KANADA YÜKSEK ÖĞRETİM SİSTEMİ

Kanada’da Yüksek Öğretimin Yapısı

Kanada Yüksek Öğretimi, diğerlerine oranla Amerika’dakine benzemektedir. Aynı zamanda, İngiliz sisteminden de etkiler vardır. Kanada’nın her bir bölgesi ve şehrinde üniversiteler de olmak üzere eğitimin tüm seviyeleri sunulmaktadır. Örneğin, federal bir denklik yoktur. Bu ne demek oluyor, yani her bölge, her şehir kendi eğitim standartlarını düzenliyor ve meydana gelecek her türlü sorunu da kendileri düzene sokuyor ve eğitim kalitesinden emin olmak için son derecede de sıkıdırlar.

Yıl, 3 sömestr dönemine ayrılmaktadır. Sonbahar (Ağustos sonu, Eylül başından Aralık, Ocak’a kadar), Kış (Ocak’tan Nisan’a kadar), Yaz (Nisan/Mayıs’tan Temmuz’a kadar)

Quebec ve Kanada’nın geri kalanı arasındaki farklılıklar

Quebec’te (Doğu Kanada bölgesindeki en büyük eyalet) bir şeylerin nasıl yapılandığı konusunda Kanada’nın geri kalanına oranla bazı farklılıklar vardır. Quebec’te, kolejler 2 yıllık bir üniversite öncesi program, ya da 3 yıllık bir profesyonel program sunmaktadır. Bunun sonrasında, üniversitede 3 yıl süren lisans eğitimi ile Bachelor (Lisans) Diploması alınır. Daha sonra ise, 1-2 yıl süren Master ve 3 veya daha fazla süren PhD eğitimleri de alınabilir.

Kanada’nın diğer bölgelerinde, kolejler ‘Toplum Kolejleri’ veya öğrencilerin bir diploma, sertifika ya da bir dernek diplomasi alabileceği meslek teknik okulları şeklindedir. Ya da öğrenciler, bir üniversitede lisans veya lisansüstü program okuyabilir.

Kurum Çeşitleri

Kanada’da yüksek öğretim kurumları konusunda geniş bir çeşitlilik vardır. Her biri, farklı konu alanlarında  da yüksek bir üne sahip oldukları gibi geniş bir çevre aralığında konumlanmaktadırlar.

Eyaletlerde olduğu gibi, Kanada’da da kafanızda belli mesleki bir kariyer varsa toplum kolejleri ya da teknik okullarda okuyabilirsiniz. Daha sonrasında da, lisans seviyesi için isterseniz bir üniversiteye transfer olabilirsiniz.

Liberal Sanat Kolejleri

Amerikan Liberal Sanat Kolejlerine benzerdirler ve genellikle disiplinler arası olan Liberal Sanatlardaki lisans eğitimlerine karşı belli bir önem vardır. (Birden fazla disiplini kapsarlar) Bunlar, beşeri Bilimler olarak adlandırılır fakat sosyal, doğal ve formel bilimleri de içerir.

Devlet

Devlet kurumları; şehirler, bölgeler ve/veya federal devletlerden finansman sağlayan tek eğitim kurumu olmasına rağmen, özel finansman desteğini kabul etmenin yanı sıra öğrencilerden öğrenim ücreti talep etmektedir.

Özel

Özel kurumlar, okul ücretlerinin yanı sıra ekonomik durumu iyi olan eski mezunlar, fakülte araştırma burs ve yardımları aracılığıyla yapılan özel finansman desteklerinin dışında şehir, bölge veya federal devletlerden her hangi bir fon almamaktadır. Özel üniversiteler çoğunlukla saygın ve güvenilir iyi bir kadroyu ellerinde bulundurur.

Akademik Kültür

Kadro ile Etkileşim

Öğrenciler, profesörleri ile tanışma yolunu, kendi ülkelerinde alıştıklarından biraz daha değişik bulabilir. Profesörlerin, onları ziyaret edebilmeniz, sorularınızı sorabilmeniz için belli ofis saatleri vardır. Bu süre içerisinde onlarla görüşebilirsiniz. Genellikle hepsi çok cana yakındır. Ayrıca, ders sırasında da sorularınızı cevaplayacaklardır.

Kurs Planı

Dönemde yaklaşık 5 kurs alacaksınızdır. Her bir kurs, haftada iki saat ders ve bir saat de öğretim elemanlarının tartışma şeklinde yürüttüğü özel bir dersten oluşur.

Çok kültürlülük

‘Neden Kanada’da Eğitim’ adlı makalemizde de belirttiğimiz gibi, 1970’lerde çok kültürlülüğü bir politika olarak benimsemiş ve hala da benimseye devam eden Kanada bu konuyu gerçekten çok ciddiye almaktadır. Bu anlamda, yurt dışından çağrılmış ( ya da en azından yurt dışında deneyim yapmış) profesörlerden eğitim almanın yanı sıra farklı öğrenci grupları ile birlikte eğitim göreceksinizdir.

Terimler

Konu yüksek öğretim olunca, Kanada; Amerika ile bir çok terimi paylaşmaktadır.Örneğin; okul kelimesi, anaokulundan üniversiteye kadar geniş bir alan için kullanılır. Ayrıca, bazı İngiliz üniversitelerinde göreceğiniz gibi “I am reading English” demek yerine sadece “I am studying English” diyebilirsiniz.

 

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d