Kanada vatandası olmanın avantajları 2020

Ekonomi, Güven ve Politik Bakış Açısı

Kanada, dünyanın 2. büyük yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Toplam nüfus 36 milyondur. Suç oranı çok düşüktür. Politik açıdan hiçbir ülkeyle problemi olmayan saygın bir ülkedir. Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasındadır. Para birimi Kanada Doları’dır ve volatilitesi çok düşüktür. Kişi başı milli gelir 50.000 $’dır.

Kanada Vatandaşlığı

Kanada’da doğan her bebek, yasalar gereği Kanada vatandaşı olmaktadır. Bu da oturma, çalışma, sağlık, eğitim, mülk edinme, oy verme vb. tüm vatandaşlık haklarının elde edilmesi demektir. Çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde ise siz de çocuğunuzun kefaletiyle Kanada’da oturma izni ve devamında da vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz.

Kanada’nın ABD’ye Göre Vergi Sistemi Avantajı

Bir Kanada vatandaşı, senenin 184 gününü Kanada dışında geçiriyorsa Kanada’ya vergi ödememektedir. Bu sistem Amerika’da çok daha farklı işlemektedir. Çifte vatandaşlığını aldığınız vakit Amerika’ya belli bir kazancınız üzerinden vergi ödeme, şirket, ev, arsa, araba alım veya satımında, miras, borsa, faiz, bono, gayrimenkul kirası gibi maddi kazançlarda vergi ödeme yükümlülüğünüz doğabilmektedir.

Kanada Pasaportuyla Vizesiz Dünya

Kanada vatandaşları, dünyanın 158 ülkesine vizesiz girebilmektedir. Bu da ömür boyu vize problemi olmadan, dünyanın neredeyse her yerine rahatça gidebilmek demektir.

Kanada Sağlık Sistemi

Kanada dünyadaki en gelişmiş sağlık sistemlerinden birine sahiptir. Kanada’da bütün hastaneler devletin elindedir ve her kişiye eşit şekilde ve ücretsiz hizmet sağlanır. Kişi, Kanada vatandaşıysa veya oturma izni varsa bulunduğu eyaletten sağlık kartını alarak ücretsiz bir şekilde işlemlerini yaptırabilir. Burada ücrete tabi olan alanlar sadece göz, diş ve estetikle alakalı işlemlerdir. Kanada’daki hastanelerde standart, yarı özel ve özel oda gibi seçenekler mevcuttur. Devlet yarı özel ve özel odaların ödemelerinin bir kısmını karşılamamaktadır.

Kanada’da Eğitim

Kanada vatandaşları üniversiteye kadar olan eğitimlerini ücretsiz olarak alırlar. Üniversitede ise yurtdışından gelen öğrencilere göre 3’te 1’i kadar fiyat ödemektedirler. Kanada üniversiteleri, dünyada tanınmış üniversiteler arasına girmeyi başarmıştır. Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 20’de yer alan üniversiteleri mevcuttur. Eğitim ve öğretimde kültür seviyesi ve başarı oranı oldukça yüksektir. Öğrencilerin ister İngilizce isterse Fransızca eğitim alma şansları da vardır.

  Çocuğunuz Kanada vatandaşı olarak üniversite eğitiminde uygun devlet kredisi alabilme, burslu okuyabilme, okurken staj yapabilme veya çalışabilme gibi birçok avantajlara sahip olacaktır.