KANADA’DAKİ ÜNİVERSİTELERE BAŞVURU SÜRECİ

Nasıl başvurulur?

Kanada’da, Amerika’daki “Common Application” ya da İngiltere’deki “UCAS” gibi merkezi bir başvuru sistemi yok, bu yüzden direk olarak ilgilendiğiniz okula başvuru yapmalısınız.  Hatırlayın, Kanada’daki her bir şehir ve bölge ayrı ayrı olarak kendi alanındaki eğitim sisteminden sorumluydu.  Ancak, örneğin Ontario’daki “Ontario University Application Centre” – “Ontario Üniversite Başvuru Merkezi” gibi sadece o şehirde bulunan üniversitelere toplu bir şekilde başvuru yapmanızı sağlayan bir sistem de bulabilirsiniz.  Her bir üniversitenin, başvuru yapmadan önce dikkatli bir şekilde kontrol etmenizi gerektiren giriş koşullar vardır.  OUAC gibi bir system aracılığı ile başvuru yapmıyorsanız dahi, üniversitenin web sitesi aracılığıyla, online bir şekilde de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru süreci

Eylül’de eğitime başlamak istiyorsanız, başvurular açılmadan önce başvuru için gerekli şartları öğrenmiş, başvuruya hazır olmuş olmalısınız. Özelikle, hangi okulda okuyacağınızı ya da hangi bölümü okuyacağınızı biliyorsanız, öncelikle bu konuda emin olmak için araştırmalarınıza daha da önceden başlamalısınız.

Son başvuru tarihleri genelde Ocak/Şubat aylarıdır. En geç ilkbaharda başvuru sonucunuz hakkında bir cevap almış olmanız gerekmektedir. Fakat bazı üniversiteler, başvurular başladığı an itibari ile değerlendirmelere başlamakta, bazı üniversiteler ise son başvuru sürecine kadar beklemekte ve sonrasında değerlendirmelere başlamaktadır. İkinci şekildeki başvuru yöntemi, sizlere başvurunuzun işleme geçmesi için 7 hafta gibi bir süre tanıması açısından tercih edilmektedir.

Size bir kabul mektubu teklif edildikten sonra, bu  teklifi onaylamanız için belli bir süre tanınmaktadır. (Bu tarih, kabul mektubunuzda belirtilmiş olacaktır.)

Bir üniversite tarafından teklif aldıktan sonra, öğrenci izninize (study permit) başvurabilirsiniz.

Başvuru tarihlerini araştırıken, başvuracağınız kursun başvuru tarihlerine kadar özellikle dikkat edin. (Çünkü, başvuracağınız bölgedeki ve üniversitedeki yoğunluk / rekabet vs. gibi faktörlere bağlı olarak başvuru tarihleri farklı olabilmektedir.)

Başvuru yapmak için hangi belgelere ihtiyacınız var ?

İngiltere ve Amerika’daki üniversitelere başvurunun önemli bir parçası olan kişisel bilgileriniz, Kanada için her zaman gerekli olan bir şey değildir.  Bazı üniversiteler, sadece Akademik ve İngilizce dil transkripti (not dökümü) isteyebilir. Hangi millete bağlı olunduğuna bağlı olarak, kayıtlı bir sağlık kurumundan sağlık raporu almanız gerekebilir de. Yalnız, bu genelde çok da gerek duyulan, istenen bir şey değildir.

Başvuru maaliyeti

Bir çok başvuru, geri ödemesi olmayan ve yaklaşık 50 ile 100 Kanada Doları arasında değişen bir ücret talep etmektedir. Fakat, eğer “Ontario Üniversite Başvuru Merkezi” gibi bir system aracılığyla çoklu başvuru yapmanız çok daha kolay ve ekonomik olacaktır.  Bu sayede, neredeyse 3 üniversiteye vereceğiniz başvuru ücretini konaklama için ayırmış olursunuz, başvurularınızı çok daha ucuza yapmış olursunuz.

 

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: