BAZEN İÇKİ İÇİP YALAN SÖYLÜYORUM, KENDİMİ BUNLARDAN NASIL KURTARABİLİRİM?

Ben Allah’a inanan, imanı kuvvetli olan, günahlardan sakınmaya çalışan biriyim. Bunun yanında arada alkol alan, anneye babaya yalan söyleyen de biriyim. Namaz kılmayı çok istiyorum fakat abdest zorluğundan dolayı namaz kılmaya üşeniyorum. Bir ay kılıyorum sonra bırakıyorum. Sonra başlıyorum, tekrar bırakıyorum. Bu şekilde davranmam Allah’la dalga geçiyormuşum ve yaptığımın sevabının olmadığı hissini veriyor bana. Bu düşüncem ne kadar doğru? Bir de namaz kılarken günah işlemek arasında nasıl bir ilişki vardır, bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Namaz kılan fakat günah işlemeyenle, alkol alan ve ufak çaplı günahları işleyen birinin sevap kazancı arasında nasıl bir bağ vardır?

 

İmanla ibadet arasında ciddi bir irtibat vardır. İman, ibadeti gerektirir ve ibadet imanı kuvvetlendirir. Siz inanan bir insansınız, inancınızın gereği olarak da namaz kılıyorsunuz. Ara sıra namazı bırakmanız, imanınıza zarar vermez ama onun zayıflamasına yol açabilir. Bu yüzden, namaza ne olursa olsun devam edin, etmeye çalışın. En azından farzları kılın. Namaz adeta pratik bir iman gibidir. İman da teorik bir namazdır. İkisi ikiz kardeş gibidir. Birbirlerini desteklerler, beslerler.

Namazla günahlar arasında ciddi manada irtibat vardır. Hakkı verilerek, yani Allah’ın huzurunda bulunma şuuruyla, Allah’ın büyüklüğünü takdir, acizliğimizi, kusurlarımızı itiraf ederek kıldığımız namaz bizi kötülüklerden alıkor. Kolay kolay günaha sokmaz. Küçük günahlar işlenebilir belki ama en azından büyük günahlardan sakındırır. Günahlar da insanı ibadetlerden soğutur. Yani çark olumsuz işlemeye başlar. Kötülük kötülüğü çeker. Bu yüzden kötülüklerden uzak durmaya çalışmalı ki ibadetlerimize zarar vermesin..

Günahların bazıları, sevaplardan götürür. İnsan bazen namaz kılar, oruç tutar ama aynı zamanda birine söver, birini döver, birinin gıybetini yapar vs. Sonra ahirette iflas edip kalır.. Peygamber Efendimiz esas iflas edenin bu şahıs olduğunu haber veriyor..

Şimdi siz içkiyi devam ettirseniz bile namazınızı mutlaka kılın, kendinizi zorlayın. Namazlara yakın vakitlerde içmeyin. Namazlarınızı tam yerleştirirseniz bu zamanla sizi içkiden alıkoyacaktır..Çünkü iyilik iyiliği çeker. İnşaallah bir zaman sonra, günahlardan arınmış biri olarak yeni bir hayata uyanırsınız..

Yalana gelince bu konu ciddi irade istiyor. Kendinizi frenlemeye çalışmalısınız. Müslüman dosdoğru insandır, haliyle sözüyle doğruluğu temsil eder.. Doğruluk insanı cennete götürür, yalan ise cehenneme.. Bu sebeple doğruluğu elden bırakmayın.. Doğru olduktan sonra kendinizden şüphe etmezsiniz, karakterli bir insan olursunuz.. Etrafınıza da güven telkin edersiniz.. Allah tarafından da kullar tarafından da sevilirsiniz..