YÜKSEK İSTİHDAM İMKANINA SAHİP KANADA ÜNİVERSİTELERİ

Günümüzde yurtdışında öğrenim görmenin en önemli nedenleri arasında yeni yerler keşfetmek, global bakış açısına sahip olmak, yabancı dilinizi geliştirmek ve kaliteli bir eğitim almak gelirken asıl hedef daima mezuniyetten sonra güzel bir kariyere sahip olmaktır. Bugün uluslararası şirket sahipleri ve yöneticilerin, yeni mezunları işe alırken en çok dikkat ettikleri konular arasında dünya çapında tanınırlılığa sahip bir üniversiteye ait diploma, iyi bir not ortalaması ve mükemmel İngilizce bilgisi gelir. Bu açıdan yurtdışında eğitim alacağınız ülkeye karar verirken, öğrenim kurumlarının tanınırlılığına, iş piyasasıyla olan bağlantılarına ve mezunlarının istihdam edilebilirliklerine bakmanızda fayda var. Kanada, son yıllarda Amerika ve İngiltere gibi ülkelere nazaran daha uygun eğitim ücretleri, göçmenlere uyguladığı hoşgörülü politika ve kariyer imkanları ile dikkat çekerken, yazımızda işe yerleşme oranlarının en yüksek olduğu üniversiteleri sizler için araştırdık.  

toronto-universitesi-kanada

UNIVERSITY OF TORONTO

1827 yılında Toronto’da kurulan bir kamu araştırma üniversitesi olan Toronto Üniversitesi, kök hücre araştırmaları, insülinin icadı, ilk yapay kalp pili, ilk başarılı tek akciğer nakli, elektron mikroskobun buluşu, multi-touch teknolojisinin geliştirilmesi gibi çeşitli konular ve alanlardaki buluşları ve araştırmaları ile tanınır. QS istihdam sıralamalarında dünyada 15 ve Kanada genelinde ise birinci sırada yer alan üniversite, işverenlerle olan bağlantıları ve özellikle lisansüstü mezunların iş bulma oranlarına bakıldığında dünya genelinde üst sıralarda yer alır. Toronto Üniversitesi, mühendislik ve tıp konularında uluslararası araştırmalara imza atarken, okulun uzman akademisyen kadrosu da göz doldurur. Üniversitenin ünlü mezunları arasında 5 Nobel ödül sahibi, yazar Margaret Atwood ve Michael Ondaatje, aktör Donald Sutherland yer alır. 160 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilere yemyeşil kampüsü, Gotik ve Romanesk etkilere sahip göz alıcı mimarisi ile hizmet veren üniversite aynı zamanda akademik kariyer arayışı içinde olanlara sundukları burslar ve fon yardımları ile dikkat çeker.

McGill University

MCGILL UNIVERSITY

Kanada’da kariyer imkanı olan üniversiteler arasında 1821 yılında kurulan McGill Üniversitesi, dünyanın en iyi öğrenci şehri olan Montreal şehrinde bulunur. Kültür ve sanat etkinlikleri, yaratıcı endüstrileri, hareketli yaşam tarzı ile bilinen şehrin en iyi okulları arasında yer alan McGill Üniversitesi, ülkenin en eski ve saygın devlet üniversitesidir. Kuzey Amerika’nın Harvard’ı olarak tanınan eğitim kurumu özellikle müzik ve sağlık konularındaki başarıları ile göz doldururken her yıl 150 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciye araştırma ağırlıklı eğitim verir. Mezunlarına sağladığı iş imkanları ile dünya genelinde 42. sırada yer alan McGill Üniversitesi; 12 Nobel Ödülü, Kanada başbakanı Justin Trudeau ve Leonard Cohen gibi ünlü mezunları ile tanınır. Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerine eşsiz çalışma ortamları, rekabetçi maaş ve avantajlar sunan üniversite mezunları özellikle ilaç firmaları, finans şirketleri ve havacılık endüstrisinde uluslararası iş imkanları bulurlar. Fakültenin tıp mezunları %91, mühendislik mezunları %95, tüm alanlarda doktora mezunları %92 oranında işverenler tarafından işe alınır.

Alberta-Üniversitesi-1024x576

UNIVERSITY OF ALBERTA

1908 yılında kurulmuş olan Alberta Üniversitesi, Kanada’da kariyer ve iş fırsatları sunan bir kamu araştırma üniversitedir. Sanat, eğitim, mühendislik, hukuk, eczacılık, tıp ve diş fakültelerinin de içinde olduğu 21 fakülte ile 130 ülkeden farklı uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite, canlı ve destekleyici öğrenme ortamları ile 5 kampüste hizmet verir. Alberta Üniversitesi bugün, Kanada’da istihdam imkanı sağlayan en iyi üniversitedir ve dünya genelinde iyi bir itibara sahiptir. Okulun işverenlerle bağlantıları, şirketlerle ortaklıkları ve yüksek lisans mezunlarının işe yerleşme oranları oldukça yüksektir. Bunda üniversitenin kariyer danışmanlık merkezlerinin, staj ve iş deneyimi programlarının payı büyüktür. Özellikle mühendislik ve dünyaca ünlü dinozor uzmanlarına sahip paleontoloji araştırmaları alanında mezun olan öğrencilerin işe yerleştirilme oranı oldukça yüksekken genel ortalamada mezunların %85’i ilk 3 ayda iş bulmuştur.

UNIVERSITY OF BRITISH COLUMBIA

Kanada’da kariyer imkanı olan üniversiteler listende ilk 10’da yer alan British Columbia Üniversitesi, ülkenin Britanya Kolombiyası eyaletinin Vancouver şehrinde 1915 yılından bu yana hizmet verir. Farklı etnik grupların oluşturduğu kültürel çeşitlilik, yemyeşil doğası, müzik, tiyatro ve sinema etkinlikleri sayesinde ülkeye gelen uluslararası öğrencilere sıcak ve samimi bir ortam sunan şehir, dünyanın en iyi üniversitelerinden olan British Columbia’ya da ev sahipliği yapar. UCB her düzeyde araştırma ve akademik programları ile 14 fakültede 200’den fazla lisans ve yüksek lisans derecesi sunarken, özellikle bilim ve ekonomi alanında ülkenin en iyi okullarındandır. Aynı zamanda Britanya Kolombiyası’nın da tek tıp fakültesini barındıran üniversite, 7 milyondan fazla yayına sahip Kanada’nın ikinci büyük araştırma kütüphanesi, nükleer fizik laboratuvarı, sürdürülebilirlik ve temiz enerji araştırma merkezleriyle de göz doldurur. Mezunların işe yerleşme oranına bakıldığında üniversite dünya genelinden 37. sırada, Kanada’da ise üçüncüdür.

UNIVERSITY OF WATERLOO

1957 yılında kurulan, bilim ve mühendislik devi olarak kabul edilen Waterloo Üniversitesi, Kanada’nın Ontario eyaletinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kanada üniversiteleri arasında yeniliklerin öncüsü olarak kabul edilen Waterloo, dünyayı değiştirecek araştırma ve ilham verici öğrenme programlarına ev sahipliği yapar. Kanada’nın teknoloji merkezinde bulunan üniversite; bilim, mühendislik, matematik ve bilgisiyar bilimleri, sağlık, çevre, sanat ve sosyal bilimler alanında gelişmiş lisans ve yüksek lisans programlarının çeşitliliği ile göz doldurur. Kuantum bilgi ve nanoteknolojiden, klinik psikoloji ve sağlık bilimleri araştırmalarına kadar ilham veren yenilikler ve parlak fikirleri bir araya getiren Waterloo, uluslararası akademik işbirlikleri, dört kıtada yayılan kampüs ve eğitim merkezleri ile geleceği şekillendirmeyi amaç edinmiştir. Waterloo Üniversitesi, bugün 1000’den fazla teknoloji şirketleri ile olan bağlantıları, dünyanın en yenilikçi öğrenme ortamlarına sahip kampüsleri, 120’den fazla co-op programları, kadınların mühendislik, bilim ve teknoloji dallarında istihdamını artırmaya yönelik teşvikleri ile dikkat çeker.

UNIVERSITY OF CALGARY

Kanada’nın en büyük kenti ve dünyanın en zengin bölgelerinden biri olarak kabul edilen Calgary-Edmonton Koridoru’nun güney ucunda yer alan Calgary şehrinde, 1966 yılında kurulan üniversite, bugün 14 fakülte, 200’den fazla lisans ve lisansüstü programlarda öğrencilere hizmet verir. Özellikle çevredeki petrol kaynaklarının varlığı ile gelişen şehir, bugün Toronto’nun ardından en çok şirket merkezine sahip olması, güvenli yaşam ortamı ve eşsiz doğal güzellikleriyle ünlüdür. Calgary Üniversitesi, öğrencilerine başarılı bir öğrenim hayatı ve araştırma ağırlıklı yüksek kaliteli bir eğitim deneyimi sunar. Aynı zamanda her yıl kariyer fuarları, işverenlerle olan bağlantılar, co-op programları ve stajlarla öğrencilerine mezuniyetten sonra %95’lik bir istihdam imkanı verir.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 30.0K other subscribers
%d bloggers like this: