KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ NASIL ALINIR?

Kanada, dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olmasının yanında, 180’den fazla milletten uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan birkaç ülkeden biridir. Her yıl farklı kültürel ve doğal deneyimleri yaşamak isteyen 300 binden fazla öğrenci dondurucu soğuklara aldırmadan Toronto, Montreal, Vancouver, Quebec gibi hoşgörünün ve modernliğin yükseldiği şehirleri tercih ediyor. Kanada, ülkeye gelen yabancı öğrencilere ormanları, gölleri, dağları ile muazzam bir görsel şölen yaşatırken bir yandan da, İngilizce ve Fransızca dil seçeneklerine sahip yüksek kaliteli eğitim kurumlarıyla göz dolduruyor. Bu yazımızda Kanada’da öğrenim görmek isteyenler için, öğrenci vizeleri ile ilgili merak edilenleri araştırdık!

Boarding pass and passport

NE TÜR VİZEYE İHTİYAÇ VAR?

Kanada’da eğitim almayı düşünüyorsanız eğer, sanıldığının aksine ‘’Kanada öğrenci vizesi almak zor mu?’’ diyenler için, hiçte zor olmadığını söylemekte fayda var. Zira her yabancı ülkede olduğu gibi Kanada’da da bazı koşullar vardır ve bu koşulları doğru ve eksiksiz olarak, adım adım izleyerek yerine getirirseniz eğer, Kanada öğrenci vizesi reddi gibi bir durumla karşılaşmayacağınızı belirtmek gerekir.

Kanada’da öğrenci vizelerini 3 gruba ayırabiliriz:

 • S1 Öğrenci Vizesi, 6 aydan uzun süreli olarak Kanada’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için gereklidir. Üniversitelerde lisans ve lisansüstü programlara kayıt olmayı düşünen uluslararası öğrenciler, S1’e başvururlar. Vize için gerekli başvuruları yaptıktan ve kabul edildikten sonra elinize ulaşan takdim mektubu ve pasaportunuzu Kanada’ya giriş yaparken yetkililere sunarak öğrenci vizenizi geçerli hale getirmiş olursunuz. Farklı bir ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde öğrenci vizeniz son bulurken, tekrar girerken ilk giriş yaptığınızdaki adımları tekrar etmeniz gerekir.
 • SX-1 olarak adlandırılan kısa dönem öğrenci vizeleri, Kanada’da 6 aydan kısa süreli özellikle dil eğitimi alacak öğrencilerin tercihidir. Bu vize aynı zamanda giriş vizesi olarak alınır ve SX-1 öğrenci vizesinin aksine, pasaportunuza etiket olarak basılır. Bu vize türü tek girişlidir ve sadece Amerika’yı ziyaret imkanı sunar. Farklı bir ülkeyi ziyaret etmenize olanak sağlamaz.
 • Quebec Öğrenci Vizesi-CAQ, Kanada’nın Quebec eyaletinde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin Kanada öğrenci vizesi ile birlikte ek olarak almaları gereken vizedir. 6 aydan daha uzun süreli ikamet edecek öğrencilere verilir.

VİZEYE NASIL BAŞVURULUR?

Kanada’da okumayı düşünenlerin, Kanada öğrenci vizesi alabilmeleri için öncelikle bir eğitim kurumundan başvurularının kabul edildiğine dair onayı ve belgeyi almaları gerekir. Daha sonra Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik yani CIC üzerinden online olarak Kanada’da öğrenci vizesi için başvuru yapabilirler. Vize başvurularının onaylanma ya da reddedilme kararı Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Bürosu yani IRCC memurları tarafından verilir.

Başvuru öncesi öğrenci vizesine uygun olup olmadığınızı doğrulamak için sizden kısa bir anket doldurmanız istenir. İngilizce ya da Fransızca dil seçeneğine sahip web sitesinde soruları ve sizden istenilen evrakları doğru anladığınızdan emin olmanızı öneririz. Daha sonra eğer başvuruda bulunabilme hakkı elde ederseniz, 60 gün geçerli kişisel kontrol listesi koduna sahip olacaksınız. Bu kodla açacağınız MyCIC hesabınız sayesinde belgeleri öğrenir ve gönderir, vize ücretini öder ve kontrol etmiş olursunuz. Başvuru sonrasında bazı adayların vize ofislerine görüşmeye gelmeleri gerekebildiğini de söylemekte fayda var.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Kanada’da eğitim almak için bir öğrenci vizesine başvuracak öğrencilerin, yapılan anket sonucunda bazı kişisel bilgilerle ilgili birkaç soruya yanıt vermeleri gerekir. Bunlar;

 • Daha önce kayda geçmiş bir suçunuz olup olmadığı,
 • Kanada’ya giderken yanınızda ailenizden birini götürüp götürmeyeceğiniz,
 • Eğitiminiz süresince her hangi bir finansmanınızın olup olmadığıdır.

Kanada öğrenci vizesi reddi yukarıda belirttiğimiz durumları karşılayıp karşılamadığınıza bağlı olarak gerçekleşir. Aynı zamanda hazırlayacağınız tüm belgeler, İngilizce diline yeminli tercümanlar tarafından çevrilmiş olmalıdır.

Öğrenci vizesi almanız için gerekli belgeler genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Doldurulmuş başvuru formu,
 • Üniversiteden alınmış orijinal kabul mektubu,
 • Eğitim alacağınız süreye bağlı olarak en az bir yıl geçerli pasaport,
 • Ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayan seyahat belgesi,
 • Sabıka kaydı,
 • Sağlık raporu,
 • Biyometrik fotoğraf ve parmak izleri,
 • Arka yüzünde isminizin ve doğum tarihinizin yazılı olduğu iki adet fotoğraf,
 • Kanada’da eğitim alacağınız süre boyunca, her yıl için en az 10,000 Kanada Doları’na sahip olduğunuzu gösteren banka hesabı,
 • Kredi kartı hesap ekstreleri ve varsa sizinle beraber gelecek olan aile üyenizin masraflarını karşılayacak kadar finansmana sahip olup olmadığınız,
 • Kanada öğrenci vizesi ücreti ödendi belgesi,
 • Eğer Quebec’te eğitim almak istiyorsanız bir de Certificat d’acceptation du Quebec vize belgesine sahip olmalısınız.

Aynı zamanda gereken belgeler, ücretler ve talimatlar konusunda yaşadığınız ülkeye göre bazı değişiklikler olabileceğini unutmayın! Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa ülkenizde bulunan başvuru ofisleri ki, Türkiye’de Ankara ve İstanbul’da bulunuyor, CIC üzerinden ülkenizdeki vize ofisini, Kanada büyükelçiliği ya da konsolosluğunu seçerek destek alabilirsiniz.

BAŞVURU ÜCRETLERİ

Kanada’da eğitim ücretleri ve yaşam masraflarının uluslararası öğrenciler için diğer ülkelere göre biraz yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Buna rağmen ülkedeki prestijli üniversiteler, modern öğrenci şehirleri ve mezun olduktan sonraki kariyer fırsatları ile benzersiz bir deneyim yaşarsınız. Kanada öğrenci vizesi ücreti 150 Kanada Doları olarak geçse de bunun taban fiyat olduğunu ve net fiyatı başvurunuzu gerçekleştirirken göreceğinizi bilmenizde fayda var. Ödemelerinizi online başvurunuzu yaparken kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.

VİZEYE NE ZAMAN BAŞVURULUR?

Kanada’da öğrenci vizesi için başvuruda bulunacak öğrenciler, eğitim alacakları üniversiteleri seçtikten ve başvurularından olumlu sonuç aldıktan sonra okul kabul belgeleriyle vize başvurularına geçebilirler. Vize başvurularınızın özellikle yaz aylarında yoğun olduğu zamanlar için bir ya da iki aylık bir süreyi kapsayan gecikmeler yaşayabileceğini ve genel olarak geri dönüşlerin 7 haftadan başladığını bilmenizde fayda var. Kanada öğrenci vizesi için başvurunuz kabul edildiğinde bir takdim mektubu alırsınız. Kanada’ya iniş yaptığınızda Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı-CBSA pasaportunuzu ve takdim mektubunuzu gözden geçirmek için sizden isteyecektir. Kontrol edildikten sonra ülkeye girişinize izin verilir.

ÖĞRENCİ VİZESİYLE KANADA’DA ÇALIŞMAK

Kanada’da eğitim almayı düşünen uluslararası öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de öğrenim görecekleri süre boyunca, elde ettikleri öğrenci vizeleriyle çalışıp çalışamayacaklarıdır. Kanada’da bir üniversitede okuyan öğrenciler çalışma iznine başvurmadan kampüs içinde 20 saate kadar part-time çalışma hakkına sahipken, yaz tatillerinde tam gün çalışabilirler. Çalışma iznine başvurursanız kampüs dışında da aynı saatlerde çalışma hakkı elde edersiniz. Bunun için 6 aydan daha uzun süreli bir eğitim programına kayıt olmanız yeterlidir. Mezun olduktan sonra ise 90 gün içersinde çalışma izniniz geçersiz hale gelecektir. Bunun için eğer Kanada’da kalmak ve iş aramaya devam etmek istiyorsanız 3 yıl süre ile geçerli olan çalışma iznine başvurabilirsiniz. Gerekli şartları CIC web sitesi üzerinden öğrenip başvurabilirsiniz.

 

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: