KANADA’DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Kanada, dünyanın en sıradışı kültür, dil ve yaşam çeşitliliğine sahip ülkelerinden biri olarak her yıl 300,000’den fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Dünyada kişi başına düşen göç yoğunluğu en yüksek ülkelerden biri olan Kanada, Asya ve Avrupa başta olmak üzere, çok sayıda göçmene ev sahipliği yapar. Doğal güzellikleri, modern ve gelişmiş öğrenci şehirleri, %90’a varan okuma-yazma oranı, ekonomik zenginliği, yüksek maaş seçenekleri ve istihdam imkanları ile göz dolduran Kanada, bugün sadece lisans eğitimi almayı düşünen öğrenciler için değil, akademisyenler, araştırma görevlileri ve yüksek lisans öğrenimi görmek isteyen öğrencilerinde favori eğitim destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Gelin Birleşmiş Milletler’in 2017 Dünya Mutluluk Raporu’nda, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerin yanında ilk 10’da yer alan Kanada’da yüksek lisans eğitimi hakkında merak edilenler yazımızda.

Kanada.Alberta.Universitesi

Kanada Yüksek Lisans Eğitim Sistemi

Kanada, bugün yüksek yaşam standartları ile dikkat çekerken, dünyanın en büyük ikinci ülkesi olmasına rağmen Amerika’nın California eyaleti kadar nüfusa sahiptir. Bu açıdan ülke, petrol mühendisliği başta olmak üzere bilgisayar bilimleri, tıp, eczacılık ve işletme gibi alanlarda çalışabileceğiniz istihdam imkanları ile doludur. Kanada’da lisans eğitimini tamamlayıp bilimsel araştırmalar, master dereceleri ve doktora programları için kalmayı düşünen öğrenciler içinse akademik kariyer yapabilecekleri yüksek kaliteli eğitim kurumları sizleri bekliyor olacaktır.

Prestijli bir eğitim, Amerika ve İngiltere’ye göre daha uygun fiyatlara zengin programlarda Kanada’da master yapmak isterseniz eğitim süresinin 1-2 yıl arasında değiştiğini söylemekte fayda var. Ülkedeki eğitim veren okulların çoğu sık sık devlet tarafından kontrol edilirken, yüksek lisans sonrası tüm dünyada uluslararası şirketlerde iş bulabilirsiniz. Ülkede resmi dilin hem İngilizce hem de Fransızca olması eğitiminiz süresince size ikinci bir dil daha öğrenme fırsatı sunarken, mezun olduktan sonra göçmenlik ve vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Kanada’da yüksek öğretim kurumları; liberal sanat kolejleri, devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler olarak üçe ayrılır. Daha çok Amerikan eğitim sisteminin etkisinde gelişen Kanada eğitim sisteminde devlet üniversiteleri, hükümetten destek alan tek kurum olmasının yanı sıra, öğrencilerin eğitim almak için belli ücretler ödemesi gerekir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için başvuru için gerekli belgeler ve giriş koşulları eğitim alacağınız üniversitelere göre değişirken, ülkenin Quebec eyaleti tamamen farklı bir politika izler. Bu açıdan Kanada’da master başvurusu yapacağınız kurumla iletişime geçerek istenilen belgeler ve kayıt işlemleri hakkındaki bilgileri daha doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz. Gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 2-6 adet resim.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı.
 • Lisans diploması ya da mezun olmayanlar için öğrenci belgesi.
 • GPA not ortalamanızın en düşük 3.0 olması.
 • Lisans eğitiminizde aldığınız derslerin not ortalamasını gösteren transkript.
 • Eğitiminizi İngilizce olarak alacaksanız seçtiğiniz programa göre geçerli test sonuçları. IELTS’den en az 6 – 6,5 veya TOEFL’dan en az 90 almak gerekir.
 • Kayıt olacağınız bölümlere göre kurum sizden GMAT ve GRE skorlarınızı da isteyebilir.
 • Resimli sayfanın fotokopisinin alındığı en az 6 ay geçerli pasaport.
 • Kanada öğrenci vizesi.
 • Başvuruda bulunduğunuz üniversiteden alacağınız kabul belgesi.
 • Seçtiğiniz programa neden katılmak istediğinizden, geleceğe yönelik plan ve hedeflerinize kadar sizi anlatan statement of purpose yani niyet mektubu.
 • Eğitim alacağınız kuruma ve bölüme göre öğretmenlerinizden alacağınız 1-3 adet arasında değişen referans mektubu.
 • Eğer varsa staj ve iş tecrübelerinizi ekleyeceğiniz CV.

Aynı zamanda Kanada’da yüksek lisans başvurunuzun kabul edilme şansını artırmak için belgelerinizin İngilizce tercümelerinin yapılmış olmasına ve özellikle lisans eğitiminiz sırasında gerçekleştirdiğiniz çalışmalar, tezler, projeler, yayınlar ve araştırmaların eklenmiş olmasına dikkat ediniz.

Yüksek Lisans Süreleri ve Tarihleri

Öğrenciler için Kanada’da master yapmak, günümüz ekonomik şartlarına bakıldığında oldukça karlı bir yatırım olacaktır. Her yıl binlerce uluslararası öğrencinin Kanada’da yüksek lisans eğitimi için tercih ettiği ülkede akademik dönem genellikle Eylül ve Mayıs ayları arasındadır ve başvurularınızı Ocak ve Nisan aylarında yapmanız gerekir. Kanada’da yüksek lisans eğitim süresi bir ya da iki yıllık süreyi kapsar ve eğitim almak istediğiniz programa göre de değişiklik gösterir.

Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

Kanada’da yüksek lisans yapmak için üniversite başvurularını direk olarak seçtiğiniz okullara yapmanız gerekir. Zira ülkede İngiltere’de ki UCAS gibi merkezi bir başvuru sistemi yoktur. Ancak her şehre ve bölgeye göre değişen kayıtlarda, örneğin Ontario’da, şehirdeki tüm üniversiteleri toplu şekilde görebileceğiniz ve başvuru yapabileceğiniz OUAC gibi bir sistem mevcuttur. Size tavsiyemiz başvuruda bulunacağınız üniversiteyi ve programı seçtikten sonra kurumların web sitelerinden bilgi alarak online olarak başvuru yapmanızdır. Sık sık başvuru tarihlerini kontrol ederek okumak istediğiniz bölümde birden fazla üniversiteyi seçerek, kabul edilme şansınızı artırabilirsiniz.

Kanada, genel olarak uluslararası öğrencilerin lisansüstü başvurularını sıklıkla kabul eden ülkelerden biridir. Aynı zamanda ülkede yaşanan beyin göçü; Kanada’da uzman akademisyenlere, araştırma görevlilerine ve lisansüstü eğitim almayı düşünen yeni mezunlara olan ihtiyacı artırmıştır. Ülkede eğitim alacağınız okulu seçerken şehrin ulaşım imkanlarına, kampüs ve şehir merkezi arasındaki mesafeye, konaklama ücretlerine ve yaşam masraflarına da dikkat emenizi öneririz.

Üniversiteler ve Burs Seçenekleri

Kanada günümüzde çok kültürlü yapısı; karlı ve kayalık dağların, yemyeşil ormanların, kuzey ışıklarının ve göllerin oluşturduğu doğa manzaraları; Montreal, Toronto, Quebec, Ontario ve Vancouver gibi öğrenci şehirleri ile dünyanın en popüler yerlerinden biridir. Öğrenciler için Kanada’da master yapabilecekleri yüksek kalitede çok sayıda okul mevcuttur. Hükümetin denetlediği üniversiteler burs imkanları ile göz doldururken, eğitim ücretleri lisans ve yüksek lisans derecelerinde de farklılıklar gösterir. Yine de Amerika, Avustralya ve İngiltere kadar yüksek ücretlerle karşılaşmazsınız. Kanada’da yüksek lisans eğitimi ücretleri ortalama yıllık 13.000$ civarındadır. Öğrenim göreceğiniz programa göre farklılıklar olacağını unutmayınız. Bunun yanında hemen hemen her ülkede yüksek ücretlerle eğitim alınan MBA programı maliyeti ise ortalama 23.000$ civarındadır.

University of Toronto; 1827 yılında kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir. Özellikle yaşam bilimleri ve tıbbi bilimler alanlarında araştırma çalışmalarıyla ve işverenlerle olan bağlantılarıyla dikkat çeken Toronto Üniversitesi, Kanada’da mezun istihdamı en yüksek okuldur.

University of Waterloo; araştırma ve kariyer imkanı sunan Kanada’nın en iyi üniversitelerindendir. 1957 kurulan Waterloo Üniversitesi, Microsoft ve Google gibi şirketlere mezunlarını göndermesi ile tanınır. Üniversite, eczacılık alanında ilaç keşfi, moleküler farmakoloji ve nanotıp alanındaki uzmanlık konuları ile tanınır.

McGill University; 1821 yılında kurulmuş, Kanada’nın en eski üniversitesidir. 12 Nobel Ödülü ve aralarında Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve müzisyen Leonard Cohen’in de olduğu ünlü mezunları ile dikkat çeken McGill Üniversitesi, işveren memnuniyetleri ve lisansüstü mezun öğrencilerine sunduğu iş imkanları ile göz doldurur.

 

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: