ALLAH’IN (C.C) HZ. MUSA’YA ELİNDEKİNİ BİLDİĞİ HALDE ASASINI SORMASI

ALLAH’IN (C.C) HZ. MUSA’YA ELİNDEKİNİ BİLDİĞİ HALDE ASASINI SORMASI VE HZ. MUSA’NIN (A.S) BURADA SÖZÜ UZATMASININ HİKMETİ NE OLABİLİR?

Ey Musa! Sağ elindeki o şey nedir? Âsâ değil mi? (Taha suresi, 20/17). Bu sorudan maksat, konuyu daha iyi anlatmak ve kuru ağacın yılana çevrilmesiyle meydana gelecek olan, Allah’ın harikulade sanatına dikkat çekmek ve uyarıda bulunmaktır. Ta ki, o engin kudret ve büyük mucize Musa’ya apaçık görünsün. İbn Kesir şöyle der: “Yüce Allah bunu Musa’ya açıklama yoluyla söyledi. Yani, sağ elinde bulunan o şey, bildiğin bastonun değil mi? Şimdi onunla ne yapacağız, göreceksin.” (Muhtasar-ı İbn Kesîr, 2/472).

“O asamdır,” dedi, “üzerine dayanırım, onunla da­varlarıma yaprak çırparım, ayrıca onunla daha birçok ihtiyacımı gideririm.” (Taha Suresi, 20/18).

Tefsirciler şöyle der: Hazreti Musa’nın,”O, bastonumdur” demesi yeterli idi. Fakat o, cevabı uzattı. Çünkü bu makam bast makamıdır. Çünkü Rabbi onunla vasıtasız olarak konuşmaktadır. Allah’ın hitabından aldığı zevkin artması için cevabı uzatmak istedi. Sevgilinin sözü ruhu dinlendirici ve zorlukları gidericidir

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d