Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur?

Kanada vatandaşlığı ve göçmenliği bir hak degil bir ayrıcalıktır ve Kanada vatandaşlık başvurusu yapmak için öncelikle kalıcı oturum izni sahibi olmanız gerekmektedir.

Kanada da kalıcı oturum izni aldıktan sonra yerine getirilmesi gereken şartlar:

  • Son 5 yıl içinde 1,095 gün (3 yıl) Kanada’da yaşamış olmak. Bu sürenin içinde ziyaretçi, mülteci, geçici çalışan ya da öğrenci olarak geçirilen zamanlar da sayılır ama her gün yarım gün olarak ve 1 yıldan sonrası da sayılmaz. Örneğin kişi burada 1 yıl öğrenci, 1 yıl da çalışma izniyle yaşadıktan sonra kalıcı oturum izni alırsa, vatandaşlık başvurusu yaptığı zaman PR olarak geçirdiği zamana ek olarak 1 yıl da öğrenci ve çalışan olarak geçirdiği zamandan ekleniyor. Ama örneğin toplam 3 yıl öğrenci ya da çalışan olarak geçirmişse eklenen süre yine 1 yıl olabiliyor.
  • Son 5 yıl içinde ülkeye giriş çıkışlar ile 3 yıl yani 1095 gün ikamet etmeniz, ayrıca kişisel gelir vergi bildirimizi yapmış olması
  • Kişi 18-54 yaşları arasındaysa ülkenin resmi dillerinden biri olan (İngilizce veya Fransızca) dil yeterliliği belgelemek. (CLB 4 seviyesinde ya da daha yüksek yeterlilik gerekiyor.)
  • Kanada vatandaşlarının hak ve sorumlulukları, Kanada tarihi, coğrafyası, ekonomisi, hükümet yapısı, yasaları ve sembolleri ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzu göstereceğiniz “Vatandaşlık Testi”ne girmeniz ve 20 sorunun en az 15 tanesini doğru cevaplamanız.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d