Elon Musk: Twitter bot hesaplarla ilgili kanıt sunmadan satın alma gerçekleşemez

Milyarder işadamı Elon Musk, Twitter’a yaptığı 44 milyarlık satın alma teklifinin devam edebilmesi için sosyal medya platformunun bot hesap sayısının toplam kullanıcıların yüzde beşinden daha azı olduğuna dair kanıt göstermesi gerektiğini söyledi.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yorumda Musk “Benim teklifim Twitter’ın SPK bildirimlerinin doğru olmasına dayanıyordu. Dün, Twitter’ın üst yöneticisi (bot hesapların) yüzde 5’in altında olduğuna kanıt göstermeyi reddetti. Bunu yapana kadar teklif geçerli olamaz,” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamadan saatler sonra Twitter’dan yapılan açıklamada Musk’ın 44 milyar dolarlık teklifini üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda tamamlamaya kararlı oldukları belirtildi.

Şirket teklifin Twitter hissedarlarının onayından geçeceğini ve 2022 yılı içerisinde tamamlanmasını beklediklerini duyurdu.

Twitter Üst Yöneticisi Agrawal, şirketin bot hesaplarıyla mücadelesini savundu

Twitter Üst Yöneticisi Parag Agrawal ise pazartesi günü şirketinin bot hesaplarıyla mücadele kabiliyetini savundu.

Agrawal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, her gün mümkün olduğu kadar çok bot hesabı tespit etmeye ve kaldırmaya güçlü bir şekilde teşvik edildiklerini aktardı.

Bot hesapların sofistike ve yakalanması zor olduğuna işaret eden Agrawal, Bot ile mücadelenin “inanılmaz dinamik” olduğunu belirtti.

Spam hesaplarına ilişkin tahminler son 4 çeyrekte yüzde 5’in oldukça altında

Parag Agrawal, her gün yarım milyondan fazla bot hesabı askıya aldıklarını ve her hafta bot olabileceğinden şüphelenilen milyonlarca hesabı kilitlediklerini kaydetti.

Yüzeysel olarak sahte görünen birçok hesabın aslında gerçek kişiler olmasının bir zorluk oluşturduğuna işaret eden Agrawal, en tehlikeli olan ve kullanıcılara en çok zarar veren bot hesaplardan bazılarının yüzeyde tamamen meşru görünebileceğini ifade etti.

Agrawal, son 4 çeyrekte sosyal medya platformundaki bot hesaplara ilişkin dahili tahminlerin yüzde 5’in oldukça altında olduğunu bildirdi.

Parag Agrawal, Musk ile de tahmin sürecine ilişkin genel bir değerlendirmeyi paylaştıklarını vurguladı.

Anlaşma geçen hafta askıya alınmıştı

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Musk, 13 Mayıs’ta satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuştu.

Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Twitter anlaşmasının, “bot ve sahte hesapların toplam kullanıcıların yüzde 5’inden azını oluşturduğu hesaplamasına dair beklenen detaylar sebebiyle” geçici olarak askıya alındığını açıklamıştı.

Daha önce Twitter’da yüzde 9,2’lik hisse satın alan Musk, 14 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde Twitter’ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Twitter’dan 25 Nisan’da yapılan açıklamada, şirketin hisse başına 54,2 dolara Musk’a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı bildirilmişti.

Bir Cevap Yazın

Previous post Türk Lirası’ndaki değer kaybı yüzünden 183 okul ihalesi iptal edildi
Next post [Haber-Yorum] NATO vetosunun hedefi kim?
Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: