Hakikat Damlaları-48

Münafıklar yapıp ettikleri şeylerle inananları aldatma peşinde olduklarından dolayı onların küfrü, muzaaf (iki buudlu) küfür sayılır.

‎ ‎ * ‎ ‎ ‎ * ‎‎ * ‎

Bir işin daha iyi olmasını arzu etme adına ‘keşke’ denebilir. Kaderi tenkid etme ve ona taş atma manasında ‘keşke’ demekse doğru değildir. İşte bu itibarla Efendimiz, “Lev (keşke) helaktir” buyurmuştur.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

İşkolik olmak başka, işinin aşığı olmak başkadır.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Gönlünü Cenâb-ı Hakk’a vermiş mü’minler duaya doyma bilmezler.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Allah’ım! Ben şimdi vuslat arzusunda da değilim. Ocaklar gibi yolunda yanmaya bayılıyorum ve gam izhar etmemeye çalışıyorum.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Kendi durumunu hakikî mü’minlerin halleriyle kıyaslamak suretiyle kimse ye’se düşmemeli fakat dûnhimmetlik de yapmamalıdır. Dûnhimmet olma, Allah’a karşı ayıp, nimetlerine karşı da saygısızlık sayılır.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Bilgi bazen saygıyı götürüyor. Halbuki bilmeye gerçek kıymetini kazandıran insanın içindeki saygı hislerini artırıyor olmasıdır.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Gafilâne bakanlar “Ben yaptım!” diyebilirler. Ârifane bakanlara gelince onların vird-i zebanı, “Yapan O’dur.” şeklindedir.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Allah inayetini üzerimizden eksik etmesin! O’nun inayeti olmadan hiçbir işi gerçekleştiremez, hiçbir hususta muvaffak olamayız. O (azze ve celle), “Ol!” demeden hiçbir şey olmaz.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

İnsanlara karşı edep çerçevesinde hareket etmeyenlerin, Allah’a karşı edepli olmaları da beklenemez.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Ötede sıratı rahat geçecek olanlar burada sırat-ı müstakîm üzere yaşayan insanlardır.

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d bloggers like this: