Evli çiftlere bazı tavsiyeler

Evlilik müessesi güven üzerine kuruludur. Güven de tek atımlık kurşundur. Güven zedelendi mi tekrar toparlaması çok zordur. O yüzden eşinize güvensiz olacağınızı düşündüreceğiniz her türlü ortamdan ve eylemden uzak durun.

Eşler birbirlerinin örtüleridir. Birbirlerinin kabahatlerini örtmelidirler. Aile içine ait sırların, eşlerin kusurlarının dillendirilmemesi aile kurumunun temeli mahiyetindedir. Binanın temeli gözükmediği halde binanın en önemli yeridir. Sırlarda görünmeyen temellerdir.

Eşinizi başkasının eşiyle asla ama asla kıyaslamayın. Onun kocası şöyleymiş, bunun hanımı böyleymiş gibi karşı tarafı rencide edecek tavırlardan uzak durun. Dillendirmediğiniz bu meseleleri kalbinize de yerleştirmeyin. Herkesten daha iyisi, güzeli, yakışıklısı vardır.

Allah size çocuk lütfetmeden ibadet konusunda gayretli olun. Beraber teheccüte kalkın, ezberler yapın, birbirinize dinletin, nafile oruçlar tutun, iftarda bolca dua edin, evde cemaatle namaz kılın, beraber bir hocanın derslerini dinleyin, gidebiliyorsanız umreye gidin.

Sosyal medyadan olabildiğince uzak durun. Oranın kışkırtıcı yönünden etkilenmeyin. Beraber vakit geçirmek için fırsatlar oluşturun. Uygun şartlarda koşu yarışı yapın, birbirinize araba sürmeyi öğretin, uygun filmler izleyin, beraber marşlar söyleyin, seyahatler yapın.

Evinizde bir ders halkası muhakkak olsun. Her gün aksatmadan beraber en az 15 sayfa okuyarak, üzerine fikirler beyan ederek dersleri icra edin. Kendinize ait oku planınızda olsun. Bitirdiğiniz kitapların tahlilini eşinize aktarın. Altını çizdiğiniz yerleri okuyun.

Sevdiğinizi söylemek konusunda cömert davranın. Karşı tarafı onore edecek hitapları da ihmal etmeyin. Kadınlar sevilmek, erkekler sayılmak ister. Bu dengeyi sağlamaya özen gösterin. Aile büyüklerine karşı da saygıda kusur etmeyin. Senin annen, benim annem triplerine girmeyin.

Paranızın bir kısmında infak edin, bir kısmını da biriktirin. İlerde ekonomik özgürlüğünüzü artırmak adına para biriktirmeyi ihmal etmeyin. Cimri de olmayın, saçıp savurmayın da. Ölçülü infak, yeteri kadar birikim… Eşyalarınızı da aile büyüdükçe tamamlamayı deneyin.

Allah yuvalarınıza saadet, mutluluk ve huzur versin. Kıyamete kadar gelecek neslinizi alim ve mücahid eylesin. Ailenize bereket yağdırsın. Kalplerinize sevgilerinizi yerleştirsin. İyi insanlarla karşılaştırsın. Kötülerden uzak eylesin. Haramlardan muhafaza eylesin.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d