Elon Musk’tan robot hamlesi: İnsan gibi hareket edecek

Son dönemde Twitter’ı alma süreciyle gündemden düşmeyen Elon Musk Tesla’daki işlerini de aksatmıyor… Musk, 173 santimetre boyundaki akıllı robotun birkaç aya piyasada olacağının sinyalini verdi.

Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın CEO’su ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, bilim ve teknoloji dünyasını heyecanlandıran bir karara imza attı…

Geçen yıl Tesla’nın düzenlediği yapay zeka etkinliği AI Day’de tanıttığı insansı robot Optimus’un birkaç içinde piyasaya sürüleceğinin sinyalini verdi. Bu yıl AI Day’in tarihinin 30 Eylül’e ertelendiğini açıklayan Musk’ın bu kararının arkasında insansı robotun geliştirilme sürecinin tamamlanmasının yattığı düşünülüyor.

20 KG TAŞIYABİLİYOR

Tesla Bot olarak da bilinen robotun, insanların market alışverişini yapma gibi görevleri üstlenebileceği kaydedildi. Musk robot teknolojisi ile ilgili olarak daha önce, “İnsansı robotların gelecekte elektrikli araçlardan çok daha önemli olma potansiyeli var” demişti.

173 santimetre uzunluğunda olan ve 57 kilogram ağırlığa sahip robotların 20 kilogram eşya taşıma kapasitesi bulunuyor. Tesla’nın elektrikli araçları için geliştirdiği yapay zeka sistemiyle çalışan Optimus hakkında Musk, “Gelecekte fiziksel işler bir tercih olacak. Tesla dünyanın en büyük robotik şirketlerinden biri. Araçlarımız temelde, tekerlekli robotlar” ifadesini kullanmıştı.

Bir Cevap Yazın

Previous post YouTube’dan yeni özellik
Next post Kanser tedavisi için devrim yaratan gelişme: Yeni bir gen terapisi yöntemi ileri aşamadaki kanseri durdurdu
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 30.0K other subscribers
%d bloggers like this: