AVRUPADA HELAL ÜRÜN BULMAK ZOR, NE YAPABİLİRİZ?

AVRUPADA HELAL ÜRÜN BULMAK ZOR, NE YAPABİLİRİZ?

Bu konuda şu ürün helaldir, şu değildir diyecek seviyeye henüz gelemedik. Zira böyle bir sistemimiz, araştırma merkezimiz henüz yok. Yapılan küçük çapta çalışmalar var. Bunlar geleceğin büyük araştırma merkezlerinin çekirdekleri olsa da şu an itibariyle yetersiz. İnşallah Rabbimiz, tamamına erdirir ve bizler de inananların helal yemesi konusunda yeterli bilgiyi verebiliriz.

Malum hayvanın etinin, yağının çeşitli ürünlerde fermantasyona uğrayıp mahiyetini kaybettiğini biliyoruz. Mesela havuzlarda yetiştirilen balıklara verilen yemlerde hınzır katkıları var. Bunlara, fermantasyona uğradığı, balığın içinde mahiyetini kaybettiğinden dolayı fetva veriliyor. Sizin bahsettiğiniz ürünlerde de aynı şey olabilir ama işi ihtimale bırakmamak gerekiyor. Bu yüzden, kosher de olsa en güvenilir markaları almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, bulunduğunuz yerlerin şartlarını zorlayarak kendiniz kesip yeseniz daha iyi olur. Mesela, bir kaç aile birleşip aylık, iki aylık periyotlarla bir inek kestirip paylaşabilirsiniz.  Bir mahkum gibi eli bağlı oturmamak ve olabilecek imkânları zorlamak gerekiyor. Hatta bıkmadan usanmadan kanuni şartları zorlamak icab ediyor. Ta ki, iş oluruna bırakılmasın, bulunduğunuz devletler Müslümanların varlığını ve isteklerini bilsin ve zamanla da kabul etsinler. Netice itibariyle bir taraftan sizler kendi sosyal ve ekonomik imkânlarınızı zorlayacaksınız bir taraftan da devletin kanunlar çerçevesinde bir şeyler yapmasını sağlayacaksınız ve inşaallah ilerde bu iki yol bir yerde birleşecektir.

Merhum Muhammed Hamidullah hoca, Fransa’da yıllarca kalıp hocalık yaptığı halde et yememiş, Suat Yıldırım hoca misali talebelerinden onun gibi davrananlar da olmuş. Belki bu yol tercih edilerek azimete göre davranılacak.. Kim bilir!.. Allah yardımcınız olsun..

Close

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 259 other subscribers
%d