Google’dan yapay zeka hamlesi: Metni şarkıya dönüştürün

Google, metni şarkıya dönüştüren yapay zekasını duyurdu. MusicLM isimli proje, her kategoride müzik yaratabiliyor.

Google araştırmacıları, metni şarkıya dönüştüren yapay zeka projesini görücüye çıkardı. Yazılan metinden herhangi bir türde müzik üretebilen MusicLM, müzik endüstrisinde yeni bir dalga yaratma potansiyeline sahip. Google’ın açıklamasına göre MusicLM, 280 bin saatlik müzik ve ses veritabanıyla eğitildi.

Google’ın yeni yapay zekasının eğitim veritabanı, şaşırtıcı düzeyde çeşitli müzik üretmesine olanak tanıyor. MusicLM isimli model, farklı müzik türlerini ve enstrümanları birleştirebiliyor. Hatta bilgisayarların kavraması zor olan soyut kavramlara dayalı parçalar bile oluşturabiliyor.

Google araştırmacıları tarafından yapılan açıklamaya göre MusicLM’nin bazı sınırlamaları bulunuyor. Açıklamada, “Bazı besteler garip gelebilir ve vokaller de anlaşılmaz olabilir. Müzik altyapısı oldukça iyi olsa da, insan yapımından farklı olarak tekrara düşebiliyor” ifadeleri kullanıldı.

Google MusicLM’nin oluşturduğu müzikler oldukça etkili görünüyor. Ancak model, telif hakkı endişeleri nedeniyle henüz kullanıcılara açılmaya hazır değil. Google’ın açıklamasına göre, yapay zeka tarafından üretilen müziğin yaklaşık yüzde biri doğrudan eğitim şarkılarından kopyalandı.

Fakat şirket, yapay zekanın oluşturduğu yaklaşık 5500 müzik-metin çiftini herkese açık olarak yayınladı.

Bir Cevap Yazın

Previous post Zararlı Düşünce Döngüleri
Next post Google Translate
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d