunu görürsünüz. Oraya tıklarsanız başvuru yapmak için neler yapmanız ve hangi şartları taşımanız gerektiğini anlatan İngilizce bir PDF dosyası bulacaksınız.

Karşınıza böyle bir ekran gelecek. Karşılarına Türkçelerini yazdık ama anlatmaya devam edeceğiz.

Bu form sizin kişisel bilgilerinizi resmi bir şekilde dolduracağınız bir form. Soyadı ve adı girerken dikkat etmeniz gereken nokta eğer göbek adınız yoksa ”NO MIDDLE NAME” kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.

İkinci buton olan PHOTO TOOL ya da PHOTO INSTRUCTION kısmında yüklemeniz gereken fotoğrafın nasıl ölçüde olması gerektiğini gösteren talimatlar, Biyometrik fotoğrafınızın nasıl çekilmesi gerektiğini anlatan bir yazı göreceksiniz.

YEŞİL BUTON OLAN ”BEGIN ENTRY” butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza bir doğrulama kodunun sorulduğu ekran gelecek. Ekranda gördüğünüz kodu kutucuğa yazın, SUBMIT butonuna tıklayıp devam edin.

Doğum tarihleri Amerika’da daima AY/GÜN/YIL şeklinde yazılır. Bu detayı gözden kaçırmayın.

Bu kısımda BIRTH CITY olarak geçen yer hangi şehirde doğduğunuzu soruyor eğer bilmiyorsanız ”BIRTH CITY UNKNOWN” yani bilinmiyor kutucuğunu işaretleyebilirsiniz. Fakat kimliğinizde bu bilgi olacağı için boş geçmeyin.

Ayrıca formu doldururken İNGİLİZCE karakter kullanın TÜRKÇE karakter kullanmayın. Yani doğum yeriniz ŞANLIURFA ise SANLIURFA şeklinde yazmalısınız.

Bu kısımda ise doğduğunuz ülke yerine de Türkiye’de doğduysanız ”Turkiye” yazıyorsunuz.

Daha sonraki bölümde ise Green Card başvurusu için uygun olduğunuz ülke sorusu karşınıza çıkacak, Türkiye başvurmaya uygun bir ülke olduğundan daima ”YES” kutucuğunu işaretleyin.

Bundan sonra PASSPORT NUMBER kısmı var. Oraya Pasaport numaranızı yazıyorsunuz. Pasaportunuzun ilk sayfasında yer alan bir numara.
PASSPORT EXPIRATION DATE : Pasaport son kullanma tarihini yazıyorsunuz.

COUNTRY/ AUTHORITY OF ISSUANCE yazan kısımda pasaportunuzun basıldığı ülkeyi soruyor. oradan da ”TURKEY” seçeneğini girin.

B) PASSPORT EXEMTION adında bir kısım var orası da ben pasaport göstermek zorunda değilim seçeneğinin yer aldığı bir bölüm. Böyle bir şey çekiliş maddelerinde olmadığı için direkt olarak es geçebilirsiniz.

LINK TO PHOTO INSTRUCTIONS adında bir link var, o linke tıklarsanız fotoğrafınızın nasıl olması gerektiği ile ilgili talimatları görürsünüz. Altta yer alan kutudaki ”CHOOSE NEW PHOTO” butonundan da fotoğrafınızı siteye yükleyebilirsiniz.

Bir sonra ki kısım da karşınıza ”MAILING ADRESS” gelecek. Burada eğer size ulaşmaları gerekirse nereye posta gönderebilirler gibi bilgiler gerekli olacak.

Sonra ki kısımda COUNTRY WHERE YOU LIVE TODAY sorusu var. Şu anda hangi ülkede yaşadığınızı girmeniz gerekiyor. Türkiye vatandaşı olsanız da başka bir ülkede yaşıyor olabilirsiniz. O yaşadığınız ülkeyi girin.

Sonraki bölümde PHONE NUMBER (Telefon numaranız) ve Email adresiniz soruluyor. Onları da doldurun. Email adresiniz oldukça önemlidir. Boş bırakmayın. CONFIRM EMAİL kısmında da email adresinizi yeniden doldurmanız gerekiyor.

Bir sonraki kısımda WHAT IS THE HIGHEST LEVEL OF EDUCATION YOU HAVE ACHIVED AS OF TODAY? diye bir soru çıkacak oradan mezun olduğunuz, diplomanızın olduğu okul düzeyini seçin.

Diğer kısımda ise WHAT IS YOUR CURRENT MARITAL STATUS? sorusu var. Buradan da medeni halinizi seçmeniz gerekiyor.

Bir sonraki kısımda NUMBER OF CHILDREN sorusu var. Oraya 21 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZIN SAYISINI YAZACAKSINIZ.

Bunları da doldurduktan sonra CONTINUE butonuyla devam edin. Karşınıza doldurduğunuz bilgileri doğrulayan bir kontrol ekranı gelecek, buradan doldurduğunuz tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.

Buradan sonra sayfanın altında SUBMIT butonu göreceksiniz. Artık ona tıkladığınızda çekilişe resmi olarak KATILMIŞ OLUYORSUNUZ.

Bu ekranda bir CONFIRMATION NUMBER yani DOĞRULAMA NUMARASI göreceksiniz.Eğer size GREEN CARD çıkarsa bunu bu verilen numara ile öğrenebileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Previous post Google’ın Şifre Kullanımını Tarihe Gömecek Yeni Özelliği Passkeys
Next post Filistinli örgütler ve aralarındaki farklar
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d