ALLAH’IN SEVGİSİNİ KAZANMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Aslında Allah sevgisini kazandıracak işleri burada tek tek saymaya imkân yoktur. Ancak genel olarak şöyle bir ölçü verebiliriz. Onun emirlerini yapıp, yasakladıklarından da kaçınmak Allah’ın bizleri sevmesi için en güzel ölçüdür. Yani bizlere emretmiş olduğu ibadetlerin her biri (namaz, oruç, zekât, Allah Resulü’ne itaat, ana-babaya iyilikte itaat,  akrabaya yardım, fakirlere sadaka vermek, insanlara karşı güzel ahlakla muamele etmek, kurban kesmek vs.) O’nun sevgisini kazanmamıza birer vesiledir. Aynı şekilde zina, içki, yalan söylemek, anne babaya karşı gelmek, gıybet, faiz, rüşvet vs. haramlardan kaçınmak ve helal dairesini keyfe kâfi görmek de Cenab-ı Hakk’ın razı olacağı davranışlardır. Bunun yanında şüphelerden uzak durmak ve Efendimizin (s.a.s) sünnetlerine sımsıkı yapışmak da, bunların yanında sayılabilecek diğer vesilelerdir.

Bu anlattıklarımızı güzel bir şekilde özetleyen Efendimizden şeref südûr olmuş şu hadisi şerife bakalım: “Allah Teâla hazretleri şöyle ferman buyurdu: “Kim benim veli kuluma düşmanlık ederse ben de ona harp ilan ederim. Kulumu bana yaklaştıran şeyler arasında en çok hoşuma gideni, ona farz kıldığım şeyleri eda etmesidir. Farzlarla yakınlığını ortaya koyan kulum, nafile ibadetlerle bana yaklaşmaya devam eder, sonunda sevgime erer. Onu bir sevdim mi artık ben onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı (aklettiği kalbi, konuştuğu dili) olurum. Benden bir şey isteyince onu veririm, benden sığınma talep etti mi onu himayeme alır, korurum. ” (Buhârî,  Rikak 38)

Diğer yandan Efendimizin beyanları içerisinde Allah’ın bizi ne kadar sevdiğini bilmek istiyorsak, kalbimizde Allah’ı ne kadar sevdiğimize bakmalıyız. Ne kadarsa Ona karşı sevgimiz, işte biz de o kadar seviliyoruzdur. Dolayısıyla öncelikle Allah’a çok sağlam inanmalı, inancımızı ibadetlerle korumalı/kuvvetlendirmeli, O’nun sevgisiyle dolup taşarak, verdiği nimetler karşısında minnetle iki büklüm olmalı ve ömrümüzü hep şükür-sabır çerçevesinde geçirmeliyiz.